سفیر پاکستان در ایران با توجه به اهمیت روابط میان دو کشور همسایه گفت: فراهم شدن زمینه برای تجارت آزاد میان ایران و پاکستان علاوه بر رونق منطقه از قاچاق کالا نیز جلوگیری خواهد شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آصف علیخان درانی در نشست با تجار و بازرگانان سیستان و بلوچستان در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن زاهدان با بیان اینکه هم اینک بین استان سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان تجارت سنتی در جریان است اظهار داشت: یکی از موانع در شکل گیری تجارت بین دو کشور بحث تعرفه است که باید حل شود.

وی افزود: اگر روابط اقتصادی بین دو کشور به سمت تجارت و قراردادهای آزاد حرکت کند ضمن ارتقا و پیشرفت روابط تجاری دیگر قاچاق جایگاهی نخواهد داشت.

وی بر افزایش روابط مردم 2 کشور از طریق هوایی، دریایی و ریلی تاکید کرد و گفت: هر اندازه مردم دو کشور ارتباط بیشتری با هم داشته باشند اقتصاد و تجارت در منطقه رونق بیشتری می گیرد.

وی تاکید کرد: دو کشور دوست و همسایه ایران و پاکستان مشترکات فراوانی در زمینه فرهنگی، مذهب، سیاسی، تاریخی و غیره دارند که بسیار ارزشمند است و هم اینک نیز می توان از آن در راستای گسترش روابط بهره گرفت.

سفیر پاکستان در ایران گفت: براساس توافق انجام شده میان دکتر روحانی و نوازشریف قرار است سقف تجارت میان پاکستان و ایران به پنج میلیارد دلار برسد که هدف از سفر ما به سیستان و بلوچستان تسریع در تحقق این موافقتنامه است.

درانی با بیان اینکه در زمینه برق و گاز پیشرفت های خوبی میان دو کشور حاصل شده است، گفت: قرار است در دو هفته آینده هیاتی از پاکستان برای خرید برق به ایران سفر کند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاههایی در پاکستان و ایران گفت: برگزاری نمایشگاه در دو کشور کار پسندیده ای است به طوری که مقرر شده 21 تا 28 فوریه نمایشگاه ایران در کراچی و همین طور از چهارم تا هفتم مارس نیز نمایشگاه پاکستان در تهران برگزار شود.

وی افزود: با توجه به اهمیت برگزاری نمایشگاه درصددیم آن را بعد از سطح ملی در سطح استانی و شهرستانی در میرجاوه و تفتان برپا کنیم و همین طور برعکس برگزاری نمایشگاههایی از سیستان و بلوچستان در پاکستان برپا شود که سطح روابط 2 کشور را افزایش می دهد.

وی با اشاره به راه اندازی مرز تجاری مشترک ریمدان و پیشین در چابهار آن را گامی ارزنده در افزایش روابط میان دو کشور دانست و افزود: با توجه به اهمیت این دو مرز در خصوص تاسیسات و ساختارهای لازم در پاکستان نیز پیگیری خواهیم کرد تا روابط گسترش یابد.

وی با اشاره به اهمیت دو بندر گوادر و چابهار گفت: توجه به زیرساخت ها و تجهیزات مورد نیاز در این دو بندر مهم به عنوان خواهر خوانده زمینه ساز افزایش ارتباطات است.

وی بر اتصال خط ریلی بین چابهار و گوادر تاکید کرد و آن را از جمله ضروریات منطقه دانست و گفت: با توجه به جمعیت بیش از 290 میلیون نفری 2 کشور ایران و پاکستان باید این روابط در بخش های مختلف اقتصادی افزایش یابد.

وی پیشنهاد راه اندازی اتاق بازرگانی کویته و زاهدان را موضوعی مهم دانست و بر پیگیری آن تاکید کرد.

وی با اشاره به تفاهمنامه های امضا شده میان دو کشور گفت: این تفاهمنامه ها یک چهار چوبی را پیش روی 2 کشور قرار می دهد که می توان بر اساس آن به سمت سرمایه گذاری حرکت کرد.

وی بر مرغوبیت و کیفیت برنج پاکستان تاکید کرد و گفت: این کشور با توجه به تولیدات مرغوب این محصول آمادگی دارد برنج مورد نیاز ایران را تامین کند.

سفیر پاکستان در تهران عصر جمعه وارد زاهدان شد و در مدت یک هفته اقامت خود در سیستان و بلوچستان علاوه بر دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان و استاندار سیستان و بلوچستان همچنین از بازارچه های مرزی 2 کشور و منطقه آزاد چابهار دیدن خواهد کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin