حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با راجا نوشیروان زین العابدین سفیر مالزی در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این دیدار امیرعبداللهیان به روابط مناسب پارلمانی دو کشور و سابقه طولانی آن و ازجمله همکاری در اجلاس‌های بین‌المللی اشاره کرد.

وی با توجه به حضور کشورهای غربی به ویژه آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت: دموکرات‌ها در مقابله با تروریسم در منطقه اقدامی مؤثر نکردند و حال باید منتظر ماند تا نتیجه اقدامات ترامپ را مشاهده کرد.

امیرعبداللهیان افزود: ما سیاست مستقل خود را داریم و تمام تلاش خود را برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه بکار بسته‌ایم.

او در ادامه گفت: ما در مقابل رفتارهای غیرسازنده برخی بازیگران، رویکرد و رفتاری مثبت، سازنده و منطقی داریم. ایران و عربستان در جهان اسلام نقش مهمی دارند و همکاری آنها می‌تواند آثار مثبتی برای کشورهای منطقه و به‌ویژه مسلمین داشته باشد. اما متأسفانه رویکرد سعودی در منطقه غیر سازنده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در ادامه این دیدار تصریح کرد: سیاست ایران در منطقه بر دو پایه استوار است، ابتدا کمک به کشورهای منطقه در مقابل بحران‌های منطقه‌ای بر اساس درخواست کشورهایی مثل عراق و سوریه و به موازات آن تلاش برای تحقق راه‌حل‌های سیاسی برای حل مشکلات و مسائل کنونی.

در پایان امیرعبداللهیان به سطح بالای روابط دیپلماتیک و پارلمانی دو کشور اشاره کرد و آن را نماد پیوندهای عمیق در کشور دانست.

سفیر مالزی در تهران نیز ضمن اشاره به روابط خوب دو کشور و سفر اخیر روحانی به مالزی اذعان کرد که سطح روابط دو کشور بسیار عمیق است.

او اضافه کرد: میزان سفرهای متعدد دو جانبه بین دو کشور نشان می‌دهد که ایران و مالزی دارای نقاط مشترک فراوان هستند.

وی به انتخابات آمریکا و تأثیرات آن بر دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: رأی مردم آمریکا به ترامپ نشان می‌دهد که در جامعه آمریکا، نسبت به بحث جهانی‌سازی و مهاجرت‌ها انتقاد وجود دارد و نمی‌توان این احساسات را نادیده گرفت.

سفیر مالزی در تهران در مورد مسائل خاورمیانه، بر گسترش ثبات و توسعه اقتصادی برای حل بحران‌ها تأکید کرد.

طرفین سفر اخیر رئیس‌جمهور ایران به مالزی را نقطه عطف جدیدی در روابط دانسته و تبادل رو به افزایش هیأت‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی دو کشور را مفید ارزیابی کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin