سفیر هند در ایران گفت: تفاهم‌نامه‌های فرهنگی که درگذشته میان ایران و هند به امضا رسیده است را دوباره احیا کنیم و امیدواریم این ارتباط قوی فرهنگی ادامه داشته باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، گادام دارمندرا در مراسم افتتاحیه نمایشگاه شگفتی‌های معماری هندوستان با بیان این مطلب گفت: از مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تشکر می‌کنم که شرایط برگزاری این رویداد هنری را در عمارت شمس‌العماره فراهم کرد، حس می‌کنم در هندوستان هستم و این مکان به نظرم آشناست و این نشان‌دهنده اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و هند است.

او افزود: پرفسور آب‌های‌کومار رئیس خانه فرهنگ هند در تهران انگیزه اصلی ما برای برپایی این نمایشگاه بود و تمام‌کارها را برای برپایی نمایشگاه نقاشی هنرمند جوان هند در این مکان تاریخی انجام داد. همچنین از کاخ گلستان برای نمایش مبلمان چوبی قدیمی و عکس‌هایی از کشور هند که از گنجینه آلبوم خانه کاخ گلستان برای نمایش انتخاب‌شده، تشکر می‌کنم.

سفیر هند در ایران تصریح کرد: روابط محکم میان دو کشور از سفر نخست‌وزیر هند به ایران و سفر آقای روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به کشور ما مشخص است. وی سفرش را از شهر حیدرآباد محل تولد من آغاز کرد که در این شهر بناهای زیادی وجود دارد که معماری آن ایرانی و نشان‌دهنده فرهنگ ایرانی است. این شهر بزرگ‌ترین جمعیت شیعه‌نشین هند را دارد. تمام این موارد نقطه اتصال دو کشور هستند.

او بیان کرد: باید تمامی تفاهم‌نامه‌های فرهنگی که درگذشته میان وزارت میراث، گردشگری و صنایع‌دستی ایران با کشور هند به امضا رسیده است را دوباره احیا کنیم و امیدواریم این ارتباط قوی فرهنگی ادامه داشته باشد.

دارمندرا افزود: از تمام طرح‌ها و پیشنهاد‌ها کاخ گلستان استقبال می‌کنیم و آن را در سفارت هند برای اجرا پیش می‌بریم. هفتادسال برقراری روابط دیپلماتیک هندوستان و ایران شاید زمان زیادی برای تمدن‌های باستانی ایران و هند که قدمت زیادی دارند نباشد اما معتقدیم این مدت توانست روابط دو کشور را محکم‌تر کند و ما آمادگی کامل را برای همکاری فرهنگی با سازمان میراث و کاخ گلستان داریم.

مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در ادامه گفت: «مشترکات فرهنگی زیادی با کشور هند داریم و تنها کشوری هستیم که مراودات نمایشگاهی خوب داشتیم. امیدواریم برپایی چنین نمایشگاه‌هایی ادامه پیدا کند؛ کاخ گلستان با هماهنگی وزارت میراث، گردشگری و صنایع‌دستی آمادگی همکاری با موزه‌های هند را دارد، تمام ایرانی‌ها به کشور هندوستان علاقه دارند و می‌توانند حداقل یک جمله درباره این کشور بنویسند.

وی افزود: ۷ جلد آلبوم از کشور هندوستان داریم امیدواریم به‌زودی بتوانیم نمایشگاه بزرگ‌تری از آثار کشور هند شامل عکس‌ها و نسخه‌های خطی به نمایش بگذاریم و آثار به نمایش گذاشته را در قالب کاتالوگ و کتاب چاپ کنیم.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه شگفتی‌های معماری هندوستان می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۷ به کاخ گلستان واقع در میدان ارگ مراجعه کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin