سفارت مکزیک در ایران از جمله سفارتخانه هایی محسوب می شود که در کنار رایزنی های گسترده سیاسی و اقتصادی، هر ماه چندین برنامه فرهنگی در تهران برگزار می کند همین امر باعث شد تا پس از گذشت دو ماه بار دیگر با “اولیسس کانجولا گوتیئرس” سفیر مکزیک در ایران به بررسی فعالیت های انجام شده بپردازیم.

 گفتگوی اختصاصی سایت آوا دیپلماتیک با “اولیسس کانجولا گوتیئرس” سفیر مکزیک در ایران

 از آخرین گفتگویی ما با یکدیگر دو ماه می‌گذرد. در این مدت مهمترین فعالیت سفارت مکزیک شامل چه موضوعاتی می باشد؟

از توجهتان به این موضوع تشكر می‌كنم. در این دو ماه برنامه‌های فرهنگی فشرده‌ای برگزار كردیم و از مراكز آموزش عالی در ایران نیز بازدید نمودیم. همانطور كه اطلاع دارید در سفارت نمایشگاه پوستر برگزار شد که در آن آثار هنرمندان مشهورمکزیکی به نمایش در آمد که نشان دهنده اشتركات هنر گرافیک ایران و مكزیك بود. همچنین كنفرانسی در مورد صد سالگی اوكتاویوپاز، برنده نوبل ادبیات مکزیکی برگزار کردیم. همینطور در بیست و هفتمین نمایشگاه كتاب تهران شركت كردیم همچنین كتاب‌هایی در مورد تاریخ و معماری مكزیك به دانشگاه تهران اهدا شد. به تازگی هم یك نمایشگاه عکس تینا مودوتی را در دانشگاه تهران برگزار کردیم. عكاسی نیز جز حرفه هایی می باشد که ملت ایران در آن تبحر دارند و از این طریق می توان فرهنگ مكزیك را هم معرفی کرد.

 آیا برنامه ایی برای دعوت نقاشان و هنرمندان مکزیکی به ایران دارید؟

مشغول به کار دراین مورد هستیم، به خصوص اکنون که من شاهد علاقه و حضورزیاد هنرمندان مکزیکی در نمایشگاه هایی که برگذار کرده ایم، بوده ام. علاوه بر حوزه هنری به نظر می آید که زمینه مناسبی برای تبادلات دانشکاهی وجود دارد. اخیرا دانشجویانی از دو دانشگاه مکزیک در مسابقات ربوكاپ دانشگاه قزوین شرکت کردند. در آن دیدار با مقامات این مرکز دانشگاهی مهم تماس برقرار کردم وما در زمینه طرح های مشترک در جهت تقویت همکاری ها (از طریق ترتیب دادن بازدیدهای متقابل بین دانشگاه های مکزیک و قزوین) مشغول هستیم. همچنین بازدید از دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه صنعتی شریف را در برنامه دارم.

 چرا از فیلمسازان مكزیكی برای سفر به ایران و همینطور ساخت فیلم دعوت نمی‌كنید؟

از این ایده استقبال می کنم ولی ما هنوز احتیاج به کار بیشتر داریم. بیش از یک قرن از روابط دوجانبه مکزیک و ایران می گذرد و ما هنوز نیازمند شناخت بیشتر از یکدیگر هستیم. تقویت تبادلات دوجانبه فرهنگی روش خوبی برای پر کردن این فاصله است و ساخت فیلمی در مکزیک یا ایران می تواند طرح خوبی برای نزدیک تر کردن ما باشد. در ضمن هفته آینده با یکی از تهیه کنندگان ایرانی که علاقه مند به ساخت فیلم در کشور ماست ملاقات خواهم کرد.

 آیا برنامه‌ایی برای همکاری با سایر سفارتخانه های مکزیک در منطقه جهت استفاده از ظرفیت های فرهنگی آنها مدنظر دارید؟

ما معمولا از طریق وزارت خارجه مان هماهنگی های لازم را انجام می دهیم.اگر هر نمایشگاه یا فعالیت فرهنگی توسط هر یک ار سفارتخانه های ما برگزار شود، می توانیم در خواست کنیم که ایران نیز در آن گنجانده شود. این کار را در گذشته انجام داده ایم. نمایشگاه عکس “تصاویری از مکزیک” که در اوایل ژانویه ابتدا در اصفهان و سپس در تهران برگزار شد، در لبنان نیز برگزار شد.

با توجه به فعالیت گسترده فرهنگی سفارت مکزیک در ایران آیا برنامه‌ای برای ایفای نقش لیدری در فرایند برنامه‌‌های فرهنگی كشورهای آمریكای لاتین در تهران مدنظر دارید؟

در واقع ما بسیار مشتاق برای ترویج فرهنگ مکزیک هستیم و همچنین علاقه مند به همکاری با کشور های دیگر، به خصوص آمریکا لاتین. برای مثال سفارت های آمریکا لاتین در تهران مشترکا اولین نمایشگاه دوسالانه عکاسی آمریکا لاتین را در مرکز فرهنگی ملل برگزار کردند. در مقیاسی بزرگتر کشور های ایبروآمریکا برگزاری رویداد فرهنگی مشترک احتمالا در حوزه ادبیات را بررسی می کنند، البته فعلا در حد طرح است.

بنابراین همانطور که می بینید ما به دنبال نشان دادن خود به عنوان رهبر به کشورهای دیگر نیستیم، چرا که به دنبال رقابت نمی باشیم.

 رقابت در خیلی از عرصه‌ها خوب و لازم است چون می تواند انگیزه لازم را به همراه داشته باشد.

متوجه هستم اما فعالیت‌های فرهنگی براساس رقابت نیست. اساس فعالیت‌های فرهنگی مكزیك دو مورد است. یكی به وجود آوردن ارتباط‌های بیشتر بین جوامع (در اینجا مكزیك و ایران) و دیگری نشان دادن و شناساندن فرهنگ غنی مكزیك. دلیل اصلی همه این فعالیت ها این است که در بیشتر مواقع مردم عادی حتی نمی‌دانند مكزیك كجاست!

 مهم‌ترین فعالیت‌های سیاسی‌‌ حضرتعالی طی این دو ماه شامل چه موضوعاتی می شود؟

خوب تا کنون موفق به تسلیم استوارنامه به رئیس جمهور روحانی در ایران و رئیس جمهور حسین در پاکستان شده ام( هنوز 4 تای دیگر باقی است). در مورد ایران چندین ملاقات با مقامات وزارت خارجه، نمایندگان و رئیس مجلس و وزارتخانه های نفت و اقتصاد ایران داشته ام. در تمامی آنها دو طرف نه تنها علاقه مند به گسترش روابط تجاری، سیاسی و فرهنگی بوده اند، بلکه زمینه را نیز برای فعالیت های آتی فراهم کرده ایم. تا کنون هیئتی از نمایندگان سنای مکزیک به تهران سفر کرده ان و هیئت دیگری هم دراوایل ژوئیه خواهد آمد. یکی از مقامات بلندپایه وزارت خارجه مکزیک در راستای آماده سازی سفر معاون وزیر خارجه ما به تهران سفر کرد. در روزهای آینده منتطرهیئت نمایندگی ProMexico، آژانس دولتی مکزیک برای تجارت، بازرگانی و سرمایه گذاری، هستم. با اینکه دو ماه زمان زیادی نیست، ما موفق به طراحی مسیرمان شده ایم و در حال پیاده سازی و اجرا آن هستیم. ما در حال حرکت و پیشرفت هستیم.

دستاورد شما از دیدار با رئیس مجلس اسلامی چه بوده است؟

خیلی مفید بود. روابط دوجانبه بین ایران و مکزیک مرور شد و برنامه‌‌‌های آتی كه می‌توانیم با هم داشته باشیم مورد بحث قرار گرفت.

 خواسته آقای لاریجانی از شما چه بوده است؟

بیشتر تبادل نظرات بود و در مورد مسائل سوریه، ‌تروریسم و افراطی‌گری صحبت كردیم.

 دیدارهای سیاسی شما تا حدودی هدفمند و مورد محور نبوده است؟ چرا؟

هدف اصلی معرفی خود به عنوان سفیر جدید مکزیک در ایران بوده است. لازم بود با مقامات عالی رتبه ایران آشنا شوم و سپس اهداف خاص گفتگوهای دوجانبه را پیش بگیریم.

 شما با وزیر نفت ایران هم دیدار داشتید. دیدار با ایشان چه دستاوردی داشت؟

در واقع با معاون وزیر نفت در امور بین الملل ملاقات داشتم. این دیدار بسیار سازنده بود. ما جنبه های مختلفی را که مکزیک و ایران در آینده می توانند همکاری کنند را بررسی کردیم. هر دو کشور در حال تغییرات و اصلاحات در بخش انرژی هستند. برای نمونه، مکزیک قوانین جدیدی را وضع کرده است که در میان مدت تولید نفت ما را افزایش می دهد. ایران در حال اجرای تغییرات خود در صنعت نفت است. هر دو کشور می توانند به تبادل تجربیات خود پرداخته و پیش بینی های خود از صنعت نفت را به اشتراک بگذارند. تجربه پر اهمیتی که مکزیک در مذاکرات جهت بهره برداری از منابع طبیعی فرامرزی داشته است، که این توجه مقامات ایرانی را نیز به خود جلب کرد.

 آیا این مورد توافقنامه ای به امضا رسید؟

خیر نشد. لازم است نمایندگان هر دو وزارت انرژی به طور مستقیم بنشینند و به صحبت بپردازند. این اتفاق در چند ماه آینده در ابنجا یا مکزیک، و یا در چارچوب نشست های بین المللی که در دستور کار قرار دارند، روی خواهد داد. در همین رابطه، نشست وزیران در مجمع بین المللی انرژی در مسکو در ماه آینده فرصت خوبی می تواند باشد.

 رابطه ایران و مكزیك قرار است پیچیده باشد؟

به شما اطمینان می دهم که خیر.

 آیا مكزیك كنار نشسته تا تحریم‌ها كاهش پیدا كند تا مبادلات اقتصادی خودش را با ایران احیا كند؟

خیر. ما منتظر اتفاق خاصی برای گسترش روابط با ایران نیستیم. ما به طور خاص به دنبال تحکیم روابط دوجانبه وگسترش گفتگو های سیاسی هستیم، به ویژه زمانی که 50 سالگرد روابط دیپلماتیک رسمی را جشن می گیریم. سناریویی که در ان تحریم ها کاملا برداشته شده باشد به همه ما کمک می کند ولی ما در انتظار زمان برچیده شدن آنها برای ابراز تمایل خود در جهت گسترش روابط دوجانبه تجاری نیستیم.

 این برنامه چه زمانی برگزار می شود؟

در حال كار روی این پروژه هستیم و قرار است به این مناسبت تمبری در مكزیك طراحی شود. البته این فرصت هم وجود دارد كه هر دو كشور مراسمی به این منظور برگزار کنند. در واقع منتظر اتفاق خاصی نیستیم كه بخواهیم بعد از آن روابط فرهنگی و مناسبات اقتصادی را گسترش دهیم. به عبارت دیگر منعی برای گسترش روابط بین ایران و مكزیك وجود ندارد تا منتظر برطرف شدن آنها باشیم.

 چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟ چه قولی برای دو ماه آینده می‌دهید كه تحقق آن را از شما پیگیری كنیم؟

فعالیت‌های بسیاری در شرف اتفاق است كه یكی از آنها مربوط به ماه سپتامبر و اكتبر است. برنامه داریم یك دوره فیلم‌های مكزیكی در ایران به نمایش درآوریم. همچنین در حال ترتیب دادن “روز مکزیک” در یکی از دانشکاه هایی که قبلا اشاره شد هستیم.

 در این جشنواره چه كسانی قرار است به ایران سفر كنند؟

از آنجایی که فقط نمایش فیلم است، برنامه ای برای آوردن تولیدکننده، کارگردان ویا هنرپیشگان مکزیکی نداریم.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin