سفیر هندوستان در ایران طی دیدار با فرماندار دزفول خواستار گسترش همکاری و روابط اقتصادی با شهرستان دزفول شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سائوراب کومار در نشست با فرماندار دزفول با تقدیر از میهمان نوازی مسئولان دزفول در سفر به این شهرستان گفت: با توجه به ظرفیت های دزفول در تولیدات کشاورزی و قطب کشاورزی بودن این شهرستان، خواستار روابط اقتصادی بیشتر با این شهرستان هستیم تا روابط اقتصادی خود را در بخش کشاورزی گسترش دهیم.

وی ادامه داد: تشابه و ارتباطات تاریخی فراوانی بین هندوستان و ایران وجود دارد و زبان و کتاب های فارسی در هندوستان بسیار رواج داشته است.

وی افزود: تعاملات تاریخی و فرهنگی فراوانی بین مردم این دو کشور وجود داشته و سفر رئیس جمهوری هند به چابهار در چندی پیش نیز نشانه تمایل به گسترش روابط بین این دو کشور است.

کومار اظهار امیدواری کرد: پس از برجام و رفع تحریم ها جایگاه ایران بویژه خوزستان از نظر تولیدات بهتر از گذشته شود.

سفیر هندوستان در ایران خاطرنشان کرد: سفر به دزفول جنبه تاریخی و فرهنگی دارد و تمایل دارم پس از دزفول به شهرهای شوشتر و شوش نیز سفر کنم.

فرماندار دزفول نیز ضمن تشریح پیشینه ایران و شهرستان دزفول گفت: مردم خواهان سرنگونی حکومت شاهنشاهی در ایران بودند و چون خواهان استقلال بودند رژیم را سرنگون کردند و مردم هند نیز در مبارزه با انگلستان روزهای سختی را به رهبری گاندی سپری کرده اند که به دلیل این اتفاقات مردم براحتی یکدیگر را درک می کنند.

حبیب اله آصفی افزود: هزاران سال کشورهای هندوستان و ایران هم مرز بودند و با تشکیل کشور پاکستان فاصله ای بین این دو کشور ایجاد شد ولی از گذشته دور روابط خوبی بین این دو کشور در بخش تجارت منسوجات برقرار بود و همواره رابطه خوبی بین این دو کشور وجود داشته و در گذشته زبان فارسی نیز زبان رسمی مردم هندوستان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: دزفول یکی از شهرهای مهم خوزستان است و دارای یک حوزه تمدنی 6 هزار ساله است که آثار آن برجای مانده است.

فرماندار دزفول اضافه کرد: نخستین دانشگاه جهان نیز در دزفول ساخته شده و حوزه تمدنی گرانقدری مانند معماری آب در این شهرستان وجود دارد که دعوت می شود تاجران هندی از ظرفیت های اقتصادی و گردشگری این شهرستان نیز دیدن کنند و در صورت تمایل سرمایه گذاری کنند.

وی در ادامه یادآور شد: ظرفیت های بزرگ نفتی در شهرستان دزفول وجود دارد و افزون بر 10 درصد سبزی و صیفی جات کشور در دزفول و شهرهای اطراف تولید می شود که این محصولات به روسیه و 15 کشور دیگر از جمله ارمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان صادر می شود. برخی محصولات نیز مانند ماهی ازوم برون و ماهی خاویاری نیز پس از شمال کشور منحصر به دزفول است و می توان در این زمینه ها نیز سرمایه گذاری کرد.

آصفی همچنین به وجود مزارع گل در این شهرستان اشاره کرد و گفت: از سه سال گذشته تاکنون بیش از هشت میلیارددلار سرمایه گذاری در دزفول انجام شده که بیشتر خارجی است و در 20 روز آینده با حضور معاون رئیس جمهوری بخشی از آنها افتتاح می شود.

سفیر هندوستان در ایران خاطرنشان کرد: کشور هندوستان در حوزه منابع گازی روابط خود را با ایران در چابهار توسعه می دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin