سفیر فلسطین در تهران با اشاره به اینکه ائتلاف آمریکایی- اسرائیلی به دنبال ایجاد “اسرائیل بزرگ” است، خواستار گفتگو و حل اختلافات کشورهای اسلامی شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، صلاح زواوی، سفیر فلسطین در یک نشست خبری در محل سفارت این کشور در تهران شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را به مقام معظم رهبری، روسای سه قوه، ملت ایران، تمام مسئولان و خانواده شهدا تسلیت گفت.

وی در ادامه سقوط هواپیمای اوکراینی را به ملت و دولت اوکراین و سفارت این کشور در تهران و همچنین خانواده جان باختگان تسلیت گفت.

صلاح زواوی همچنین شهادت ابومهدی المهندس و همرزمانش را به دولت و ملت عراق و سفارت این کشور در تهران تسلیت گفت.

سفیر فلسطین در این نشست همچنین درگذشت سلطان قابوس، پادشاه عمان را به دولت و ملت این کشور و سفارت عمان در ایران تسلیت گفت. وی ضمن تسلیت درگذشت سلطان قابوس انتخاب هیثم بن طارق انتخاب به عنوان پادشاه جدید عمان را تبریک گفت.

صلاح زواوی در ادامه ضمن خوش آمد گویی به خبرنگاران گفت: ما در آستانه پنجاه و پنجمین سالگرد انقلاب مسلحانه فلسطین هستیم؛ فلسطین فقط یک مساله ملی نیست، فلسطین تنها برای مسلمانان و عرب ها نیست بلکه مساله فلسطین مساله تمام انسانیت است. امروز مظلومیت مردم فلسطین برای تمام جهانیان آشکار شده است؛ مردمی که ائتلاف صهیونیستی آمریکایی به زور آن ها را از خاک خود بیرون راند. امروز آمریکا به وسیله رئیس احمق خود بدترین اقدامات را علیه ملت فلسطین انجام می دهد.

وی تاکید کرد: من به عنوان یک مبارز فلسطینی و به عنوان یکی از بنیان گذاران انقلاب فلسطین، تجربه زیادی در زمینه انقلاب، دیپلماسی و سیاست دارم، من به شما تاکید می کنم که در سال 1924 میلادی دولتی که جهان اسلام را متحد کرده بود(دولت عثمانی) سقوط کرد و علیرغم اینکه آن دولت عیوب زیادی داشت اما با سقوط آن جهان اسلام به کشورهای کوچک تبدیل شد و ائتلاف آمریکایی صهیونیستی میان کشورهای اسلامی اختلافات دینی، مذهبی ، فرقه ای، سیاسی و غیره ایجاد کرد، ائتلاف آمریکایی-صهیونیستی حتی میان خانواده ها نیز اختلاف ایجاد کرد تا امت اسلامی نتواند از جای خود برخیزد و این ائتلاف منافع خود را به دست بیاورد.

زواوی خاطرنشان کرد: طرف‌های پیروز جنگ جهان اول اختلافاتی میان کشورهای اسلامی ایجاد کردند تا سهم خود را بردارند.ما زمانی یک دولت بودیم اما اکنون الحمدلله 60 کشور هستیم و این مساله مرا یاد حدیث پیامبر اکرم می اندازد که می فرماید: روزی فراخواهد رسید که ملت ها به شما هجوم خواهند آورد همانطور که دست ها به سوی غذای یک سفره هجوم می آورند، شما در آن زمان زیاد خوهید بود اما قدرت شما به اندازه تفی بر روی سطح دریا خواهد بود، در آن زمان وهن بر شما مسلط می شود، حاضران پرسیدند وهن چیست، پیامبر اکرم پاسخ داد: عشق به دنیا و ترس از آخرت.

سفیر فلسطین در تهران همچنین تاکید کرد: زمانی که میان کشورهای اسلامی اختلاف ایجاد شد، ائتلاف صهیونیستی- آمریکایی به دنبال دو هدف بودند یکی دورهم جمع کردن یهودیان از سرتاسر جهان و دیگری تشکیل کشوری به نام”اسرائیل بزرگ” است. تمام اعضای این ائتلاف به فکر منافع خود بودند، آن ها می خواهند که تمام منابع این منطقه به دست آن ها بیفتد.

وی در ادامه با نشان دادن نقشه ای گفت : ائتلاف صهیونیستی -آمریکایی علاوه بر تمام خاک فلسطین به دنبال نصف سینا، اردن، سوریه، لبنان، عراق و یک سوم عربستان تا خود مدینه است. بنابراین مرحله اول آن ها محقق شده است و اکنون به دنبال ایجاد اسرائیل بزرگ هستند.

زواوی در بخش دیگری در صحبت های خود تاکید کرد: ما انقلاب کردیم و به مدت 55 سال ده ها هزار شهید دادیم و گفتیم که وجب به وجب خاک فلسطین باید آزاد شود و به تایید جوامع بین المللی و سازمان ملل رسید و اکنون عضو ناظر آن هستیم و تلاش می کنیم که به عضو دائم تبدیل شویم. ما مشروعیت پیدا کردیم و در سطح جهان دوست پیدا کردیم.

وی تاکید کرد: ائتلاف صهیونیستی آمریکایی به ما گفتند که بیایید در نواز غزه و کرانه باختری به شما کشور بدهیم و قدس پایتخت آن شود، در سال 1993 میلادی از بطن این مساله معاهده اسلو بوجود آمد، بنابر این توافق باید تا سال 1999 دولت تشکیل می شد اما تا به امروز نیز این دولت تشکیل نشده است. ما در این سفارت در آن زمان بیانیه ای در مخالفت با اسلو صادر کردیم، من موضع گیری مقامات خودمان را درک می کردم اما می دانستم که این توافق غیر قابل اجرا است و آن ها می خواهند بخشی از زمین را ببرند. دلیل مخالفت من این بود که شهرک سازی صهیونیستی متوقف نشد و پس از اسلو 200 شهرک صهیونیستی تاسیس شد و اکنون با اقدامات ترامپ چیزی به نام اسلو نمانده است. من در آن زمان اعلام کردم که اگر دولت فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری تشکیل شود من از خوشحالی در خیابان و در برابر سفارت فلسطین خواهم رقصید.

سفیر فلسطین در ادامه در رابطه با ایران گفت: امام خمینی(ره) که به ایران آمد، من از نزدیک امام را دیدم و چندین بار پشت ایشان نماز خواندم، امام خمینی اهل این دنیا نبود. امام زمانی که در نجف بودند فتوای تاریخی صادر کرد و تاکید کرد که خمس و زکات را به مبارزان فلسطینی بدهید، امروز ایران فردا فلسطین، استقلال ایران بدون فلسطین ناقص است و جمعه آخر را به عنوان روز قدس انتخاب کردند. بنابراین هدف امام آزادی فلسطین و وحدت اسلامی است، ایشان اسلام و فلسطین را با هم ادغام کرد و این دو مساله مهم ترین مسائل امت اسلامی هستند.

زواوی در ادامه تاکید کرد: بعد از آن صدام با حمایت های آمریکا به ایران حمله کرد اما این ملت بزرگ با دفاع از خود پیروز شد.

وی معتقد است که اگر صدام با امام خمینی همدست می شد اکنون فسطین آزاد بود و ما در آن جا بودیم و شاهد دولتی مستقل بودیم.

سفیر فلسطین در ایران تاکید کرد: من از سال 1981 میلادی یعنی 39 سال است که در ایران سفیر هستم و شاهد تمام مسائل و رخدادها بودم؛ من شاهد اختلافات خارجی و داخلی ایران، شاهد جنگ ها، شاهد تمام سختی‌ها و خوبی‌ها و تمام میانجی‌گری‌ها بودم، من به شما می گویم که شما از قاعده ای که استعمار غربی می‌خواست خارج شدید و در پشت اسلام و فلسطین متحد شدید و وفادار به اسلام و فلسطین هستید.

وی در ادامه در رابطه با اختلافات اهل سنت و شیعه گفت: شیعه و اهل سنت در همه مسائل اساسی و مهم مشترک هستند و تاریخ آنان یکی است و اختلافاتی که به وجود آمده است حل خواهد شد، اگر علمای الازهر، قم و نجف و جاهای دیگر با هم بنشینند و گفت وگو کنند اختلافات حل خواهد شد، می دانم که اکنون اختلافات حد و حصر ندارد اما اگر برای جهاد در راه خدا و دفاع از حقوق الهی متحد شویم، خواهیم دید که در راه درست قدم برداشته ایم و جهان از ما حساب خواهد برد. ما در فلسطین نیز راه حلی جز وحدت پیش رو نداریم زیرا بدون وحدت به هیچ جایی نخواهیم رسید و به قبل از سال 1948 میلادی بازخواهیم گشت، زمانی که در داخل اختلاف داشتیم و این مساله منجر به از بین رفتن فلسطین شد. مساله مهم این است که متحد شویم و به جزئیات نپردازیم و امید ما به مسلمانان و عرب‌ها است که در این راه به ما کمک کنند.

زواوی گفت: بعد از سقوط عثمانی‌ها میان ما اختلاف به وجود آمد و به کشورهای کوچک تبدیل شدیم که این مساله ما را یاد اندلس می اندازد زمانی که میان پادشاهان اسلامی اختلاف بوجود آمد و اندلس را از دست دادیم؛ اندلسی که یک روز برای مسلمانان بود اما اکنون تنها آثار مسلمانان در آن جا مانده است.

وی در ادامه با طرح این سوال که چرا ما به جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنیم، گفت: آیا در ایران همه پیامبر هستند، خیر زیرا ایران هم اشتباهات و مشکلاتی دارد و من بیشتر از همه از این مسائل مطلع هستم اما امام خمینی آمد و تاریخ را تغییر داد، همانطور که گفتم ایران از همان ابتدا وجود داشت و قوی بود امام خمینی با طرح و پروژه مهم آمد و آن اسلام و فلسطین است.

وی گفت: برخی می گویند که چگونه می توان 60 کشور اسلامی با این همه اختلاف را متحد کرد من می گویم که این کار شدنی است؛ عربستان یک کشور مهم و قوی و مسلمان است و در سال 1987 اختلافاتی میان ایران و عربستان به وجود آمد، ما به عنوان سفارت فلسطین در ایران افتخار می کنیم که در حل اختلافات ایران و عربستان نقش ایفا کردیم، من به خاطر عربستان و یا ایران این کار را انجام ندادم، من چون فلسطین را دوست دارم این کار را انجام دادم. در آن زمان با مرد بزرگی به نام هاشمی رفسنجانی همکاری کردم و روابط ایران و عربستان را بازگرداندیم.

صلاح زواوی گفت: ایران صاحب طرح وحدت جهان اسلام است ، ایران کشوری قوی و متحد است که علیه آن توطئه های زیادی انجام دادند، مشکل اصلی با ایران برنامه هسته ای نیست زیرا پیشنهاد هسته ای را خود غربی ها به شاه دادند. مشکل آن ها در این است که ایران می خواهد کشورهای منطقه مستقل شوند و منطقه را تغییر دهد اما ائتلاف آمریکایی صهیونیستی نمی تواند این مساله را قبول کند.

وی در ادامه در رابطه با لبنان گفت: لبنانی کشوری بود که هویت های متعدد داشت اما به برکت جمهوری اسلامی ایران به کشوری مقاوم و مستقل تبدیل شد و در آن مردی در جنوب ظهور کرد و گفت که من حاضرم الجلیل را اشغال کنم. این یک تحول تاریخی است.

زواوی بار دیگر با تاکید بر آنکه اگر صدام با امام خمینی (ره) همدست می شد فلسطین امروز آزاد بود، تاکید کرد: عراق نیز به برکت جمهوری اسلامی ایران به کشوری تبدیل شد که داعش را از بین برد. این خط انقلابی را غربی ها نمی توانند تحمل کنند و به کشورهای اسلامی می گویم که ایران آن ها را تهدید نمی کند بلکه از آن ها حمایت می کند، من درحالی این را می گویم که رضای خدا را درنظر گرفته ام و یک پایم لب قبر است. شما نباید با ایران مشکلی داشته باشید و می شود اختلافات را حل کرد. ما شاهد تحرکات دیپلماتیک خوبی از ایران و شخص آقای ظریف هستیم، وی گفت من حاضرم به عربستان بروم و در رابطه با مشکلاتمان گفت وگو کنم. چگونه می توان به ترامپ اعتماد کرد، کسی که قدس و جولان را به صهیونیست ها داد و ورود غذا و دارو به نوار غزه را ممنوع کرد، آیا شما معتقد هستید که ترامپ به مسلمانان کمک خواهد کرد؟ آمریکایی ها حاضر نیستند در سایه سیاست های ترامپ به ما کمک کنند، ما علیه ملت آمریکا نیستیم ما علیه سیاست آمریکا هستیم. آمریکا در ویتنام شکست خورد و شاهد شکست آن در منطقه و فلسطین نیز خواهیم بود اما این مساله نیاز به وحدت قوی فلسطینی-عربی دارد و این وحدت نیاز به گفت‌وگو و حل اختلافات دارد. ترامپ آدمی قمار باز است و فقط منافع خود را در نظر می گیرد، عظمت این امت در وحدت رهبری و آرما ها و ایجاد گفت وگو میان کشورهای اسلامی است. ترامپ از ما حمایت نخواهد کرد بلکه به کشورهای اسلامی توهین هایی می کند که من خجالت می کشم بار دیگر آن‌ها را تکرار کنم، ترامپ تنها پروژه صهیونیستی را اجرا می کند.

وی در ادامه خطاب به ملت ایران ایران گفت: از مساله سقوط هواپیما ام المصائب نسازیم و مسائل قضا و قدر را گردن خودمان نیندازیم، در هر کشوری ممکن است چنین اتفاقی بیفتد. از این نظام حمایت کنید، نظامی که در محور اسلام و فلسطین تشکیل شد باید از آن حمایت کرد. شما مسئولیت بزرگی بر دوش دارید و همین مساله باعث تحریم ها و توطئه ها علیه شما شده است بنابراین طبیعی است که یک نفر گرسنه باشد ، یک نفر سیر باشد، یک نفر به دانشگاه نرود و یک نفر بیکار باشد، این مسائل طبیعی است به خاطر اینکه مسئولیت شما بسیار سنگین است.

صلاح زواوی تاکید کرد: تمام مشکلات اسلامی قابل حل است، ما در سفارت فلسطین در ایران هیچ قدرتی نداشتیم اما به جای آن صاحب اراده بزرگ هستیم و همین مساله باعث شد اختلافات میان ایران و عربستان را در سال 1987 حل کنیم. من در آن زمان به عنوان مقدم السفرای اسلامی بودم اما به خاطر این وساطت کنار گذاشته شدم و کسی که در کنار من ایستاد آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و به واسطه سفیر فلسطین در عربستان توانستیم سعود الفیصل را به تهران بیاوریم و مشکلات را حل کنیم.

وی همچنین به نقش جلال طالبانی، رئیس جمهور پیشین عراق در حل اختلافات بوجود آمده میان عراق و سوریه اشاره کرد.

سفیر فلسطین در پایان به حدیث امام علی (ع) مبنی براینکه روزی فلسطین پیروز خواهد شد اشاره کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.