سفیر جمهوری فدرال نیجریه خواستار کمک های پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات(فاوا) مستقر در استان البرز در انتقال تجربه و فناوری های این پارک به کشورش شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، یاکوبو سانتوراک سلیمان، در بازدید از پارک  فناوری اطلاعات و ارتباطات مستقر در البرزبه تشریح شرایط کشور نیجریه پرداخت و با ابراز علاقه‌مندی برای  راه‌اندازی و تأسیس پارک فناوری در کشور خود، از پروژه گلخانه هوشمند و شرکت‌های مودم‌ساز پارک فاوا استقبال کرد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس آتی کمیسیون مشترک همکاری‌های مشترک ایران-نیجریه در خردادماه سال جاری، خواستار حضور فعال پارک فاوا در این اجلاس شد.

 مشاور وزیر و رئیس پارک فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات نیز در این بازدیدصادرات داده‌های فرهنگی و هنری، ارائه خدمات ابری و صادرات این خدمات به کشورهای منطقه، کاربرد IOT در مسائل امنیت غذایی، مدیریت مصرف آب و شهر هوشمند، ایجاد زیرساخت‌های سیستم عامل باز و فراگیر نمودن کاربرد آن در ایران و کشورهای فارسی زبان منطقه، بومی‌سازی فناوری سخت‌افزاری مورد نیاز در صنعت CT و شبکه ملی اطلاعات و لجستیک هوشمند (حمل بار به وسیله پهپاد وIOV) را از پروژه‌های پیشران پارک فاوا معرفی کرد.

محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده، همچنین با اشاره به گلخانه هوشمند پارک فاوا، گلخانه IOT(اینترنت اشیاء)  را اولین گلخانه تمام مکانیزه کشور عنوان کرد و گفت: این گلخانه در فضایی به مساحت ۱۰۰ مترمربع در پارک فاوا راه‌اندازی شده و در مقایسه با سایر گلخانه‌ها از کاهش مصرف آب و افزایش بازدهی محصولات برخوردار است.

در ادامه  احسان چیت‌ساز، مشاور ارشد توسعه بازار پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن معرفی اعضای پارک فاوا، به بررسی ابعاد فنی و بین‌المللی جهت ایجاد پارک علم و فناوری در کشور نیجریه پرداخت و از آمادگی پارک فاوا برای کمک به استقرار پارک آی.سی.تی در کشور نیجریه خبر داد.

عباس قنبری باغستان، مشاور ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فاوا نیز گزارش مفصلی از فعالیت‌های پارک، محورهای فعالیت‌ها و زمینه‌های بالقوه پارک برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی، خدمات و ظرفیت‌های قابل ارائه و همچنین به معرفی سایت‌های فعال پارک فاوا در سه استان‌ البرز، مشهد و سمنان ارائه کرد.

همچنین دو طرف در خصوص چگونگی آموزش و تربیت نیروی انسانی و متخصص در نیجریه از سوی پارک فاوا، هزینه احداث گلخانه‌های هوشمند در مقیاس‌های مختلف، تطبیق فناوری مودم‌های ساخته شده ایران در سایر کشورها و چگونگی انتقال تجربه و دانش شرکت‌های مستقر در پارک فاوا به کشور نیجریه به گفت‌وگو پرداختند.

سفیر کشور جمهوری فدرال نیجریه در پایان از شرکت‌های مستقر در پارک فاوا از جمله شرکت اتصال صنعت میانه، ارگ جدید و گلخانه هوشمند آی.او.تی بازدید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin