سفیر كره جنوبی با تاریخی خواندن سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری آن كشور به ایران، این سفر را دروازه جدید در روابط دو كشور دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر کره جنوبی در گفتگو با ایرنا ضمن اشاره به اینكه این نخستین سفر رئیس جمهوری كره جنوبی به ایران است، افزود: با توجه به پیشینه تاریخی بیش از پنج هزار ساله ایران و كره جنوبی، این سفر یك رویداد تاریخی در روابط دو كشور با برخورداری از 10هزار سال پیشینه تاریخی خواهد بود.

کیم سئونگ هو، با بیان اینكه تاكنون تبادلات و ملاقات های رسمی دو طرف در سطوح بالا به اندازه كافی انجام نشده است؛ ادامه داد: كره یكی از اصلی ترین صادر كننده ها به ایران است و ایران یكی از اصلی ترین عرضه كننده ها به كره؛ اگر ما این حقیقت را در نظر بگیریم، دلایل مختلفی برای گسترش همكاری های دو طرف وجود دارد.

سئونگ هو اضافه كرد: به این ترتیب، سفر رئیس جمهوری كره جنوبی به ایران راه های گسترش همكاری ها را خواهد گشود و این به روابط طرفین در زمینه های مختلف همكاری منطبق بر ملاقات ها و سفرهای دو طرف در سطوح بالا بستگی دارد.

وی موضوعات اقتصادی را عمده همكاری های تهران و سئول عنوان كرد و اظهار داشت: ایران تنها یك كشور برخوردار از منابع نفت و گاز نیست و كره جنوبی هم كشوری نیست كه فقط صنعت خودرو و تلفن همراه داشته باشد. ما بیش از را داریم و زمینه های متعدد همكاری در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و تبادلات دانشگاهی بین مردم دو كشور نیز می تواند وجود داشته باشد كه این همكاری ها نقاط جدید در روابط را باز می كند و موجب ثبات آن می شود.

سفیر كره جنوبی در تهران یادآور شد: بیشتر روابط اقتصادی ما در خرید و فروش كالاهای متعدد از سوی طرفین است؛‌ مبادلات تجاری در زمان حاضر استواری چندانی ندارد چرا كه لازمه آن فراهم سازی شرایط است. بسته به این نگاه، روابط ما زیاد قوی نیست، اما معتقدم سفر آتی رئیس جمهوری كره جنوبی به ایران دروازه های جدیدی را در برقراری روابط دو كشور خواهد گشود.

سئونگ هو تاكید كرد: شركت های كره جنوبی در حقیقت مشاركت بسیاری در پروژه های اقتصادی و پروژه های توسعه ای ایران دارند و این روابط گسترش می یابد كه در بستر آن توسعه روابط امری اجتناب ناپذیر است.

وی درباره مذاكرات معاون وزیر صنعت، تجارت و انرژی كره با معاون سازمان انرژی اتمی ایران نیز توضیح داد: ببینید حوزه خاصی از همكاری ها وجود ندارد كه بین ایران و كره مسدود شده باشد، ‌این ها كشورهایی با بهره مندی از روابط خوب با یكدیگر هستند.

سفیر كره جنوبی در تهران ادامه داد: در زمینه همكاری هسته ای بین ایران و كره هنوز اسناد خاصی وجود ندارد اما این به معنای آن نیست كه نخواهیم با ایران در این زمینه همكاری كنیم بلكه موضوع هسته ای زمینه های مختلفی را در برمی گیرد و جزئیات فنی بسیاری دارد كه مقامات رسمی ما بحث های اولیه را در این رابطه داشته اند و فكر می كنم برای رسیدن به جزئیات فنی زمان بیشتری نیاز است.

سئونگ هو درباره اسناد همكاری كه قرار است در سفر رئیس جمهوری كره به تهران امضا شود نیز گفت: در مدت سفر رئیس جمهوری كره جنوبی به تهران بیش از 30 قرارداد همكاری بین دو دولت، شركت های ایرانی و كره ای و شركت ها با دولت های دو طرف امضا خواهد شد اما دقیقا نمی دانم قرار است چه اسنادی در حضور روسای جمهوری دو كشور به امضا برسد.

وی در عین حال از حضور سه یا چهار وزیر از كره جنوبی به همراه رئیس جمهوری این كشور در سفر به تهران خبر داد.

سفیر كره جنوبی در تهران ادامه داد: ما باید در وهله نخست به سطح روابط پیشین خود در زمینه اقتصادی برگردیم؛ قبل از تحریمها میزان مبادلات تجاری ما یك بار به بیش از 17میلیارد دلار رسید اما این رقم سیر نزولی داشت.

وی افزود: به دلیل تحریم ها ما نمی توانستیم نفت ایران را وارد كنیم اما قیمت نفت خیلی كاهش یافت و به همین سبب میزان مبادلات هم سیر نزولی گرفت.

سئونگ هو با بیان این كه به خاطر تحریم ها بسیاری از شركت ها تجارت را با شركت های ایرانی متوقف كردند، افزود: به دنبال برداشته شدن تحریم ها فكر می كنم سطح مبادلات تجاری و فعالیت های اقتصادی در سریع ترین زمان ممكن ارتقا خواهد یافت.

وی در عین حال با بیان این كه احیای روابط به اندازه كافی نبوده است و ما باید روابط اقتصادی خود را گسترش دهیم، خاطرنشان كرد:‌ ابتدا در این مسیر ما باید به روابط خود در زمینه اقتصادی تنوع ببخشیم، از جنبه سیاسی هم باید روابط را به هم نزدیك كنیم و در تمام زمینه ها بویژه بخش اقتصادی رشد دهیم.

وی همچنین در خصوص بحران های منطقه ای و تروریسم گفت: ما هم مانند دولت ایران نگران این مساله هستیم. درست است كه تروریسم در خاورمیانه شروع شده اما از مرزهای خاورمیانه پا را فراتر گذاشته و یك تهدید امنیتی جدی برای جهان ایجاد كرده است.

سئونگ هو درباره توسعه گردشگری و همكاری های مشترك دو كشور در زمینه توریسم هم اظهار داشت: به نظر من توریسم از مقولاتی است كه می تواند باعث گسترش روابط ما شود. من از این آگاهم كه ایران از نظر توریسم و جاذبه های گردشگری یكی از كشورهای سرشار و جزو مقاصد گردشگران جهان است.

سفیر كره جنوبی در تهران با بیان این كه یكی از اهداف ما توسعه روابط در زمینه گردشگری است، ادامه داد:‌ شاید مردم عادی در كره جنوبی به خوبی از جاذبه های توریستی ایران آگاه نباشند و نهایتا تهران،‌ اصفهان و شیراز را بشناسند اما جاذبه های توریستی ایران به اینها ختم نمی شود‌.

سئونگ هو گفت:‌ ما و ایرانی ها روی مساله گردشگری كار می كنیم تا جاذبه های كشورهایمان را به یكدیگر بشناسانیم.

وی همچنین با تاكید بر این كه هیچ مانعی در سر راه توسعه روابط خارجی بین این كشور و جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد در خصوص همكاری شركت های كره ای با ایرانی و نیز مبادلات بانكی گفت: ایران باید به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد؛ اگر ایران تعهدات خود را انجام دهند طرف كره ای هیچ ممانعتی برای گسترش روابط خود با ایران ندارد.

این دیپلمات كره ای با اشاره به این كه شخصا با 16 شركت كره ای درباره ظرفیت های ایران مذاكره كرده ام، افزود: ما مردم را تشویق می كنیم كه تبادلات و رفت و آمد خود را داشته باشند و به هر دو كشور سفر كنند تا همدیگر را بهتر بشناسند اما یك سری تعهدات بین المللی وجود دارد كه شركت های كره ای ناچار از گردن نهادن به آنها هستند.

سئونگ هو اضافه كرد:‌ تحریم ها در مورد مساله هسته ای ایران برداشته شده اما تحریم های بین المللی دیگری وجود دارد كه شركت های كره ای ناچارند به آن ها عمل كنند.

وی تصریح كرد:‌ دولت كره برای شركت های كره ای كه علاقمند به فعالیت در ایران هستند یك مركز اطلاع رسانی ایجاد كرده و كارهایی انجام داده تا به آنها اطلاعات لازم در مورد ایران، شرایط این كشور و زمینه های فعالیت را ارائه كنند.

سفیر كره جنوبی در تهران افزود: بانك ها و مراكز بیمه ای و مالی هم در كره برای شركت هایی كه مایلند در ایران فعالیت اقتصادی و تجاری داشته باشند خدمات ارائه می دهند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از وزارتخانه های كره جنوبی كتاب ها و نشریاتی در خصوص ایران منتشر كرده اند و در اختیار شركت هایی كه می خواهند در ایران فعالیت كنند، قرار داده اند تا قوانین و شرایط موجود در ایران را بهتر بشناسند.

سئونگ هو ادامه داد: به نظر من مردم و شركت های ایران نیز باید از حضور ما در ایران حداكثر استفاده را ببرند و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

وی همچنین به مبادلات فرهنگی دو كشور اشاره كرد و یادآور شد: شباهت های زیادی بین مردم ایران و كره جنوبی وجود دارد و ما فراتر از آن چیزی هستیم كه در ذهن ایرانیان وجود دارد؛ همچنین امیدوارم مردم كره جنوبی نیز اطلاعات بهتری از مردم ایران به دست آورند.

پارك گئون هی رئیس جمهوری كره جنوبی قرار است 12 اردیبهشت ماه جاری در صدر هیاتی عالیرتبه به ایران سفر كند و با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin