سفیر هندوستان در بدو ورود به زاهدان یادآور شد که استان سیستان و بلوچستان به ویژه بندرچابهار و مرز میلک برای کشور هندوستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سائوو راب کومار در بدو ورود به سیستان و بلوچستان در فرودگاه بین المللی زاهدان اظهار داشت: وجود کنسولگری هندوستان در شهر زاهدان یک فرصت بسیار خوب است که باعث کمک به پیشرفت اهداف مشخص شده دو کشور می شود.

وی هدف از سفرش به سیستان و بلوچستان را دیدار با مسئولان و نیز بازدید از مرز میلک در شمال این استان ذکر کرد وی اظهار داشت: پس از بازدید اخیر از چابهار قراردادی میان دولت هندوستان و ایران امضا شد.

کومار خاطرنشان کرد: چابهار فرصت های خوبی دارد که امیدواریم بتوان از ظرفیت های آن برای توسعه منطقه استفاده کرد.

سفیر هندوستان در تهران ادامه داد: به منظور گسترش ارتباطات بین ایران و هندوستان، دولت های این دو کشور به پروژه های ارتباطی توجه ویژه ای دارند.

وی اظهار داشت: سه کشور ایران، افغانستان و هندوستان قرارداد همکاری در زمینه ترانزیت امضا کرده اند.

وی بیان کرد: در این سفر هیچ قراردادی امضا نمی شود اما در سفری که به زودی تجار هندوستان به تهران خواهند داشت قطعا قراردادهای همکاری زیادی امضا می شود.

وی افزود: من دو سفر خارج از تهران داشته ام که این دو سفر نیز به سیستان و بلوچستان انجام شده و این امر نوعی فرایند یادگیری و تحقیق محسوب می شود تا بتوان از طرفیت های جنوب و شمال این استان استفاده کرد.

استان سیستان و بلوچستان افزون بر هزار و ۱۰۰ کیلومتر مرز زمینی با دو کشور افغانستان و پاکستان و بیش از ۳۱۰ کیلومتر مرز آبی با اقیانوس ها و آبهای آزاد دارد.

چابهار واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در ساحل دریای عمان (مکران) و منطقه میلک شهرستان هیرمند در شمال این استان و هم مرز با افغانستان دو نقطه اتصالی و محور ترانزیتی نقش مهمی در تامین کالاهای مورد نیاز افغانستان و کشورهای آسیای میانه دارد.

بازدید از موزه جنوب شرق، سفر به منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان و ملاقات با استاندار سیستان و بلوچستان از اهداف سفر سه روزه سفیر هندوستان به این استان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin