ساروئاب کومار سفیر هند در ایران گفت: هند و فرانسه روابط استراتژیک نزدیکی با هم دارند و سفر اولاند به دهلی نیز در چارچوب روابط استراتژیک دو کشورصورت گرفته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، به مناسبت سالگرد شصت و هفتمین روز جمهوری هند مراسم اهتزار پرچم این کشور در سفارت هند در ایران برگزار شد. در این روز قانون اساسی این کشور به اجرا در آمد و جایگزین قانون دولت هند در ۱۹۳۵، به عنوان سند حاکم هند در ۲۶ ژانویه سال ۱۹۵۰ شد.

بیست و ششم ژانویه به افتخار اعلام استقلال سال ۱۹۳۰ انتخاب شد و یکی از سه روز تعطیل ملی در هند است. به همین مناسبت «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه در سفری سه روزه و به دعوت نخست وزیر هند به عنوان مهمان ویژه ضمن شرکت در مراسم، با مقامات این کشور دیدار و در مورد گسترش روابط استراتژیک دو کشور به بحث و گفتگو پرداختند.

در این راستا خبرگزاری مهر گفتگویی با «ساروئاب کومار» سفیر هند در جمهوری اسلامی ایران داشته، که در ادامه از نظر می گذرد.

اهمیت ۲۶ ژانویه روز جمهوری هند برای دولت و مردم هند چیست و چرا این روز را جشن می گیرند؟

اگر چه هند استقلال خود را در ۱۵ آگوست سال ۱۹۴۷ به دست آورد اما در آن سال  هنوز یک قانون اساسی دائم، به جای قوانین دولت استعماری نداشت. قانون اساسی هند در سال ۱۹۳۵ اصلاح شد. در ۲۸ آگوست سال ۱۹۴۷، کمیته تدوین، پیش نویس قانون اساسی دائمی را تصویب کرد.

به مناسبت اهمیت این روز، هر سال رژه بزرگی در «دهلی نو» پایتخت هند برگزار می شود. ۲۶ ژانویه از اهمیت بسیاری برای ما برخوردار است چرا که شور میهن پرستانه مردم در این روز، همراهی کل کشور را حتی با تفاوت‌های اساسی شان به ارمغان می‌آورد. هر بخشی از کشور این روز را گرامی می دارد که همین موضوع باعث می‌شود روز جمهوری محبوب ترین تعطیلات ملی هند نشان باشد. در واقع بیست و ششم ژانویه برای هر هندی نشانه یکی از مهم ترین روزها در تقویم است و از این لحاظ جشن گرفته می‌شود که این کشور واقعاً در این روز در سال ۱۹۵۰ تبدیل به یک کشور مستقل شد و اهمیت آن در زندگی روزمره بیش از این است که فقط یک روز تعطیل باشد.

فرانوا اولاند رئیس جمهور فرانسه امسال به عنوان مهمان ویژه در این مراسم شرکت می کند و ضمن حضور در این مراسم با نخست وزیر و سایر مقامات این کشور دیدار می کند. دلیل دعوت اولاند و اهداف بنیادین سفر وی به دهلی چیست؟

این دیدار در واقع یک دیدار عادی و در چارچوب روابط دوجانیه نزدیکی است که بین دو کشور وجود دارد. سال گذشته «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به فرانسه سفر کرد و این سفر در پاسخ سفر پیشین مودی به فرانسه است.

اولاند در واقع مهمان ویژه جشن ملی ماست و از دیگر سو هند و فرانسه همکاری های استراتژیک زیادی با هم دارند. بنابراین می توان گفت که این سفر فرصتی است برای بررسی روابط دوجانبه استراتژیک هند و فرانسه و مذاکرات بیشتر برای امضای تفاهم نامه های مختلف در راستای گسترش روابط بیش از بیش.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin