سفیر هندوستان در ایران از آمادگی کشورش برای سرمایه گذاری در ادامه مسیر ریلی خواف به هرات افغانستان در فاصله غوریان تا هرات خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سائوو راب کومار در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد با تأکید بر گسترش روابط با این استان، گفت: تاریخ و فرهنگ مشترک دو کشور به گسترش روابط بویژه در زمینه اقتصادی کمک بسیار می کند.

وی افزود: ما روابط خود را در طول تحریم های ایران به رغم دشواری های بسیار حفظ کردیم و با اجرای برجام به طور طبیعی موانع از سر راه توسعه روابط دو کشور برداشته شده است.

وی اظهار کرد: سطح روابط اقتصادی، عوامل و زمینه های بسیار دارد اما روابط اقتصادی ما و ایران بر دو عامل محوری یعنی سوخت های فسیلی و ترانزیت از طریق راههای ارتباطی ایران متمرکز است.

سفیر هندوستان در ایران گفت: چابهار به عنوان نقطه محوری اتصال هند به آبهای آزاد و شرق به غرب است؛ از این رو موضوع سرمایه گذاری در چابهار در هندوستان تصویب شده و قرارداد سرمایه گذاری در این منطقه هم آماده شده و منتظر تصویب نهایی آن هستیم.

وی با تأکید بر اهمیت راههای ریلی و جاده ای افزود: اتصال به آسیای مرکزی به نفع دو کشور است و محور ریلی مشهد- چابهار و نیز مسیر ریلی خواف- غوریان- هرات نیز نقش مهمی در ارتقای روابط چندجانبه در منطقه دارد.

وی اظهار کرد: اتصال راه آهن خواف به غوریان توسط جمهوری اسلامی ایران انجام می شود و با توجه به اهمیت این مسیر برای منطقه و سرمایه گذاری هندوستان در معادن افغانستان، آمادگی برای سرمایه گذاری در ادامه این مسیر تا هرات را داریم.

کومار ادامه داد: با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده در معادن افغانستان، راه اندازی این مسیر می تواند منجر به شکوفایی روابط شود و ما برای انتقال مواد اولیه از این معادن به سایر نقاط و دریاها نیاز به این سرمایه گذاری داریم.

وی با اشاره به تأکید نخست وزیر هند بر ارتقای روابط اقتصادی هند با آسیای مرکزی، گفت: برای افزایش حجم تجارت در منطقه نیز با توجه به امنیت راههای ایران نیازمند راههای ارتباطی این کشور هستیم.

سفیر هند در ایران افزود: تأکید بر این است که مسیر ریلی خواف تا هرات سریعتر راه اندازی شود زیرا این امر به سود اقتصاد کشورهای منطقه است.

کومار، راه اندازی خط هوایی مستقیم بین مشهد و هندوستان را با توجه به ظرفیت های مذهبی موجود در مشهد، منجر به ارتقای گردشگری مذهبی و رفت و آمد بیشتر مردم دو کشور بویژه شیعیان به خراسان رضوی دانست و گفت: این امر باعث شکوفایی اقتصاد گردشگری دو کشور می شود.

وی اظهار کرد: برای حل مشکل ویزای مسافران خراسانی و جلوگیری از رفت و آمد آنها به تهران، به دنبال هماهنگی با یک آژانس خدمات مسافرتی در مشهد این امکان فراهم شده که کار صدور ویزا از این طریق انجام شود.

سفیر هند در ایران با بیان اینکه صدور ویزا هم اکنون 10 روز به طول می انجامد، افزود: تلاش می شود این کار در مدت یک روز انجام شود.

سائووراب کومار گفت: در طول مذاکرات کنسولی دو جانبه تلاش می شود مقررات سخت ویزایی برداشته شده و زمینه صدور ویزای فرودگاهی فراهم آید.

وی با اشاره به تقاضای اتاق بازرگانی برای برابر شدن تعرفه زعفران صادراتی از خراسان رضوی با تعرفه وارداتی از هند، افزود: تعرفه ای که برای زعفران وارداتی از ایران بسته شده به منظور حمایت از تولید داخلی است اما هم اکنون تعرفه ترجیحی در حال پیگیری است و زعفران را هم می توان در این تعرفه ترجیحی گنجاند.

سفیر هند در سفر به مشهد علاوه بر دیدار از حرم مطهر و آستان قدس رضوی، نشست هایی نیز با مسئولان شهری مشهد و اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin