سفیر ونزوئلا در ایران می‌گوید که در شرایط فعلی، همکاری اقتصادی فی‌مابین به یک استراتژی برای مبارزه با تحریم های یکجانبه و غیرقانونی امپراطوری آمریکای شمالی تبدیل شده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک به نقل از مهر، روابط ایران و ونزوئلا در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی استحکام یافته‌است. نزدیکی روزافزون روابط ایران و ونزوئلا و مراوده تجاری میان دو کشور که هدف شدیدترین تحریم‌های اقتصادی آمریکا هستند؛ موجب نگرانی دشمنان مشترک آنها شده است. اخیراً نیز «روبن داریو مولینا» معاون وزیر خارجه ونزوئلا در امور آسیا، خاورمیانه و اقیانوسیه در گفت‌وگویی عنوان کرده بود که به رغم تهدیدهای مداوم دولت آمریکا، جمهوری بولیواری ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها به تقویت تجارت و همکاری‌های دوجانبه ادامه خواهند داد.

در این راستا، برای اطلاع هر چه بیشتر از سطح فعلی روابط ایران- ونزوئلا و همچنین آینده این روابط، خبرگزاری مهر گفتگویی با «کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس» سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در تهران داشته است در ادامه به آن می‌پردازیم.

سطح فعلی همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بین ایران و ونزوئلا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما این سطح همکاری کافی و رضایت بخش است؟

ماه گذشته، جمهوری بولیواری ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران، هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را جشن گرفتند. از این ۷۰ سال، ایران ۴۱ سال از انقلاب اسلامی و ونزوئلا ۲۱ سال از انقلاب بولیواری را سپری کرده‌اند. می‌توان گفت که در طول سال‌های انقلابی دو کشور بوده است که روابط دو جانبه به یک سطح استراتژیک رسیده است. اقدامات «هوگو چاوز»، “رهبر ابدی ونزوئلا “در ذهن من ماندگار است و اینکه وی تلاش بسیار ویژه‌ای برای تقویت روابط بین المللی بکار گرفت چراکه عمیقاً به ساخت جهانی چند قطبی اعتقاد داشت و رئیس جمهور فعلی ما «نیکلاس مادورو» نیز بر همین باور است.

رهبران ایران «آیت الله خمینی» و «آیت الله خامنه ای» نیز با همین چشم انداز، به اتفاق رؤسای جمهور خود، رابطه برادری، همبستگی و اعتماد مطلق با جمهوری بولیواری ونزوئلا را ایجاد کردند. آنها نیز این دیدگاه خود را با تصمیمات و اقداماتی که چالشی واقعی برای امپراطوری آمریکای شمالی محسوب می‌شود نشان دادند و روابط سیاسی-تجاری فی‌مابین را تقویت کردند.

هر دو کشور در برابر تهدیدات امپراطوری آمریکای شمالی شجاعت زیادی نشان دادند و اثبات این امر این بوده است که علیرغم محاصره اقتصادی و تحریم‌های یک جانبه فرامرزی، هر دو کشور به تجارت با یکدیگر نه تنها در حوزه انرژی بلکه در حوزه‌های مواد غذایی و بهداشتی نیز پرداخته‌اند.

رؤسای جمهور دو کشور، آقایان روحانی و مادورو نشان دادند که ونزوئلا و ایران به قوانین بین المللی و آنچه در منشور سازمان ملل متحد آمده است پایبندند به طوری که اقدامات آنها نه تنها در دفاع از چند جانبه گرایی است بلکه دیدگان دیگر ملت‌های جهان را نیز گشوده است که می‌توانند تحت پرچم مبارزات ضد امپریالیستی با یکدیگر متحد شوند.

من معتقدم که رابطه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا بیشتر از آنکه رضایت بخش باشد یک رابطه برادرانه استراتژیک و رو به رشد است. رابطه دو کشور در حوزه‌های مختلف مانند انرژی، امنیت، فناوری، دفاع و بهداشت رو به رشد و در حال پیشرفت است.

در چه زمینه‌هایی دو کشور می‌توانند از نظر سیاسی و اقتصادی با هم همکاری داشته باشند؟ آیا به عنوان سفیر ونزوئلا شما برنامه‌ای برای تقویت و توسعه روابط بین دو کشور دارید؟

تاکنون جلسات مهم دوجانبه ای در زمینه‌های مختلف بین دو کشور برگزار شده است که در چارچوب مقدمات برگزاری نهمین کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا بوده است. هر دو کشور در راستای اهداف خود بصورت جداگانه ای در حال برگزاری جلساتی در بالاترین سطح هم در تهران و هم در کاراکاس هستند. جلسات مختلفی برای همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی، بهداشت و مواد غذایی و دارویی در حال برگزاری است که ما امیدواریم در پایان سال با حضور رؤسای جمهور دو کشور، توافقاتی که طی این جلسات به انجام رسیده نهایی و عملیاتی شوند.

دو کشور ایران و ونزوئلا هر دو با دو دشمن به نام‌های آمریکا و رژیم اسرائیل در مقابله هستند. آنها با قدرت و اختیاراتی که دارند همواره در حال تلاش برای اقداماتی هستند که با فعالیت‌های ما مقابله کرده و در برابر اقدامات ما مشکلاتی را ایجاد کنند. بنابراین با توجه به این مسائل و برای جلوگیری از اقدامات این کشورها، بسیاری از جلسات بین ایران و ونزوئلا محرمانه هستند.

در حال حاضر دو کشور در حوزه فناوری و علمی که شامل ارتباطات مخابراتی می‌شود و حوزه مواد غذایی با یکدیگر فعالیت دارند. اخیراً اولین هایپر مارکت به نام «مگاسیس» توسط ایران در ونزوئلا افتتاح شده است و این پروژه پس از مذاکرات و توافقات بین هر دو کشور گسترش خواهد یافت. البته دو کشور در حوزه بهداشت و تبادل انرژی و بخش امنیتی و دفاعی نیز طبق توافقات انجام شده با یکدیگر همکاری خواهند داشت. ما به دنبال توسعه همکاری‌های گردشگری با ایران نیز هستیم که این امر به خصوص با افتتاح پرواز مستقیم Conviasa به ایران دنبال خواهد شد. به نظر من علاوه بر فعالیت‌های جاری، دو کشور می‌توانند در زمینه‌ها و موضوعات مختلف دیگری نیز با یکدیگر همکاری داشته باشند. روابط متقابل با ایران به ویژه در سطح پارلمانی از برنامه‌های دائمی ونزوئلا است.

در حالی که هر دو کشور ایران و ونزوئلا تحت تحریم‌های آمریکا هستند به نظر شما اهمیت همکاریهای اقتصادی این دو کشور چیست؟

همانطور که گفتید هر دو کشور تحت تحریم‌های شدید آمریکا هستند و آمریکا با اعمال تحریم‌ها شرایط را برای هر دو کشور سخت کرده است. اما با این شرایط و علیرغم همه این فشارها، هر دو کشور به همکاری‌های اقتصادی خود با یکدیگر ادامه می‌دهند. همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور در این شرایط به یک استراتژی برای مبارزه با تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی امپراطوری آمریکای شمالی تبدیل شده است. این همکاری‌ها موجب خنثی سازی تلاش‌های بی ثبات کننده آمریکا که مدعی اعمال فشار بر دو کشور مستقل مانند ایران و ونزوئلا شده است خواهد شد و نشانه‌ای برای کشورهایی است که تحت همان یوغ امپریالیستی قرار دارند.

به نظر شما ادامه همکاریهای اقتصادی دو کشور با وجود تحریم‌های آمریکا چه پیامی برای دنیا دارد؟

پیام واضح و مشخص است. هژمونی امپراطوری به پایان رسیده است. علاوه براین، همکاری‌های دو کشور حاوی این پیام است که ما می‌توانیم علیرغم تمام فشارها و تحریم‌ها به فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهیم. از طریق دیپلماسی صلح و دیالوگ می‌توانیم به اهدافی که مد نظر هست برسیم. کشورهای ایران و ونزوئلا به دنبال جنگ و خشونت نیستند و فقط در راستای مقابله با اقدامات یکجانبه آمریکا عمل می‌کنند و به کشورهای دیگر نیز این پیام را القا می‌کنند که آنها نیز می‌توانند با یکجانبه گرایی مقابله کنند.

همانگونه که مطلع هستید اخیراً ایران ۵ کشتی مواد نفتی را به ونزوئلا و در شرایطی ارسال کرد که به آنها شدیداً نیازمند بودیم. بعد از آن ایران اقدام به افتتاح فروشگاه «مگاسیس» کرد.

ایران و ونزوئلا دو کشوری بودند که نشان داند که می‌توان در مقابل امپریالیسم و هژمونی آمریکا مقابله کرد و آنها را شکست داد.

تا زمانی که کشورهای شجاعی مانند ایران و ونزوئلا وجود دارند که برای تعیین سرنوشت خود می‌جنگند؛ هیچ کشوری قادر نخواهد بود آنها را مقهور کند. اقداماتی که دولتها و ملت‌های دو کشور در این شرایط انجام می‌دهند به خوبی نشان دهنده این موضوع است که توسعه هر دو کشور با وجود تحریم‌ها متوقف نشده است. این درسی است که آمریکا و متحدانش که در تلاش برای بی ثبات سازی کشورهای مستقل هستند باید بیاموزند. همکاری ایران و ونزوئلا علیرغم تحریم‌های غیرقانونی ادامه خواهد داشت زیرا ما به حقوق بین الملل پایبندیم و به وجدان ملت‌های خود اعتماد داریم.

برخی معتقدند که کشورهای تحت تحریم ایالات متحده در سراسر جهان باید «باشگاه تحریمی ها» را تشکیل دهند. نظر شما در مورد این دیدگاه‌ها چیست؟ آیا فکر می‌کنید تشکیل چنین باشگاهی می‌تواند به این کشورها کمک کند تا با یکجانبه گرایی آمریکا مقابله کنند؟

ابتدا بهتر است به جای واژه «باشگاه» از واژه «سنگر» استفاده کنیم. واژه سنگر با روحیه مبارزه که بخشی از کشورهای ما است مطابقت دارد. این بدان معناست که این کشورهای تحریم شده سنگری برای اتحاد در برابر یکجانبه گرایی آمریکا و دیگر کشورها تشکیل می‌دهند و دیگر از مواجهه با امپراطوری نمی‌ترسند زیرا آنها درک کرده‌اند که قدرت در اتحاد است.

البته بسیاری از کشورها و سازمانها نیز در جهان هستند که در راستای چندجانبه گرایی، احترام به حقوق بشر و ایجاد یک هارمونی بین المللی تلاش می‌کنند. نمونه بارز آن شکست اخیر آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل بود. شما دیدید که چگونه آمریکا حتی با مخالفت متحدان اروپایی خود در برابر اقداماتی که می‌خواست علیه ایران انجام دهد روبرو شد. همه این تلاش‌ها در راستای چندجانبه گرایی است.

در این راستا اگر به ایجاد گروهی از کشورها برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا نیاز باشد، ما از نخستین کشورهای آن گروه خواهیم بود و در خط مقدم مبارزه خواهیم ایستاد.

به نظر شما نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند بر سیاست واشنگتن در قبال ونزوئلا تأثیر بگذارد؟ و آیا اساساً تفاوتی بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان وجود دارد؟

به نظر من نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هیچ تأثیری بر روی سیاست خارجی این کشور در قبال کشورهای دیگر ندارد. جمهوری خواهان و دموکرات‌ها سیاست واحدی دارند که با تغییر دولت در کاخ سفید تغییر چندانی در سیاست خارجی آنها ایجاد نمی‌شود. رئیس جمهور بعدی آمریکا چه از جمهوری خواهان باشد یا دموکرات‌ها، ما شاهد تغییر در سیاست این کشور نخواهیم بود. بطوریکه شاهد هستیم در هر دو دولت دموکرات و جمهوری خواه، جنگ‌های زیادی به وجود آمده است. سیاست آمریکایی‌ها بر اساس منافعشان و دستیابی به اهدافشان در یک کشور و یا یک منطقه شکل می‌گیرد. بنابراین، به نظر من هیچ تفاوتی بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان وجود ندارد.

در انتخابات ماه نوامبر، صرفاً بازیگران سیاست کلی آمریکا عوض می‌شوند و هیچ تفاوت خاصی بین ترامپ و بایدن وجود ندارد. سیاست اصلی آنها تحمیل اراده و سلطه بر کشورهای دیگر جهان است. آنها همیشه تصورشان این بوده است که آمریکای جنوبی حیاط خلوت ایالات متحده هست. بر اساس دکترین مونرو، آنها عقیده داشتند که کل منطقه آمریکا از آمریکای مرکزی، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب باید در اختیار ایالات متحده آمریکا باشد.

در حالی که این قاعده درست نیست. در منطقه آمریکای لاتین، آمریکای مرکزی و منطقه کارائیب، کشورهایی با منابع و سرمایه‌های مختلف وجود دارد که در واقع ایالات متحده خواهان دستیابی و کنترل منابعی است که این کشورها در اختیار دارند. بنابراین می‌بینیم که سیاست آنها غیر قابل تغییر است. آنها همواره به همین روش عمل کرده‌اند و به همین صورت ادامه خواهند داد.

با وجود همه این فشارها، آینده روابط ایران و ونزوئلا را چگونه می‌بینید؟

در حال حاضر روابط بین ایران و ونزوئلا در سطح خوبی است. در آینده، روابط دو کشور به سطح بالاتر و بهتری نیز ادامه پیدا خواهد کرد. این دو کشور انتخاب کرده‌اند که در راستای تعیین سرنوشت خود و ارتقای توسعه و اقتصاد خود عمل کنند. در طول ۷۰ سال رابطه دو کشور شاهد هستیم که هیچ کشور و دولتی قادر به جلوگیری از روابط ایران و ونزوئلا نبوده است. آمریکا، متحدانش و رژیم صهیونیستی نیز قادر نیستند مانع ادامه روابط ایران و ونزوئلا شوند.

من آینده مثبتی را برای روابط ایران و ونزوئلا مشاهده می کنم. جمهوری بولیواری ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران از منابع بزرگی برخوردارند که امکان پیشرفت هر دو کشور را فراهم می‌کند. مطمئناً روابط دو کشور رو به پیشرفت خواهد بود زیرا دیگر هیچکدام از این کشورها به فشارها و تحریم‌ها اعتقادی ندارند و برای ساختن مدل جدیدی از توسعه روابط تحت شعار برد-برد تلاش می‌کنند تا نقشه‌های هژمونیک را نابود کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin