سفیر ونزوئلا در تهران با تاکید بر این که قول‌ها و تعهدات آمریکایی‌ها قابل اطمینان نیست، گفت: آمریکایی‌ها از توان موشکی و دفاعی ایران می‌ترسند و می‌دانند غیرممکن است بتوانند تهاجمی را علیه ایران داشته باشند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خسوس گونزالس سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در گفت‌وگویی در برنامه سفیران درباره این که به طور مشخص چه کالاها یا خدماتی را برای صادرات به ونزوئلا از ایران پیشنهاد می‌کنید؟ گفت: یکی از توانمندی‌های بسیار با ارزش ایران در خصوص تکنولوژی و به ویژه نانوتکنولوژی است که ایران در این زمینه پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی داشته است و امیدواریم بتوانیم از این توسعه و پیشرفت در خصوص تولید نفت و مسائل نفتی بتوانیم استفاده کنیم. البته در حوزه نفت می‌توانیم از تمام تجربیات و پیشرفت‌های ایران استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: در حوزه بهداشت و دارو ایران بسیار پیشرفت کرده و ما می‌خواهیم در این زمینه هم مبادلات بسیاری با ایران داشته باشیم در این چند سال اخیر مشکلات بسیار زیادی در حوزه بهداشت و تجهیزات دارویی داشتیم و از حمایت و تمام همکاری‌های ایران استقبال می‌کنیم که ما را در این زمینه همراهی می‌کنند. اخیرا حدود یک ماه است که یک یادداشت تفاهم و قراردادی در حوزه دارویی بین دو دولت امضا شده و این کار را برای فعال تر شدن پروژه‌های بین دو کشور برای ما هموار کرده است.

این دیپلمات ونزوئلایی با اشاره به پروژه مسکن سازی در این کشور گفت: پروژه مسکن به صورت انبوه در ونزوئلا اجرا شد و با شرکت‌های ایرانی ما در آنجا پروژه‌های بسیاری انجام دادیم و تا سال 2020 امیدواریم بتوانیم این روابط و پروژه‌هایی که با شرکت‌های ایرانی داریم را دوباره به صورت قبل برگردانیم و به همان صورتی که قبل ادامه داشتند و فعالیت می‌کردند دوباره بتوانند فعالیت هایشان را در ونزوئلا شروع کنند.

سفیر ونزوئلا در ایران درباره این که دو کشور ایالات متحده امریکا و چین سهم بالایی را در تجارت خارجی ونزوئلا دارند و آیا فکر نمی‌کنید که این سهم آسیب پذیری ونزوئلا را از تحریم‌های امریکا بسیار بالا می‌برد؟ اظهار کرد: در جریان هستید تهدیدات و تحریم‌هایی که علیه ایران و ونزوئلا وجود دارد همه و همه می‌تواند روابط اقتصادی ما را با سایر کشورهای دنیا تحت تاثیر قرار دهد و قطعا این مساله می‌تواند اقتصاد را آسیب پذیر کند، اما، ما راه‌های مقابله با آنها را در نظر داریم و می‌توانیم در خصوص این مسائل راه‌هایی را در نظر بگیریم و عمل کنیم.

خسوس گونزالس یادآور شد: ایالات متحده امریکا در تصمیماتش و در پای بندی به تعهدات خودش بسیار جدی نیست ولی ما بسیار جدی هستیم، آمریکا از برجام خارج شد همه تعهدات بین‌المللی که خودش امضا کرده بود آنها را نادیده گرفت و هیچ تعهدی برای اجرای آنها ندارند، لذا ما در مورد سیستم مالی خودمان برنامه‌هایی برای مقابله با این تحریم‌ها و فشارها داریم.

سفیر ونزوئلا در تهران همچنین درباره این که بعضی کارشناسان می‌گویند ونزوئلا نمی‌تواند در برابر تحریم‌های امریکا دوام بیاورد نظر شما چیست؟، گفت: ملت ایران 40 سال است که در قبال تمام این فشارها و تحریم‌ها ایستادگی کرده و این یک الگو و یک نمونه برای تمام جهان است و یک نمونه و الگو برای ماست همان طور که ملت ایران و دولت ایران توانستند مقابله کنند دولت جمهوری بولیواری ونزوئلا هم به این امر مهم امیدوار است.

وی درباره این که گفته می شود رقم تورم در سال 2017 در ونزوئلا به بیش از 2000 درصد خواهد رسید برنامه دولت برای کنترل این تورم افسار گسیخته در ونزوئلا چیست؟، اظهار کرد: یک بخش بحث مسائل منابع مالی است و سیاست‌های پولی و ارزی است و بحث دیگر بحث حقوقی است که اقدامات مقتضی را در خصوص تمام این تحریم‌ها در خصوص تمام این فشارهایی که بر اقتصاد ونزوئلا می‌شود را پیگیری می‌کنیم.

سفیر ونزوئلا در ایران درباره این که در این کشور برخی ارزهای خارجی را خریده‌اند به خاطر اینکه ارزش پول ملی را کاهش دهند، گفت: بله این یکی از سخت ترین اقداماتی است که با آن مواجه شدیم اما باید بگویم که ارزش حقیقی پولی ونزوئلا در مقایسه با ارزش پولی کلمبیا بسیار بالاتر است.

وی در ادامه این گفت‌وگو درخصوص اظهارات ترامپ درباره ایران اظهار کرد: شما تجربیات بیشتری نسبت به ونزوئلا در مواجهه با آمریکا دارید 40 سال است که بهتر در جریان هستید آمریکا به چه طریقی عمل می‌کند. قطعا جمهوری اسلامی ایران این مساله را هم بر طرف می کند.

گونزالس در مورد این که ترامپ قراردادهای بین‌المللی را یک جانبه نقض می کند، گفت: این پیام را می‌رساند که قرارها، قولها و تعهدات آمریکا قابل اطمینان نیست حتی کشورهای دیگر و متحدین خود را دور کرده است، ایالت متحده آمریکا اقداماتی را هم در آمریکای لاتین انجام داده که وجهه او را در تمام جهان خدشه دار کرده است.

وی در باره این که چه نظری راجع به صلح، ثبات و امنیت در ایران دارد، ابراز کرد: این موضوع در سطح عالی قرار دارد، آمریکا خیلی تمایل دارد تا ملت ایران را فقیر و عقب مانده نشان دهد انا اینگونه نیست.

سفیر ونزوئلا در ایران در ادامه درباره توان موشکی و دفاعی ایران و واکنش‌ها و اظهارات ترامپ اظهار کرد: آنها بسیار ترسو هستند و می‌دانند که شما توانایی دفاع از خود را دارید و با این توانمندی ایران، غیرممکن است که بتوانند تهاجمی را علیه ایران داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها از توان موشکی ایران می‌ترسند، گفت: امیدواریم روزی ما هم توان موشکی و دفاعی مانند ایران داشته باشیم.

گونزالس درباره ذخایر نفتی ایران و ونزوئلا که می‌تواند موازنه قدرت باشد گفت: این مساله می‌تواند سلاحی برای مقابله با کشورهایی که با ما دشمنی می‌کنند، باشد، البته اوپک نقش مهمی را ایفا کرده و آمریکا هم به دنبال این بوده که این سازمانها را در کنترل خود در آورد.

وی همچنین در مورد این که یک عکسی از او دیده شده که سفیر عکس رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران را در آغوش دارد، ماجرای این عکس چیست، گفت: بله این موضوع یک مراسمی بود که توسط دانشجویان ایرانی برگزار شده بود و دانشجویان ایرانی از انجمن‌های مختلف می‌خواستند سخنرانی در ارتباط با ونزوئلا داشته باشند و بسیار برای من بیانات این دانشجویان در خصوص ما جالب بود. جوانانی که حضور داشتند آن عکس رهبر انقلاب اسلامی را که در یک روزنامه بود در دست داشتند و نه تنها به آنها ادای احترام می‌کردند نه تنها از آموزه‌های آنها درس می‌گرفتند بلکه آن خواسته و میل را داشتند برای اینکه بتوانند آنها را با ما به اشتراک بگذارند این برای من بسیار جالب بود و آنجا بود که آنها این عکس را به من هدیه کردند و من هم با کمال میل قبول کردم و با افتخار فراوان عکس را دریافت کردم و آن را مقابل خودم قرار دادم و چند تا عکس از آنها منتشر شد و آن برای من بسیار باعث افتخار و باعث خشنودی‌ام بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin