سفیر مکزیک در ایران با اشاره به آثاری که توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده و در نمایشگاه جشن مردگان به نمایش گذاشته شده است، گفت: این آثار می‌تواند نشانه‌ای از امکان تبادل فرهنگی میان هنرمندان و فعالان فرهنگی دو کشور ایران و مکزیک باشند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آقای گییرمو آلخاندرو پونته اوردوریکا، در گفتگو با ایرنا، درباره نمایشگاهی که همزمان با روز مردگان در سفارت مکزیک برگزار شده است، گفت: روز مردگان در فرهنگ مکزیک قدمت چندین هزار ساله دارد، اما مانند همه رسوم قدیمی در فرهنگ‌ تغییراتی کرده است. وقتی اسپانیایی‌ها وارد قاره امریکا و مکزیک می‌شوند این روز تغییراتی می‌کند، همچنین در طول سال‌ها تغییرات دیگری کرده است.

سفیر مکزیک در ایران با اشاره به اینکه همه مکزیکی‌ها در روز مردگان یادبودی در خانه خود درست می‌کنند، ادامه داد: مکزیکی‌ها بر این باورند که مردگان فقط از این دنیا به دنیای دیگر می‌روند، یعنی از بین نمی‌روند. همچنین مردم مکزیک بر این باور هستند که در چند روز جشن مردگان، آن‌هایی که این دنیا را ترک کردند، از آن دنیا وارد می‌شوند و به محراب مردگان می‌آیند و با افراد و خانواده‌ها دیدار می‌کنند. این مراسم یادبودی برای رفتگان است.

او با بیان اینکه هر سال روز مردگان و محراب به فردی تقدیم می‌شود، ادامه داد: امسال روز مردگان را به انقلاب مکزیک تقدیم کردیم؛ زیرا این نخستین انقلاب قرن ۲۰ است که کاملا مردمی بود (آن زمان انقلاب روسیه نبود)

اوردوریکا با تاکید بر اینکه روز مردگان در واقع جشنی است که با این موضوع توسط مکزیکی‌ها برگزار می‌شود، ادامه داد: در جشن مردگان رنگ‌های شاد، نوشیدنی‌ها و غذاهای مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. در محراب غذاهایی می‌گذارند که رفتگان دوست داشتند، بعد کنار هم قرار می‌گیرند و با هم جشن می‌گیرند. همچنین در محراب جمجمه‌هایی با شکر درست می‌شود، که برای کودکان است تا با مرگ آشنا شوند و از آن نترسند.

سفیر مکزیک در ایران با بیان اینکه برگزاری نمایشگاهی مانند جشن مردگان می‌تواند موجب تبادل فرهنگی میان مکزیک و ایران شود، ادامه داد: در این نمایشگاه می‌توانیم فرهنگ قدیمی مکزیک را به ایرانیان بشناسانیم. برای مونتاژ محراب از دانش‌آموزان دعوت می‌کنیم تا با فرهنگ و ایده انقلاب مکزیک آشنا شوند.

او با اعلام اینکه هنرمندان بسیاری از آثار در این نمایشگاه ایرانیان هستند، گفت: تابلویی که در آن تصویر زاپاتا (امیلیانو زاپاتا سالازار) یکی از رهبران انقلاب مکزیک علیه حکومت دیکتاتوری پورفیریو دیاس بود. زاپاتا مدافع پیشرو انقلاب در زمینه کشاورزی و یکی از قهرمانان مشهور و اسطوره‌ای مکزیک بود کشیده شده است، توسط دانش‌آموزان ایرانی نقاشی شد.

سفیر مکزیک در ایران ادامه داد: همچنین در یک دوره استاد عروسک‌ساز مکزیکی داشتیم که در سفارت کلاس گذاشتند. ایرانی‌ها در آن شرکت کردند و ساخت عروسک‌های مکزیکی را آموختند. به همین دلیل بسیاری از مجسمه‌های کاترینای این نمایشگاه توسط ایرانیان ساخته شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin