سفیر جمهوری كوبا با حضور در دفتر مطالعات مجموعه فرهنگی انقلاب اسلامی خواستار حمایت رسانه های گروهی برای آزادی ۵ زندانی كوبایی در آمریكا شد.به گزارش آوا دیپلماتیک، ولادیمیر گنزالس، سفیر جمهوری كوبا در تهران در نشست “ماجرای ۵ كوبایی، تهاجمات ایالت متحده علیه این كشور” در دفتر مطالعات مجموعه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: متاسفانه این شهروندان كوبایی به خاطر مبارزه با تروریسم و دفاع از كشور و دولتشان، سال های طولانی در زندان های ایالت های مختلف آمریكا محكوم به حبس شده اند.

سفیر جمهوری كوبا در تهران افزود: هدف از برگزاری این مراسم ایجاد كمپین جهانی برای آزادی این افراد است كه به صورت ناعادلانه در زندان های آمریكا حبس شده اند.

گنزالس با بیان این كه پس از انقلاب كوبا، این كشور همواره مورد هجمه های سنگینی از سوی آمریكا قرار گرفته است، اظهار داشت: جمهوری كوبا ۵۰ سال است كه متحمل رنج و عذاب از سوی آمریكاست و در این سالیان مورد انواع تحریم ها به ویژه تحریم اقتصادی از سوی آمریكا قرار گرفته است.

وی، تصریح كرد: بدون تردید این تحریم های اقتصادی اثرات نامطلوبی بر وضعیت كشور ما گذاشته است.

سفیر كوبا در تهران با اشاره به این كه جمهوری اسلامی ایران نیز پس از انقلاب اسلامی از سوی آمریكا و متحدانش همواره مورد تحریم های مختلفی قرار گرفته است، گفت: این كشور علاوه بر این تحریم ها همواره قربانی تروریسم نیز بوده است.

وی خاطرنشان کرد:در یك هفته ای كه در ایران بسر می برم، در خیابان های مختلف شهر تهران كه قدم می زدم، دیده ام كه بیشتر این خیابان ها به نام شهیدان نامگذاری شده كه اقدام ارزنده دولت این كشور است.

وی به روابط مستحكم بین جمهوری اسلامی ایران و كوبا و اهداف مشترك دو كشور در مبارزه با امپریالیسم نیز اشاره كرد و افزود: این دو كشور از جمله كشورهایی هستند كه در برابر زیاده خواهی های غرب، مقاومت می كنند.

گوانزالس با اشاره به روابط دو جانبه ایران و كوبا در زمینه های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، گفت: تمام تلاش خود را به كار خواهیم گرفت تا این روابط بسیار قوی را حفظ كنیم.

سفیر جمهوری كوبا در نخستین حضور خود در ایران از تمامی نماینده های رسانه های گروهی خواست تا بتوانند حمایت خود را در آزادی این ۵ زندانی كوبایی در آمریكا به كار گیرند.

گوانزالس اظهار داشت: تنها راه و گزینه ای كه می توان این ۵ هموطن كوبایی را آزاد كرد، فقط به دستور باراك اوباما رییس جمهوری آمریكاست.

پیش از سخنان سفیر كوبا در ایران، “نوبرتو اسكالونا” دبیر دوم سفارت كوبا در ایران، گزارش جامعی از وضعیت این شهروندان زندانی كوبایی ارائه داد.

این پنج كوبایی ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۸ در آمریكا دستگیر و سه سال بعد در دادگاه میامی در فلوریدا محكوم به جاسوسی شدند.

ژراردو هرناندز به دو بار حبس ابد و ۱۵ سال زندان، رامون لابانینو به ۳۰ سال زندان، آنتونیو گررو به ۲۱ سال و ۱۰ ماه و فرناندو گونزالس به ۱۷ سال و ۹ ماه زندان محكوم شدند.

دولتمردان كوبا همیشه اعلام كرده‌اند كه این پنج مرد ماموران سرویس مخفی بودند اما اتهام آنها به جاسوسی را رد كرده‌اند.

مساله این پنج زندانی یكی از اساسی‌ترین موانع در عادی سازی روابط آمریكا و كوبا بوده، علاوه بر آن كه آمریكا از سال ۱۹۶۲ تحریم‌های شدید اقتصادی و مالی را علیه این كشور اعمال كرده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin