سفیر فرانسه گفت: در زمینه حقوقی، فرانسه هیچ گونه ارزشی برای تحریم‌های اعمال شده از جانب آمریکا قائل نیست زیرا آنها تحریم‌های یک‌جانبه و فرا سرزمینی هستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فرانسوا سنمو ظهر طی سخنانی در دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه شرکت‌های فرانسوی در پی ایجاد سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی و محصولات کشاورزی ایران هستند، اظهار داشت: در زمینه افزایش همکاری های اقتصادی بین دو کشور فرانسه و ایران تمهیداتی انجام شده است، همچنین در خصوص فرودگاه مشهد نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

 وی سه مسئله را حایز اهمیت دانست و افزود: مسئله نخست بخش اتومبیل است که در این زمینه قراردادهایی منعقد شده و بزرگترین شرکت‌های خودروسازی فرانسوی اعم از رنو، سیتروئن و پژو قراردادهایی با طرف ایرانی امضا کرده‌اند.

سفیر فرانسه ادامه داد: این سه شرکت برای ایجاد رابطه با ایران تمایل دارند، همچنین تولید نسل تازه ای از خودروها با موتورهای جدید که سبب کاهش مصرف سوخت می‌شوند و برای محیط زیست کمترین زیان را دارند مورد توجه این سه شرکت قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: از سال ۲۰۱۷ شاهد حضور سه برند از این خودروها در جاده‌های ایران هستیم.

فرانسوا سنمو تصریح کرد: اخیرا در مطبوعات شاهد این هستیم که بین وزارت نفت ایران با فرانسه و چین قراردادهای بزرگ نفتی امضا شده که هدف از این قراردادها توسعه میدان پارس جنوبی و همچنین افزایش همکاری‌ها و بالا بردن صادرات ایران است.

وی در رابطه با مسئله هوانوردی گفت: مقامات ایران در این زمینه در حال مذاکره و صحبت با مقامات فرانسوی جهت خرید هواپیما از شرکت‌های ایرباس و بوئینگ هستند.

سفیر فرانسه در زمینه مذاکره با شرکت ایرباس گفت: مذاکرات شرکت‌ها در حال انجام است و هر دو طرف ایران و فرانسه به مسائل مهم پیرامون این امر می‌پردازند و امیدوارم که به‌زودی به سرانجام برسد و ایران بتواند دستگاه‌ها را تحویل بگیرد.

وی تحریم‌ها را تنها در آمریکا تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: در زمینه حقوقی، فرانسه هیچ گونه ارزشی برای تحریم‌های اعمال شده از جانب آمریکا قائل نیست زیرا تحریم‌ها یک‌جانبه و فرا سرزمینی هستند.

فرانسوا سنمو اضافه کرد: مسائل ایجاد شده در سیستم بانکی مهم است و بر تمام معاملات تأثیر می‌گذارد و این تحریم‌ها تأثیرات بدی بر همکاری بانک‌های جهانی با ایران گذاشته است که این تأثیرات شامل بانک‌های فرانسوی هم می‌شود.

وی با بیان اینکه تحریم‌های بانکی آمریکا مانع از امضای قراردادهای مهم نشد، ابراز کرد: دولت فرانسه مذاکرات بسیاری با کشورهای آلمان و انگلستان در زمینه تحریم‌های بانکی داشته که امیدواریم نتیجه بخش باشد.

سفیر فرانسه اظهار کرد: ما شاهد ازسرگیری روابط شرکت‌ها و بانک‌های کوچک فرانسه با ایران هستیم و به‌طور معمول تعداد ۳۰ بانک‌ کوچک، محدودیت‌هایی که بانک‌های بزرگ فرانسوی در خصوص تحریم‌های آمریکایی مواجه هستند را ندارند.

وی تاکید کرد: حتی یک شرکت دولتی فرانسوی در جهت حمایت از شرکت‌های کوچک و بزرگی که با ایران همکاری دارند، آنها را بیمه می‌کند.

سنمو فاز جدید توسعه اقتصادی ایران را یک پروژه بلند مدت دانست و ابراز کرد: هیچ کشوری در جهان نیست که شاهد این تحول اقتصادی در این مدت کوتاه باشد.

وی در رابطه با توسعه روابط دانشگاهی بین دو کشورموافقت خود را ابراز کرد و ادامه داد: یکی از مواردی که خیلی ذهن مرا به خود مشغول کرده، تبادل دانشجو بین دو کشور است و تلاش می‌کنیم تا امکان تبادل دانشجو را به‌راحتی فراهم کنیم.

سفیر فرانسه ادامه داد: در ابتدا مایل هستیم که به سیستم صدور ویزا شتاب داده و به‌خصوص در تلاش هستیم تا صدور ویزا برای دانشجویان آسان‌تر شود و امیدواریم در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۷ به این مهم دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه در یک ماه آینده وزیر آموزش عالی فرانسه همراه با مسئولان دانشگاهی این کشور به ایران سفر می کنند، عنوان کرد: امیدوارم پس از این بر تعداد دانشجویانی که از ایران به فرانسه می‌روند افزوده شود، زیرا سطح دانش دانشجویان ایرانی بسیار بالا است، به همین دلیل تکرار می‌کنم که یکی از اولویت‌های ما توسعه همکاری‌های دانشگاهی بین دو کشور است.

سنمو با اشاره به اینکه دولت ایران پروژه اصلاح اقتصادی و اصلاح سیستم بانکی خود را آغاز کرده است، گفت: هیچ راه حل اقتصادی نباید کوتاه‌مدت در نظر گرفته شود و به‌طور کلی در مسائل اقتصادی باید به نکات سیاسی نیز توجه شود، زیرا در تصمیمات سیاسی همکاری‌های اقتصادی انجام می‌گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin