سفیر فرانسه در تهران گفت: فرانسه یکی از کشورهای امضا کننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و دولت جدید این کشور به این توافق احترام خواهد گذاشت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فرانسوا سنمو در دیدار با استاندار فارس در شیراز تاکید کرد: فرانسه شریک اقتصادی خوبی برای ایران است و برای گسترش روابط با این کشور تلاش می کند.

وی اظهار داشت: قراردادهای بسیار بزرگی در حوزه خودرو و هواپیما میان ایران و فرانسه امضا شده است و باید بکوشیم تا قراردادهای کوچک و متوسط نیز با شرکت های فرانسوی به امضا برسد.

سنمو ادامه داد: نفت و گاز بخش بسیار مهمی است و در نمایشگاه نفت و گاز تهران 35 شرکت فرانسوی حضور داشتند و با شرکت های ایرانی ارتباط برقرار کردند.

سفیر فرانسه در ایران در بخش دیگری از مطالب خود با اشاره به اینکه شیراز و استان فارس جایگاه مهمی در دنیا دارد و همه با آن آشنا هستند، بیان داشت: شیراز قلب تپنده فرهنگ ایران است و فارس کانون تمدنی مهم در دنیا محسوب می شود.

سنمو، با بیان اینکه استان فارس به لحاظ فرهنگی و پزشکی نقش مهمی دارد و قطب اقتصادی جنوب ایران است، با ابراز علاقه به گسترش مشارکت در زمینه های علمی با دانشگاه شیراز و تبادل استاد و دانشجو، گفت: از طرف فرانسه هیچ مشکلی برای آمدن استادان و دانشجویان فرانسوی به شیراز وجود ندارد.

استاندار فارس نیز در این دیدار اظهار داشت: شرایط مبادلات اقتصادی و بازرگانی این استان با فرانسه فراهم است و با توجه به زمینه های فراوان گردشگری، تبادل گردشگر میان فرانسه و استان فارس باید بیش از گذشته باشد.

سید محمد علی افشانی ادامه داد: از حضور سرمایه گذاران فرانسوی و انتقال فناوری به استان فارس استقبال می کنیم، و با عنایت به ظرفیت های دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی این شهر، مبادلات علمی در حوزه های پزشکی، فنی، مهندسی و سایر بخش ها می تواند گسترش یابد.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه فرانسه به لحاظ تمدنی بیش از سایر کشورهای اروپایی و آمریکا دارای سابقه درخشان است، افزود: انتظار داریم کشور فرانسه با استقلال رای، ارتباطات بین المللی خود را با ایران و استان فارس گسترش دهد.

افشانی گفت: با توجه به شرایط و جایگاه دانشگاه های فرانسه، آماده تبادل استاد و دانشجو میان دانشگاه های استان فارس و فرانسه هستیم.

وی، با اشاره به این که ایران در منطقه خاورمیانه، امن ترین کشور و استان فارس امن ترین استان ایران محسوب می شود، بیان کرد: زمینه هر نوع سرمایه گذاری در این استان فراهم است و امیدواریم این سفر باعث ارتباط بهتر میان سرمایه گذاران فرانسه و استان فارس شود.

افشانی گفت: در حوزه گاز استان فارس دارای دومین مخازن گازی کشور است و از معادن نفتی بسیاری که آماده برای سرمایه گذاری خارجی است برخوردار است و با توجه به مجاورت با دریا و آب و هوای مناسب فارس، آماده هرگونه سرمایه گذاری هستیم.

استاندار فارس در قسمت دیگری از سخنان خود به پاره ای از توانمندی های و قابلیت های این استان اشاره کرد و افزود: فارس به لحاظ فرهنگی و ادبی مهم ترین استان ایران است و علاوه بر شاهچراغ (ع) که به عنوان یک زیارتگاه مذهبی سالانه میلیون ها نفر زائر دارد، آرامگاه 2 تن از بزرگ ترین ادبای ایران و جهان، حافظ و سعدی در شیراز قرار دارد.

وی افزود: چهار اثر ثبت جهانی، سه هزار اثر ثبت ملی در استان فارس واقع شده و افزون بر این فارس از آثار طبیعی کم نظیری در نقاط مختلف برخوردار است و یادمان های تاریخی متعلق به هزاره های مختلف تمدنی در این استان قرار دارد.

افشانی با اشاره به اینکه سالانه حدود 10 میلیون تن محصولات کشاورزی شامل غلات، مرکبات و محصولات دامی در استان فارس تولید می شود، گفت: 40 میلیارد تن ذخایر معدنی در این استان وجود دارد و 20 نوع ماده معدنی نیز هم اکنون در 400 معدن فعال فارس در حال بهره برداری است.

استاندار فارس با بیان این که چهار هزار و 700 واحد صنعتی کوچک و بزرگ در استان فارس در حال بهره برداری است، اظهار کرد: به لحاظ پزشکی، شیراز مرکز درمان جنوب کشور در رشته های مختلف است، به ویژه در زمینه پیوند کبد در سطح کشور رتبه اول را داراست و بیش از دو سوم از پیوندهای کبد کشور در شیراز صورت می گیرد و به لحاظ تعداد، بزرگ ترین مرکز پیوند جهان به شمار می آید.

افشانی با اشاره به این که به لحاظ چشم پزشکی و کاشت حلزون گوش نیز استان فارس جایگاه ویژه ای در کشور دارد، بیان داشت: هم اینک 260 هزار دانشجو در دانشگاه شیراز و سایر دانشگاه های استان فارس تحصیل می کنند.

وی ادامه داد: فرودگاه بین المللی شیراز نیز در حال توسعه است و با اختصاص حدود 70 میلیون دلار اعتبار از سوی دولت به یکی از مهم ترین فرودگاه های بین المللی کشور تبدیل خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin