سفیر فلسطین در ایران، دیدگاه خود را درباره دلایل دعوت بوش، رئیس جمهور امریكا از ابومازن نخست وزیر تشكیلات خودگردان فلسطین به این كشور تبیین کرد.“صلاح زواوی” سفیر فلسطین در ایران، اظهار داشت : دولت امریكا به دلیل ملاقاتهای بی نتیجه‌ با عرفات و نارضایتی از وی، خواستار شخص دیگری برای مذاكره است كه در همین حال به دلیل استقبالی كه از افكار ابومازن از سوی امریكا، كشورهای اروپایی و كشورهای منطقه شده،از نخست وزیر برای سفر به واشنگتن دعوت کرده است.
“صلاح زواوی” در ادامه افزود : ابومازن معتقد به حل مسئله فلسطین از طریق انتفاضه سنگ ، فشارهای سیاسی ، دیپلماتیك، اقتصادی و استفاده از قطعنامه‌های شورای امنیت می باشد و براین امر تاكید دارد كه به دلیل عدم تراز نیروی نظامی فلسطین با اسرائیل، انتفاضه نظامی به نتیجه نمی رسد.
سفیر فلسطین در تهران خاطر نشان كرد: تاكید عرفات بر پایتختی بیت المقدس و مسجد الاقصی و بازگشت آوارگان فلسطینی سال 48 به سرزمین هایشان در مذاكرات كمپ دیوید، موجب ناراضایتی امریكا شد و در همان زمان كلینتون با حمله به عرفات هشدار داد كه آخرین رئیس جمهور امریكایی است كه با عرفات ملاقات می كند و چه الگور و چه بوش سر كار آیند با فلسطینی ها ملاقات نخواهند كرد و همچنین عرفات با دادن جواب رد به باراك موجب هم پیمانی وی با شارون شده و جنگی علیه فلسطینی‌ها رخ خواهد داد.
وی افزود : آمریكا همچنین اعلام كرد بنا به اتحاد استراتژیكی كه با اسرائیل دارد در كنار آنها خواهد ماند و نیم میلیارد كمك سالیانه به فلسطین را قطع و فشار علیه كشورهای منطقه و اروپایی را برای كاهش روابط و حمایت مالی از فلسطین افزایش خواهد داد كه تمامی موارد فوق نیز انجام گرفت.
سفیر فلسطین در تهران در مورد اختلافات میان عرفات و ابومازن اظهار داشت: در حال حاضر دو طرف به توافق رسیده‌اند .امروز ابومازان اسامی كابینه و برنامه خود را به مجلس ارائه می كند كه البته برای تصویب آن نیازمند 44 رای موافق از 88 رای اعضای مجلس می باشد.
زواوی بیان كرد: اختلافات مذكور در خصوص اسامی كابینه آقای ابومازن بود ، زیرا وی اصرار داشت كه پست وزارت كشور در دست خودش یا دحلان ، رئیس سابق سازمان پیشگیری امنیتی فلسطین، باشد كه در نهایت طبق توافق طرفین ابومازان علاوه بر پست نخست وزیری، وزارت كشور را نیز به عهده خواهد داشت و دحلان نیز پست وزیر دولت در امور امنیتی را به عهده خواهد گرفت.
سفیر فلسطین در تهران افزود : در هر صورت ابومازن و عرفات باید به قطعنامه های مجلس قانونگذاری فلسطین پایبند باشند. این قطعنامه ها بر عقب نشینی اسرائیل از كرانه باختری و نوار غزه، بر چیدن شهرك های اسرائیلی از این مناطق ، تشكیل كشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس و بازگشت آوارگان فلسطینی سال 48 به سرزمین هایشان تاكید دارد. البته این قطعنامه‌ها منطبق با قطعنامه 194 سازمان ملل مصوب سال 48 است كه ضمن آن اسرائیل ملزم به پرداخت خسارت به فلسطینی‌ها نیز می‌باشد.
زواوی در خصوص تاثیر بحران عراق بر مسئله فلسطین خاطر نشان كرد: با شرایطی كه در منطقه به وجود آمده آینده فلسطین مشخص نیست. زیرا با حضور آمریكا در عراق و ورود گارنر به این كشور اسرائیل همسایه كشورهای منطقه شده و فشارها علیه كشورهای منطقه نیز شدت یافته است اما با این وجود ما تلاش می‌كنیم و از بوش نیز می‌خواهیم كه به سخنان خود در خصوص اجرای طرح “نقشه جاده” عمل كند.
وی در ادامه افزود : من معتقدم كه بوش در ماه نوامبر حملات تبلیغاتی خود را برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری شروع خواهد كرد كه در همین زمینه نیز باید در صدد جلب حمایت “ایباك” (سازمانی كه در خدمت یهودیان امریكاست) برآید زیرا این سازمان می تواند فشار زیادی را بر علیه مسئولین امریكایی وارد آورد و در صورت ناراضی بودن از بوش نیز مانع از پیروزیش در انتخابات شود.
سفیر فلسطین در تهران اظهار داشت : عملی كردن طرح صلح «نقشه راه» مستلزم، اعمال فشار بر اسرائیل است اما چنانكه می دانید برخی از اعضای مجلس سنا و كنگره امریكا به بوش اعلام كرده اند كه حاضر به چنین اعمال فشاری بر علیه اسرائیل نیستند ضمن اینكه آغاز فشار بوش بر اسرائیل یعنی نیاوردن رای در انتخابات آینده ریاست جمهوری.
زواوی خاطرنشان کرد: بدون تردید آمریكا می خواهد صدای مقاومت در منطقه متوقف شود ، چنانكه شروع به تهدید علیه سوریه نموده، اما سوریه تنها نیست و همه كشورهای عربی از آن دفاع خواهند كرد. وی عنوان كرد:تجربه ما با سازمانهای بین‌المللی و اشخاصی كه در راس آن بوده‌اند، تجربه‌ای تلخ و تاسف بار بوده و تا كنون از دهها قطعنامه‌ای كه به تصویب رسیده هیچیك اجرا نشده است. ما دیگر فریب نمی خوریم و حاضر به قبول طرحهای سراب گونه دشمنان در برابر خانه خرابیها و در هم شكنی وحدت ملی خود نیستیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin