سفیر قرقیزستان در ایران گفت: انتظار داریم تا در زمینه اقتصادی و سرمایه‌گذاری همکاری‌های مشترک با مشهد را گسترش دهیم و آماده توسعه روابط و استفاده از ظرفیت‌های بسیار خوب شهرداری مشهد هستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، تورداکُن صدیق‌اف در دیدار با شهردار مشهد، افزود: قرقیزستان برای توسعه روابط با خراسان رضوی و به‌ویژه مشهد اهمیت زیادی قائل است.

وی اضافه کرد: اعتقاد و اطمینان داریم زمینه خوبی برای توسعه ارتباط میان ایران و قرقیزستان در حوزه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

سفیر قرقیزستان در ایران اضافه کرد: سال ۲۰۲۲ وارد سی‌سالگی برقراری ارتباط میان ایران و قرقیزستان می‌شویم، لذا امسال سال مهمی برای گسترش روابط میان دو کشور است.

صدیق‌اف تصریح کرد: در این میان ارتباط با خراسان رضوی و شهر تاریخی مشهد برای قرقیزستان مهم است.

وی ادامه داد: اولین خط پروازی میان ایران و قرقیزستان درمشهد راه‌اندازی شد و تاجران که از این کشور به ایران سفر می‌کنند ابتدا وارد مشهد می‌شوند.

سفیر قرقیزستان در ایران افزود: ۲۰سال پیش که سفارت قرقیزستان در ایران بازگشایی شد، به مشهد سفری داشتم، امروز مشهد بسیار پیشرفت کرده است و این در حالی است که ایران با تحریم‌های سنگینی روبه‌رو بوده است.

صدیق‌اف ادامه داد: مشهد ازنظر پیشرفت اقتصادی دومین شهر بعد از تهران است و خوشبختانه با شهر اوش که این شهر هم دومین شهر بزرگ قرقیزستان است از گذشته برادرخواندگی دارد.

سفیر قرقیزستان در ایران افزود: در قرقیزستان مالیات کمتری نسبت به سایر کشورهای منطقه دریافت می‌شود، این موضوع برای سرمایه‌گذاری مناسب است لذا پیشنهاد می‌دهیم در نمایشگاه ایران که خردادماه امسال در قرقیزستان برپا خواهد شد زمینه برقراری ارتباط میان بازرگانان و تجار دو کشور از جمله مشهد ایجاد شود.

صدیق‌اف افزود: از شهردار مشهد دعوت می‌کنیم تا با سفر به قرقیزستان از شهر اوش بازدید و با شهردار این شهر دیدار داشته باشید تا زمینه انتقال تجربیات مشهد به این شهر آماده شود.

سید عبدالله ارجائی، در دیدار با سفیر قرقیزستان در ایران ضمن اشاره به ظرفیت‌های بالای مدیریت شهری مشهد در حوزه خدمات شهری، دانش فنی و هوشمندسازی، گفت: آماده توسعه روابط با قرقیزستان به‌ویژه بیشکک و صدور دانش فنی به شهرهای این کشور هستیم.

شهردار مشهد افزود: مشهد دارای بیش از 3.5 میلیون نفر جمعیت است و سالانه بیش از 30میلیون زائر در این شهر حضور پیدا می‌کنند که از این میان بالغ‌بر 4میلیون نفر زائر خارجی هستند.

وی اضافه کرد: با توجه به این موضوع وجود زیرساخت‌های گردشگری در مشهد ضروری است و در همین راستا 52 درصد از اماکن اقامتی و هتل‌های ایران دراین شهر فعال هستند که با توجه به این زیرساخت‌ها ظرفیت اسکان 200هزارنفر در شبانه‌روز را داریم.

شهردار مشهد با بیان اینکه فرودگاه بین‌المللی مشهد روزانه ظرفیت پرواز 300 هواپیما را دارد، اظهار کرد: در کنار آن پایانه مسافربری مشهد نیز ظرفیت پذیرش روزانه بیش از دو هزاردستگاه اتوبوس و راه‌آهن این شهر نیز ظرفیت تردد بیش از 30 رام قطار را دارا است.

ارجائی تصریح کرد: همچنین پنج درصد از تولید ناخالص ایران متعلق به مشهد است که به دنبال افزایش حضور زائر و سهم مشهد در تولید ناخالص ملی هستیم.

وی ضمن اشاره به اینکه سفر شما همزمان با استقرار دو دولت جدید در ایران و قرقیزستان است، خاطرنشان کرد: سیاست جمهوری اسلامی در دولت جدید برقراری ارتباط خوب با همسایگان از جمله کشورهای آسیای میانه است در همین راستا یکی از سیاست‌های مدیریت شهری مشهد نیز گسترش دیپلماسی شهری و روابط با شهرهای کشورهای همسایه است.

شهردارمشهد ادامه داد: بر همین اساس ما درمشهد میز مخصوص کشورهای آسیای میانه را راه‌اندازی کرده‌ایم و به‌صورت مستمر موضوعات مرتبط با اقتصاد، فرهنگ و گردشگری را مدنظر قرارداده‌ایم.

ارجائی به برگزاری نمایشگاه دستاوردها و تولیدات ایران در قرقیزستان اشاره و اظهار کرد: امیدواریم برپایی این نمایشگاه سرآغاز توسعه ارتباطات بیشتر میان دو کشور ایران و قرقیزستان از جمله مشهد و شهرهای این کشور باشد.

وی اضافه کرد: در صورت انجام اقدامات مقدماتی قبل از برگزاری نمایشگاه، آماده امضاء تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک با بیشکک در حین برگزاری این نمایشگاه در قرقیزستان هستیم.

شهردار مشهد بابیان اینکه همچنین آمادگی به اشتراک گذاشتن و صدور دانش فنی در حوزه مدیریت شهری به شهرهای قرقیزستان ازجمله بیشکک را داریم اظهار کرد: شهرداری مشهد در حوزه رفت‌وروب، تفکیک زباله، توسعه حمل‌ونقل عمومی، شهرسازی و معماری و هوشمندسازی فرآیندها می‌تواند با بیشکک همکاری داشته باشد.

ارجائی ادامه داد: برپایی نمایشگاه ایران در قرقیزستان فرصت مناسبی برای آغاز این فعالیت‌ها است لذا مقدمات کار برای امضاء تفاهم‌نامه در طول برپایی نمایشگاه طی زمان باقی‌مانده تا این نمایشگاه انجام شود.

وی گفت: درمجموع مدیریت شهری مشهد از توسعه روابط با قرقیزستان بسیار استقبال می‌کند لذا از افزایش تعداد پروازها مشهد-بیشکک حمایت می‌کنیم و با مدیرعامل شرکت هواپیمایی (بارش) که پروازها به قرقیزستان را انجام می‌دهد برای کاهش زمان میان دو پرواز مذاکره خواهیم کرد.

شهردار مشهد ضمن اشاره به این‌که بیشتر مردم قرقیزستان با ما هم دین هستند، خاطرنشان کرد: بر همین اساس به گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور بسیار خوش‌بین هستیم و برای گسترش روابط شرکت‌های گردشگری فعال درمشهد با شرکت‌های فعال در قرقیزستان اعلام آمادگی می‌کنیم.

ارجائی ادامه داد: در حال حاضر سهم سفر ایران و قرقیزستان زیاد نیست اما می‌توان زمینه را برای افزایش سفر را با توسعه گردشگری فراهم کرد که همین موضوع باعث توسعه ارتباط مردم دو کشور نیز خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin