به دنبال برگزاری نمایشگاه عکس فنلاند در خانه هنرمندان و با حضور “هولما مایجا” شخصیت برجسته عکاسی فنلاند، آوا دیپلماتیک در راستای تعمیق روابط فرهنگی مشترک، با “هاری کمراینن” سفیر فنلاند در ایران به گفتگو نشسته است.

مصاحبه اختصاصی آوا دیپلماتیک با “هاری کمراینن” سفیر فنلاند در ایران

اجازه بدید با این نکته جالب شروع کنیم، شما یکی از مدیران حرفه ای وزارت امور خارجه فنلاند هستید و فعالیت های خود را از سال 1987 آغاز کرده اید. چه چیز باعث شد دیپلماسی را به عنوان حوزه مورد علاقه خود انتخاب کنید؟

من از زمان مدرسه به روابط بین الملل و کشورها و فرهنگ های مختلف علاقه داشتم. بعد از پیوستنم به وزارت امور خارجه فنلاند، در سال های اولیه خدمتم در دپارتمان تجارت خارجی وزارت در واحدی کار میکردم که مسئول تجارت فنلاند با کشورهای اروپای شرقی بود.

از آن پس با فواصل زمانی مشخص در منطقه کار میکردم. قبل از آمدنم به ایران، در هلسینکی مدیر واحد اروپای شرقی و آسیای مرکزی بودم که این شانس را به من داد تا کشورهای جنوب قفقاز ( ارمنستان، آذربایجان و گرجستان) و پنج کشور آسیای مرکزی ( قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان) را در موقعیت های مختلف از نزدیک ببینم و متوجه تاثیر ایران کهن و ایران فعلی در آن مناطق شدم. اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی بین ایران و همسایگان شمالی و شما شرقی اش وجود دارد. از این رو است که هرچه بیشتر و بیشتر به تاریخ و سیاست ایران علاقه مند شدم.

 بعد ار آمدن به ایران، شما برنامه های فرهنگی زیادی برای گسترش  روابط بین فنلاند و ایران انجام دادید. مثل همین نمایشگاه عکاسی-معماری به نام ” خانه ای آرام برای زندگی”. اهداف شما از برگزاری چنین نمایشگاهی چیست؟

در واقع، در تاریخ 12 فوریه 2014، اولین نمایشگاه معماری و طراحی  فنلاند را در جمهوری اسلامی ایران دایر کردیم. به اعتقاد من فرهنگ، هنر، ادبیات، موسیقی، و همچنین معماری و طراحی صنعتی میتواند به مه برای فهم متقابل از یکدیگر کمک کند. من قصد داشتم پنجره کوچکی از زندگی فنلاندی را به روی مخاطبان ایرانی بگشایم و صاحب نظران فنلاندی را به تهران آوردم تا با همکاران ایرانی خود آشنا شوند. اما نمایشگاه حاضر ایده مشترک دو کشور بود.

شما فکر میکنید چرا معماری را انتخاب کردیم؟ چیزی که از همان ابتدای حضورم در ایران برایم جالب بود، این بود که ایران همیشه معماران و طراحان بزرگی داشته داشته است و چیزهای زیادی علی الخصوص در زمینه ومعماری، ریاضیات، هندسه و طراحی به فرهنگ غرب داده است. فنلاند نیز کشوری است که معماران مشهور جهانی دارد. یکی از شناخته شده ترین آنها ” آلوار آلتو” است. او از قبل برای معماران ایرانی شناخته شده است اما من میخواهم آثار او را به مخاطبان عمومی تر معرفی کنم. البته نه فقط معماری اش، بلکه مبلمان و طراحی داخلی اش را نیز همینطور. آلتو قبل از فوتش در ایران بوده و در شیراز کار کرده است ولی متاسفانه آن پروژه هرگز شکل عملی به خود نگرفت. آلتو همچنین در بسیاری از معماری های دنیا تاثیر بسزایی ذاشته است.

هدف من از این نمایشگاه، تنها نگاه به گذشته نیست و به آینده هم نظر دارم. در عرصه بهره وری انرژی و تکنولوژی پاک زیست محیطی، فنلاند یکی از برجسته ترین کشورهای دنیاست. شاید بتوانیم در این زمینه نیز همکاری های خود با ایران را افزایش دهیم. همانطور که میدانید فنلاند آب و هوای خشن و سختی دارد. پس معماران و مهندسان فنلاندی میبایست جوری خانه ها را بسازند که از لحاظ حفظ انرژی کارآمد باشد. تکنولوژی ای که ما از آن بهره میبریم از انرژی و محیط زیست مراقبت میکند. به نظر من ایرانی ها نیز باید به این مسائل اهمیت بدهند.

 

به نکته جالبی اشاره کردید. در سال 2011 شما درخواست دادید که در ایران سفیر شوید و این درخواست در سال 2012 پذیرفته شد. آیا شما از قبل با پتانسیل ایران در عرصه فرهنگ و تمدن آشنا بودید؟

قبل از آمدن میدانستم که ایران کشوری است با تاریخ طولانی و غنی و دارای تمدنی بزرگ است. اما چیزی که از آن غافل بودم این بود که معماران ایرانی با خلاقیتشان در تاریخ الهام بخش بوده اند. برای مثال میتوانم به بادگیر به عنوان اولین سیستم تهویه هوا و آب انبار که یخچال طبیعی بود اشاره کنم که هک کارآمد و هم با محیط زیست هماهنگ بودند. در حقیقیت آنها نمایانگر معماری باستانی هستند که هماهنگ با محیط زیست بودند و حتی به معماری امروزه هم ایده های خوبی میدهند. این ها برای معماران ما هم جالب توجه بوده و روی آن مطالعه میکنند. به عنوان مثال میتوانم به نظر الوار آلتو در مورد تابش غیر مستقیم نور اشاره کنم که کاملا با اصول بادگیر در خانه های ایران باستان هماهنگ است. در عین حال معتقدم که چیزهای جالب دیگری هم وجود دارد که متخصصان ما باید آنها را کشف و مطالعه کنند.

 آیا در مدت زمان نمایشگاه عکس در تهران، به مقوله معماری هم میپردازید؟

در کنار این نمایشگاه، ما سمیناری درباره ی معماری مدرن فنلاند تدارک دیده ایم که با استقبال خوبی هم روبرو شده است. پرفسور ” آنسی جوتسینیمی” از دانشگاه ” تمپر” و عکاس ” مایجا هولما ”  از “موزه آلوار آلتو” در این سمینار شرکت میکنند.

در ادامه هفته فرهنگی فنلاند در تهران، دهم اسفند ماه شب موسیقی فنلاندی به نام “سیبلیوس و موسیقی فنلاند” برگزار میکنیم. البته سالگرد این موسیقیدان بزرگ سال آینده است ولی ما تصمیم گرفتیم این مراسم را کمی زودتر در تهران برگزار کنیم.

 چه تعداد عکاس به ایران می آیند تا در این نمایشگاه شرکت کنند؟

این نمایشگاه همکاری مشترکی است از خانه هنرمندان ایران، موزه آلتو فنلاند و دو معمار ایرانی، دکتر رنجبر و خانم نجمه مطلایی. مالجا اولما، عکاس موزه آلتو نیز جمع آوری عکس های فنلاندی نمایشگاه را به عهده داشته است.

ایده این نمایشگاه، ارائه دو دیدگاه مختلف ایرانی و فنلاندی درباره ی معماری فنلاند و برنامه ریزی شهری است. امیدوارم که این نمایشگاه رخداد جالبی برای مخاطبان ایرانی باشد.

 من مقاله شما به تاریخ 31 اکتبر 2013 را که در مورد اقتصادایران و ظرفیت های صنعتی آن است خوانده ام. در آنجا شما اشاره کردید به استفاده از ماشین های نساجی فنلاندی در ایران و اینکه در ایران تقاضای بسیاری برای موتورهای اتوماسیون وجود دارد. به این دلیل است که امیدوار بودم عکس هایی هم از صنایع نساجی فنلاند در این نمایشگاه ببینم. میدانم که برگزاری نمایشگاه صنعتی کار ساده ای نیست اما این نمایشگاه میتوانست معرفی باشد از صنعت فنلاند. آیا برنامه ای هم برای برپایی نمایشگاه عکس صنعتی در تهران دارید؟

در حقیقت چیزی که در این نمایشگاه است، تعدادی از محصولات بسیار خوب صنعت نساجی فنلاند در زمینه طراحی داخلی میباشد و به همین دلیل است که اسم نمایشگاه را ” خانه ای آرام برای زندگی ” گذاشته ایم.

اگر بخواهیم دوباره راجع به محصولات صنعتی صحبت کنیم باید این نکته مهم در ذهنمان باشد که از تکنولوژی پاک زیست محیطی استفاده کنیم. این همان مضمون مهم در صنعت و سبک زندگی فنلاندی است. پیدا کردن راه حل هایی برای کمک به حفظ محیط زیست نه تنها برای فنلاندی ها و ایرانی ها بلکه برای همه ی مردم دنیا حائز اهمیت است. در حال حاضا فنلاند در چین روی پروژه ای به نام ” پکن زیبا ” کار میکند که هدفش مبارزه با آلودگی هوای پکن است.

 هدف پروژه پکن زیبا چیست؟

یکی از اهداف آن افزایش سطح بهره وری انرژی و اجرای تکنولوژی پاک در زندگی روزانه، برای بهبود کیفیت هوا است.

 

تهران نیز از مشکل آلودگی هوا رنج میبرد. چرا به تهران کمک نمیکنید؟

همکاری ما با چین در این زمینه تازه شروع شده و من مطمئنم وقتی این همکاری به نتیجه برسد، ما هر پیشنهادی را با آغوش باز میپذیریم.

 تحریم ها در حال حاضر مانعی است که نمیگذارد کشورهای دیگر با ایران کار کنند. آیا شما این تحریم ها را مانعی برای ارائه سرویس خود به ایران نمیدانید؟

الان توافق موقت بین E3+3 و ایران بدست آمده و برخی تحریم ها به مدت شش ماه از روی ایران برداشته شده است. مذاکرات برای توافق نهایی از 18 فوریه آغاز میشود. ما امیدواریم که این مذاکرات به نتیجه دلخواه منجر شود و توافق نهایی بدست آید. من برای تیم مذاکره کننده بهترین ها را آرزو میکنم.

 به نظر میرسد سوئد در استفاده از موقعیت ها ار فنلاند پیشی گرفته است چون همین الان وزیر امور خارجه سوئد در حال مذاکره با آقای ظریف است.

وزیر امور خارجه فنلاند، ارکی تومیوجا، در مراسم هایی با آقای ظریف ذیذار ذاشته و آخرین آن 31 ژانویه همین سال بوده است.

 اما این ملاقات در مونیخ روی داد نه تهران. امیدواریم روزی پذیرای وزیر امور خارجه فنلاند در تهران باشیم.

کنفرانس مونیخ فرصت بسیار خوبی را برای دیدارهای دو جانبه به وجود آورده است.

 ما امیدواریم که سفارت فنلاند همچون عرصه فرهنگ فعال و تاثیر گذار باشد.

دلیل اینکه من راجع به فرهنگ صحبت میکنم نمایشگاه حاضر است و این بذان معنا نیست که سفارت ما در زمینه های دیگر فعال نیست. حوزه دیگری که من علاقه مند به ارتقای آن هستم ارتباط بین دانشجویان و دانشگاه ها است.

 حتما. چرا هیچ استاد دانشگاهی در این نمایشگاه حضور ندارد؟

خانم مایجا هولما که زحمت جمع آوری عکسها را کشیده، از موزه ی آلوار آلتو می آید و عکاسی شناخته شده در فنلاند است که 20 سالی میشود آنجا کار میکند. همچنین آقای جوتسینمی که استاد دانشگاه تمپر است در سمینار و نمایشگاه شرکت میکند.

 آیا برنامه ای برای آنها تدارک دیده اید تا در دانشگاه تهران یا دانشکده هنر سخنرانی کنند؟

ما سمینار “برنامه ریزی شهری و معماری مدرن فنلاند” و برنامه های مختلف دیگر در دانشگاه تهران را برای آنها تدارک دیده ایم.

 با توجه به ارزش بالای فعالیت هایتان آیا بهتر نبود هفته فرهنگی فنلاند را در تهران برگزار میکردید؟

این تنها یک اتفاق کوچک بود که میتوتند شروع خوبی باشد.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin