“یوهانس کول” سفیر هلند در تهران پیش از دیدار با “حسن تاجیک” مدیرکل اروپای غربی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این دیدار را معمولی توصیف کرد.سفیر هلند در تهران با اشاره به دریافت یک پیام دیپلماتیک و جدی از ایران و سابقه ۴۰۰سال روابط میان دو کشور گفت: علاقه مند به اعمال تحریم علیه برنامه هسته ای ایران نیستیم.

وی در پاسخ به این سئوال که به نظر شما موضوع بحث چیست، اظهار داشت : در جریان موضوع بحث نیستم، اما فقط دعوت شده ام، اما پیش بینی می کنم که مسائل مورد علاقه دو کشور مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.

وی افزود: دو کشور سابقه ۴۰۰سال روابط با یکدیگر دارند و به همین خاطر همدیگر را می شناسند و می توانند به راحتی گفتگو کنند و درباره مسائل مورد علاقه و منافع دو کشور صحبت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که “آیا اطلاعاتی در این باره که شماری از کشورهای اروپایی خواستار عدم پیگیری موضوع تحریم نفتی ایران شده اند، دارد یا خیر؟” گفت : علاقه مند به اعمال تحریم علیه برنامه هسته ای ایران نیستیم، بلکه ترجیح می دهیم به جای اینکه این موضوع به اعمال و فشار بیشتر کشیده شود، این کشور با نهادها و موسسات بین المللی کار کند.

کول افزود: البته مسئله ای وجود دارد و آن این است که باید منتظر بمانیم و ببنیم در دیدار با تاجیک چه مسئله ای مطرح می شود.

وی در این باره که “آیا اطلاعاتی از قطع عرضه نفت ایران به برخی کشورهای اروپایی دارید یا نه؟” گفت : اطلاعاتی در این باره ندارم اما شاید تاجیک بنده را در جریان این موضوع قرار بدهد.

سفیر هلند در پاسخ به این پرسش که “فکر نمی کنید اکنون زمان مناسبی برای اعمال تحریم نباشد و این فشارها بیشتر متوجه اروپاست تا ایران؟” اظهار داشت : من سیاستمدار نیستم، بلکه یک دیپلماتم و باید این پرسش را از سیاستمداران بپرسید.

وی پس از دیدار با تاجیک در جمع خبرنگاران گفت : پیام جدی از ایران دریافت کردم و باید به کشورم ارائه دهم و نمی توانم درباره آن صحبت کنم، زیرا این پیام برای وزیر خارجه است.

سفیر هلند افزود: وقتی که پیام دیپلماتیکی به کشوری داده می شود بحث جدی است و او آن را به وزیر خارجه منتقل می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که “احتمال قطع تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران وجود دارد یا نه؟” بار دیگر گفت : من یک دیپلماتم نه یک سیاستمدار.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin