سفیر نیکاراگوئه در ایران در نشست با استاندار بوشهر خواستار حضور فعال استان بوشهر در حوزه سوخت و انرژی این کشور شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لنین براوو در نشست با استاندار بوشهر با بیان اینکه افزایش روابط تجاری و اقتصادی نیکاراگوئه با بوشهر اهمیت زیادی دارد اظهار داشت: بعد از سفر وزیر خارجه ایران به نیکاراگوئه، تحولات ارزشمندی در روابط تجاری ایجاد شده و بزودی با سفر رئیس جمهور به آمریکای مرکزی و شمالی که با سفر به نیکاراگوئه آغاز می‌شود، سطح روابط رشد چشمگیری پیدا می‌کند.

 وی افزود: از زمان روی کار آمدن دکتر رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران، روابط با آمریکای مرکزی بویژه نیکاراگوئه رشد خوبی داشته است.

 سفیر نیکاراگوئه در ایران خاطر نشان کرد: ایران و نیکاراگوئه در حوزه انرژی مبادلات زیادی خواهند داشت که نقش پارس جنوبی و استان بوشهر در این مسیر غیر قابل انکار است.

لنین براوو گفت: مسئولان ارشد ایران، تاکید زیادی بر گسترش روابط ایران با نیکاراگوئه دارند و این موضوع اهمیت زیادی برای ما دارد.

وی با پیشنهاد خواهرخواندگی بین یکی از شهرهای استان بوشهر با یک‌شهر نیکاراگوئه افزود: این مهم در نزدیک‌تر شدن مناسبات دو کشور موثر است.

سفیر نیکاراگوئه در ایران از سفر مدیر سرمایه‌گذاری خارجی نیکاراگوئه به ایران خبر داد و تصریح کرد: انعقاد قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری در این سفر در حوزه‌های انرژی و اقتصادی پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه قیمت سوخت در نیکاراگوئه بسیار بالاست گفت: شرکت‌های خصوصی، سوخت را از آمریکا و مکزیک می‌خرند و به کشور وارد می‌کنند که قیمت بسیار بالایی دارد.

لنین براوو از ساخت پالایشگاه نفت و گاز توسط ایران در نیکاراگوئه خبر داد. وی اضافه کرد: شرکت دولتی سوخت در نیکاراگوئه توسط آمریکا در تحریم است و ایران می‌تواند در صادرات سوخت به کشور ما کمک زیادی کند که برای دو کشور سودآور است.

سفیر نیکاراگوئه در ایران گفت: قیمت هر لیتر بنزین در نیکاراگوئه بیش از ۱.۳ دلار است و امیدوارم با ساخت پالایشگاه بتوانیم قیمت را کنترل کنیم.

احمد محمدی زاده در نشست با سفیر نیکاراگوئه در ایران اظهار داشت: بیش از ۷۰۰ کیلومتر از طول استان بوشهر در امتداد و هم‌مرز با خلیج فارس است و با پنج کشور حاشیه خلیج فارس نیز همسایه هستیم.

وی افزود: حدود یکصد سال پیش، بوشهر مرکز تجارت ایران بوده و ۱۴ کنسولگری کشورهای خارجی در بوشهر مستقر بودند.

استاندار بوشهر خاطر نشان کرد: اکنون نیز با کشورهای خلیج فارس مبادلات تجاری قوی داریم و حجم بالایی از صادرات ما به کشورهای همسایه است.

محمدی‌زاده تصریح کرد: بوشهر قطب بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی است و ۷۴ درصد گاز کشور از بوشهر تامین می‌شود و ۹۰ درصد صادرات نفت از استان بوشهر است.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد تولیدات پتروشیمی کشور متعلق به استان بوشهر است ابراز داشت: با راه‌اندازی واحدهای در حال ساخت پتروشیمی، ظرفیت تولید پتروشیمی استان بوشهر افزایش می‌یابد.

محمدی‌زاده اظهار داشت: نیکاراگوئه خریدار محصولات پتروشیمی استان بوشهر است و ان‌شاالله با این سفر، حجم صادرات به این کشور افرایش می‌یابد.

وی به مزیت‌های اقتصادی و تولیدی استان بوشهر اشاره کرد و گفت: بوشهر ۱۵ درصد خرمای کشور را تولید و بیش از ۴۰ نوع خرما در استان داریم که تنوع زیادی دارد.

استاندار بوشهر خاطر نشان کرد: در تولید میگو نیز بوشهر ۵۰ درصد میگوی پرورشی کشور را تولید می‌کند که امسال افزایش می‌یابد.

وی یادآور شد: بوشهر آمادگی کاملی برای افزایش مبادلات تجاری با کشور نیکاراگوئه را دارد و سرمایه گذاران این کشور نیز می‌توانند در بخش‌های کشاورزی و انرژی و آبزی‌پروری در استان بوشهر سرمایه گذاری کنند.

محمدی زاده بیان کرد: با توجه به تولید گوشت باکیفیت در نیکاراگوئه و قیمت مناسب، آمادگی داریم در صورت فراهم شدن شرایط، نسبت به واردات گوشت از این کشور تحت مراقبت‌های بهداشتی اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: امیدوار هستم در سفر هیات تجاری و اقتصادی نیکاراگوئه به ایران، قراردادهای جدیدی برای افزایش مناسبات تجاری بوشهر با نیکاراگوئه امضا شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin