سفیر فلسطین با تشکر از توجه جمهوری اسلامی ایران به مساله فلسطین از وزارت امور خارجه نیز خواست در تمام تحرکات دیپلماسی در جهان، مساله فلسطین را مطرح کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، صلاح زواوی در نشست خبری که در محل سفارت فلسطین برگزار شد، از اعراب و مسلمانان خواست اختلافات را کنار بگذارند و به سوی کمک به فلسطین حرکت کنند و تصریح کرد: امیدوارم جمهوری اسلامی ایران نقش پررنگ و بزرگی در ایجاد وحدت جهان اسلام ایفا کند. نصرت خدا نزدیک است و فلسطین به زودی آزاد خواهد شد.

سفیر فلسطین در ایران با بیان اینکه قضیه اسرای فلسطینی بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: این موضوع بخشی از مشکل است اما تمام آن نیست. مشکل از قرن 17 شروع شد که عثمانی تجزیه شد و سهم ما قیمومیت بریتانیایی ها بود.

وی با یادآوری اینکه این خطر بزرگی برای فلسطین بود، ادامه داد: غرب تصمیم گرفت گروه های مختلف یهودی که در کشورهای مختلف تحت فشار بودند را وارد سرزمین فلسطین کند و با ایجاد موجود غریب؛ جهان اسلام را در آسیا و آفریقا از یکدیگر جدا کند.

سفیر فلسطین در تهران افزود: مردم فلسطین بپا خاستند و شهدای زیادی تقدیم کردند اما متاسفانه این موجود غریب، توانست با زور و کمک کشورهای غربی بعد از مدتی 87 درصد سرزمین فلسطین را تصرف کند و در سال 1987 در جنگ 6 روزه؛ توانست کل خاک فلسطین و منطقه جولان و سینا را در اشغال خود درآورد.

الزواوی یاد آور شد: مشکل فعلی این است که تاریخ و گذشته این منطقه نباید فراموش شود که متعلق به چه کسی بوده است و کار را به ماجرای کمپ دیوید مصر رساندند.

وی به هدف اسرائیل اشاره کرد و گفت: آنها به دنبال اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات هستند و این هدف را در دوران شامیر، شارون و نتانیاهو دنبال کردند که روش آن هم استفاده از نیروی نظامی بود.

سفیر فلسطین اظهار داشت: گروه دیگری هم بودند که طرح اسرائیل عظیم را دنبال می کردند. این افراد همچون شیمون پرز معتقد بودند که می توانند از طریق سیاسی، اقتصادی، تکنولوژی و مانند آن بر منطقه سیطره داشته باشد.

الزواوی به سخنان پرز که گفته بود ما آقای منطقه هستیم و بقیه کارگران ما هستند اشاره کرد و افزود: اکنون نیز، هر دو هدف با حمایت صهیونیسم جهانی و آمریکا دنبال می شود.

وی ادامه داد: همان طور که می دانید جنگ در سوریه را شروع کردند و با هواپیماهای اسرائیلی به سرزمین های آن حمله کردند چرا که سوریه از 100 سال پیش حامی فلسطین بود و می توان گفت هیچ شهری در سوریه نبود که برای فلسطین شهید نداده باشد.

سفیر فلسطین در تهران با بیان اینکه هدف اصلی آنها ضربه زدن به نیروهای قدرت در جهان اسلام است، یادآور شد: آنها با هر قدرتی که بخواهد به فلسطین کمک کند، مخالفند و به دنبال از بین بردن آن هستند. اختلاف مسلمان و مسیحیت در مصر و جنگ مذاهب در عراق را ببینید.

الزواوی افزود: آمریکا از سال 2003 عراق و افغانستان را اشغال کرد چرا که باید ذخایر اقتصادی عراق همچون نفت از بین می رفت. برای این منظور، تروریست ها را با انواع تجهیزات مسلح کردند؛ حتی برای تضعیف عربستان به عنوان یکی از کشورهای بزرگ اسلامی برآمدند و جنگ با یمن را طراحی کردند. این ها می خواستند یمنی ها را هم از بین ببرند چون منبع انسانی مهمی برای کمک به فلسطین بود.

وی تاکید کرد: همچنین آنها در پنهان و آشکار مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ایران ابراز کردند، همین مکان، پیش از انقلاب سفارت اسرائیل بود اما امام خمینی(ره) آن را به سفارت فلسطین تغییر دادند. صادقانه بگویم؛ کشور و حکومت شما قوی و باعظمت است.

این دیپلمات فلسطینی با 50 سال سابقه کار، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران با دو پرچم اسلام و فلسطین به پیروزی رسید و کمک به فلسطین همواره اولویت رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بوده است. از این رو، دشمن صهیونیستی از نقش شما احساس خطر می کند.

الزواوی خاطرنشان کرد: چرا بقیه کشورها سلاح اتمی دارند اما مانع برخورداری ایران از بهره مندی صلح آمیز انرژی هسته ای می شوند؟ حتی در زمان پهلوی، خود غرب پیشنهاد ساخت نیروگاه اتمی به ایران داد، چرا در آن زمان حلال بود و اکنون حرام شده است؟ چون ایران به دنبال وحدت جهان اسلام است.

وی در عین حال پیشنهاد داد کنفرانسی از سران کشورهای تاثیر گذار جهان اسلام همچون ایران، ترکیه، اندونزی، عربستان، اندونزی و مالزی تشکیل شود و توضیح داد: اسم ها مهم نیست، اما این کنفرانس می تواند در حل مشکلات جهان اسلام کمک کننده باشد.

سفیر فلسطین تصریح کرد: هر کوششی که به وحدت منجر شود به فلسطین کمک خواهد کرد. متاسفانه امروز اسلحه ای به سمت اسرائیل نشانه نرفته و دوستان به همدیگر نشانه رفته اند.

وی افزود: فلسطین در حال از بین رفتن است؛ چرا مسلمان ها از هم دور شده اند؟ اگر وحدت نباشد فلسطین از بین می رود؛ جهان اسلام باید متحد شود و تمام اسلحه ها به سمت دشمن صهیونیستی نشانه برود.

وی همچنین پیشنهاد داد علمای جهان اسلام از حوزه علمیه قم، نجف، الازهر و مدرسه دینی عربستان در کنار هم بنشینند و خطوط قرمزی را تعیین کنند تا از آن عدول نشود. ممکن است این عما اختلافات ایدئولوژیکی داشته باشند اما فلسطین فرای آن هاست؛ چون اسرائیل به دنبال نیل تا فرات است.

سفیر فلسطین در ادامه خاطرنشان کرد: شیعه یکی از مذاهب پنج گانه جهان اسلام است. شیعه و سنی سال ها در کنار هم زیسته اند، پیامبر و کتاب و دین یکی است و اهل بیت علیهم السلام متعلق به تمام جهان اسلام اند. اگر فقط به دنبال اختلافات بگردیم، هیچ گاه به وحدت نخواهیم رسید.

الزواوی همچنین به روز اسیر اشاره کرد و افزود: 1500 اسیر داریم که اعتصاب غذا کرده اند و جان خیلی از آنها در معرض خطر است، از همه کشورهای اسلامی می خواهم که روز اسیر را در کشور خود روز ملی اعلام کنند و در تمام مدارس، رسانه ها و مجامع مختلف به این موضوع بپردازند و موضوع فلسطین را تشریح کنند.

وی خطاب به اسرای فلسطینی گفت: بر شما درود می فرستیم که و اعلام می کنیم با شما هستیم و هرکاری که بتوانیم انجام می دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin