سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران گفت: فیلم و سریال بهترین بستر برای مطرح کردن واقعیت های اجتماعی است و پاکستان معاصر از دل هنر و فرهنگش به ویژه فیلم به خوبی قابل تحلیل و شناختن است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رفعت مسعود در دیدار با مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی ضمن ابراز خرسندی از فرصت به دست آمده برای آشنایی هرچه بیشتر با سینمای ایران به اهمیت معرفی آثار سینمایی دو کشور پرداخت.

وی ادامه داد: باید امکان معرفی و اکران فیلم‌های ایرانی در پاکستان و فیلم‌های پاکستانی در ایران به وجود بیاید و رسانه‌های عمومی به ویژه تلویزیون و شبکه‌های اینترنتی با پخش فیلم و سریال به معرفی فرهنگ دو کشور بپردازند.

سفیر پاکستان در تهران تاکید کرد: در کنار فیلم‌های تاریخی و معناگرا، می‌توانیم به ژانرهای دیگر نیز بپردازیم تا دامنه شناخت سینمای دو کشور گسترده‌تر شود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز بر گسترش همکاری ها و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و سینمایی دو کشور تاکید کرد.

علیرضا تابش تاریخچه‌ای از مهم‌ترین فعالیت‌های بنیاد سینمایی فارابی را در طول سی و پنج سال گذشته تشریح کرد و افزود: ریشه‌های تاریخی، فرهنگی و دینی مشترک بین دو کشور ایران و پاکستان، ظرفیت‌های مناسبی را برای پیوند‌های فرهنگی و سینمایی فراهم کرده است.

وی یادآور شد: توسعه همکاری سینمایی با کشورهای منطقه به خصوص کشورهای عضو اکو در دستور کار بنیاد سینمایی فارابی و شورای عالی بین‌الملل سینمای ایران است که به همین منظور مذاکرات و فعالیت‌هایی نیز انجام گرفته است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی افزود: با توجه به بازار اردو زبانان منطقه، پاکستان یکی از کشورهای هدف اصلی صنعت تصویر ایران است و هنرمندان ایران و پاکستان باید از تولیدات سینمایی معاصر و تحولات فرهنگی و هنری دو کشور مطلع باشند.

در ادامه این جلسه گزارش فعالیت‌ ها و همکاری های سینمایی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مهمترین آن مذاکرات بنیاد فارابی با مدیرکل شورای ملی هنرهای پاکستان برای عقد تفاهم نامه فرهنگی است.

در این جلسه توافق شد برای به سرانجام رسیدن چند پروژه ویژه، پیگیری و تمرکز شود که از آن جمله می‌توان به برگزاری هفته فیلم پاکستان در ایران با همکاری بنیاد سینمایی فارابی، معرفی سینمای ایران در پاکستان با پخش در سینما و تلویزیون با زیرنویس فارسی و راه اندازی پروژه تولید مشترک فیلم سینمایی، اشاره کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin