‌ سفیر فرانسه به همراه گروهی از اساتید دانشگاه‌ها و فعالان فرهنگی و اقتصادی کشور فرانسه از حرم مطهر رضوی بازدید کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر فرانسه در ایران با ابراز شگفتی از معماری زیبا و تحسین‌برنگیز رواق دارالحجه حرم رضوی گفت: بازدید ما از آن رواق تا ساعت 4 صبح به طول انجامید. گرچه هنوز قراردادی امضا نشده، اما هیچ یک از اعضای کاروان از این کار پشیمان نیستند و احساس می‌کنند با همین بازدید چند ساعته، سفرشان از غنای خوبی برخوردار بوده است.

برونو فوشه در جریان بازدید اظهار داشت: از آمار 20 تا 30 میلیونی تشرف زائران به این مکان شگفت‌زده شدیم و در بازدید از حرم مطهر هم به لحاظ استقبال بسیار خوب و هم به لحاظ فضای مطلوب و آرامش‌بخش حرم امام رضا(ع) و نیز معماری زیبا و تحسین رواق دارالحجه، تحت تأثیر قرار گرفتیم.

سفیر فرانسه در ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور در مشهد مقدس و ارائه گزارشی از حضور هیئت اقتصادی فرانسه در روزهای گذشته در کشورمان، گفت: نمایندگان 105 شرکت همراه من در مشهد هستند و نمایندگان 132 شرکت نیز در تهران حضور دارند. طی روزهای گذشته وزیر کشاورزی فرانسه در تهران با معاون رئیس جمهوری و وزرای مختلف ملاقات داشت و چندین سند همکاری امضا شد.

فوشه با اشاره به توافق هسته‌ای اخیر و رونق روابط دو کشور ایران و فرانسه اظهار کرد: ایران کشوری است که فرصت‌های زیادی در اختیار ما قرار می‌دهد و شرکت‌های فرانسوی از حضور در ایران استقبال می‌کنند. در هیات اقتصادی که در ایران حضور دارند، نمایندگانی از شرکت‌های مواد غذایی، کشاورزی، نیرو، حمل و نقل، اتومبیل، هوا و فضا، گردشگری و… حضور دارند که در حال مذاکره و رایزنی در بخش‌های مختلف هستند.

وی اصلی‌ترین دلیل سفر این گروه به مشهد مقدس را وجود آستان قدس رضوی به عنوان یک اپراتور بزرگ اقتصادی اعلام کرد و تأکید کرد: مایل هستیم روابط اقتصادی خود را در تمامی بخش‌ها توسعه دهیم. به خصوص با آستان قدس رضوی که 50 درصد حجم گردشگر ایران را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: شرکت‌های ما به خاطر شرایط خاص شهر مشهد، یک موقعیت استثنایی را تجربه می‌کند و در همین لحظه ما در حال گفت‌وگو هستیم، بیش از صد شرکت ما در حال بازدید از مجموعه‌های اقتصادی به منظور بررسی و مطالعه هستند. زیرساخت‌هایی نظیر راه‎آهن و فرودگاه و مباحث کشاورزی، آبیاری، دارویی، لبنی و مخابرات مدنظر این گروه است.

سفیر فرانسه ضمن تشکر از برگزاری این جلسه، گفت: بخش‌های مختلفی را به ما معرفی کردید که شرکت‌های ما می‌توانند کار کنند و‌ معتقدم به لحاظ گسترش همکاری‌ها بیشتر همدیگر را ملاقات خواهیم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin