سفیر غنا در جمهوری اسلامی ایران مبلمان منبت ملایر را هنری منحصر به فرد دانست و گفت: آمادگی لازم برای حضور منبت‌کاران ملایر به کشور غنا را برای تبادلات هنری و توسعه مبادلات تجاری بیشتر با این شهرستان داریم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اریک اووسو بواتنگ، در بازدید از شهرک صنعتی مبلمان منبت حاجی‌آباد و بازار مبل ملایر اظهار داشت: بازدید از این شهرک دید بهتری نسبت به این هنر در ایران به من داد.

وی افزود: برای من بسیار جالب توجه بود که تمامی مراحل کار با دست انجام می‌شود و این یک هنر دستی واقعی و قابل احترام است.

سفیر غنا در جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرد: برای تبادل هر چه بیشتر این هنر بین ۲ کشور، هنرمندانی از ملایر به کشور غنا و افرادی از غنا در این شهرستان حضور پیدا کنند تا ظرفیت‌ها را شناخته و در حوزه صادرات گام بهتری برداریم.

اووسو بواتنگ با اشاره به سفر ۲ روزه خود به استان همدان با دعوت اتاق بازرگانی، تبادل تجاری بین ۲ کشور را مفید دانست و بیان کرد: انتظار می‌رود هر ۲ کشور روابط سیاسی و تجاری بهتری را برای یکدیگر ترسیم کنند و این امر بدون حضور بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‌های متعدد به منظور تحکیم روابط اقتصادی بین ۲ کشور ادامه داد: این فرصت برای ما فراهم شد تا روابط مستحکم‌تری برای کشف بیشتر نظرات یکدیگر و تبادل پیشنهادات تجاری داشته باشیم.

سفیر غنا در جمهوری اسلامی ایران همچنین بازدید از کارخانه فرآوری کشمش را نیز مثبت ارزیابی کرد و افزود: بازدید از کارخانه کشمش ملایر ظرفیت بالای صادرات این محصول را نشان داد و امیدواریم در این زمینه تبادل نظر بیشتری داشته باشیم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر نیز گفت: سفیر غنا سفر ۲ روزه‌ای را به دعوت اتاق بازرگانی همدان به این استان دارد که با توجه به ۲ برند جهانی ملایر در منبت و انگور، سفیر غنا عصر /سه‌شنبه/ از کارگاه‌های تولیدی مبلمان در شهرک صنعتی، نمایشگاه‌ها، بازار مبل و کارخانه‌های فرآوری کشمش بازدید کرد.

“حسین فارسی” اظهار داشت: سفیر غنا در بازدیدهای امروز پیشنهاد کرد با توجه به شرایط آب و هوایی این کشور و وضعیت مطلوب آن از نظر بارندگی و تولید چوب، به ازای واردات چوب به ایران، مبلمان منبت به کشور غنا صادر شود.

وی همچنین حضور هنرمندان ملایری به غنا و حضور افرادی از این کشور به شهرستان ملایر برای فراگیری آموزش هنر منبت و سرمایه‌گذاری در زمینه احداث کارخانه در کشور غنا را از دیگر پیشنهادات سفیر غنا عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ملایر نیز در حاشیه این بازدید گفت: در راستای افزایش صادرات پیشنهادهای بسیاری برای اعزام مسئولان اقتصادی وزارتخانه‌ها توسط رئیس اتاق بازرگانی استان همدان انجام و این سفر ۲ روزه تدارک دیده شد.

“حمید بهرامی” بازدید سفیر غنا از ظرفیت‌های ویژه انگور، کشمش و مبلمان منبت ملایر را فرصتی برای توسعه صادرات دانست و افزود: بازدید امروز فرصتی مغتنم و تلاش برای افزایش صادرات مبلمان منبت و کشمش این شهرستان با کشور غنا است.

وی با بیان اینکه علاوه بر مبل و منبت، فعالان تولید و صادرکنندگان کشمش، در حال عرضه این محصول در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی هستند، ادامه داد: ملایر با تولید سالانه بیش از ۲۴۰ هزار تن انگور و بیش از ۵۰ هزار تن کشمش، رتبه نخست صادرات استان را دارد و کشمش این شهرستان به کشورهای اروپایی، روسیه، عمان و امارات و کشورهای همسایه صادر می‌شود.

رئیس هیات مدیره بازار مبل ملایر نیز با اشاره به فعالیت ۹ هزار منبت‌کار و استادکار حرفه‌ای در این شهرستان و تولید بیش از ۶۵ درصد مبلمان منبت کشور در ملایر بیان کرد: هم اکنون بیش از ۲۰ هزار نفر در بیش از پنج هزار کارگاه تولیدی ثبت شده در این شهرستان مشغول فعالیت هستتد.

“یدالله کریمی” ادامه داد: هنر صنعت مبلمان منبت ۳۲-درصد از اشتغال شهرستان ملایر را به خود اختصاص داده است و محصولات تولیدی شهر جهانی مبلمان منبت به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، استرالیا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

شهرستان ملایر دارای دو عنوان جهانی انگور و مبلمان منبت است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin