سفیر جمهوری غنا در نشست مشترک با فعالان اقتصادی استان همدان از معافیت مالیاتی سرمایه‌گذاران ایرانی در غنا خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، الحاجی آیم بیلاه باوا در نشست مشترک با فعالان اقتصادی استان همدان اظهار داشت: در زمان اقامت در همدان از کارخانه لوازم کشاورزی، اراضی کشاورزی و مراکز گردشگری همدان بازدید داشتم.

وی با اشاره به اینکه رابطه سیاسی بین ایران و غنا بسیار عالی است، گفت: این ارتباط بین کشور غنا و ایران نباید به شکل فعلی باقی بماند بلکه باید این رابطه را در زمینه‌های مختلف از جمله تجارت گسترش داد تا برای هر دو طرف منفعت داشته باشد.

بیلاه باوا با بیان اینکه ارتباط تجاری و صادرات بین غنا و ایران باید افزایش جدی داشته باشد، گفت: چند توافق‌نامه بین ایران و غنا امضا شده که باید مزایای اقتصادی را به همراه داشته باشد و خوب است که اتاق بازرگانی همدان از این ظرفیت استفاده می‌کند.

وی درباره ظرفیت‌های اقتصادی و تجای غنا نیز گفت: موقعیت سیاسی کشور غنا دارای ثبات بالایی بوده و در سه سال گذشته هیچ مورد ناامنی در زمینه سیاسی و انتخاباتی ایجاد نشده است، سیستم دموکراسی حاکم بوده و هر چهار سال یک بار انتخابات برگزار می‌شود.

سفیر جمهوری غنا در ایران اظهار داشت: اصلی‌ترین عامل که سبب شده تاجران در امنیت باشند این است که غنا از نظر مالی و تجاری نیز در امنیت است و سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه‌گذاری کرده و درباره سود حاصل از سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری کنند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران در غنا از معافیت چند ساله مالیاتی برخوردار هستند که این امر امنیت سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: قوانین غنا از سرمایه‌گذاری حمایت کرده و کسی نمی‌تواند خللی در سرمایه‌گذاری افراد ایجاد کند.

بیلاه باوا با بیان اینکه غنا دروازه ورود به آفریقا محسوب می‌شود، اظهار داشت: کل بازار آفریقا در اختیار غناست که این امر انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری است، اگر در غنا سرمایه‌گذاری شود به طور قطع بازار آفریقا به دست خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه بخش حمل و نقل هوایی و زمینی غنا در اختیار بخش خصوصی بوده که این امر سبب بهبود وضعیت شده است، تصریح کرد: امنیت بالای غنا می‌توان به هر اندازه سرمایه‌گذاری و تجارت انجام داد.

سفیر جمهوری غنا در ایران با بیان اینکه سازمانی در غنا مسئولیت حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی را برعهده دارد، افزود: در صورت تکمیل بودن مدارک می‌توان شرکت سرمایه‌گذاری را ثبت کرد که تسهیل امور سرمایه‌گذاران را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در غنا با امنیت بالا، بدون چالش و آسانی همراه خواهد بود، اظهار داشت: تجارت شامل بخش‌های مختلف می‌شود چون غنا کشوری در حال توسعه در آفریقا محسوب شده و نقطه حساس این قاره است.

بیلاه باوا با بیان اینکه در بازار غنا و کشورهای آفریقا بازار بکر بوده و به تازگی در حال رونق گرفتن است، اظهار داشت: در قسمت راه‌سازی، معادن، آب، کشاورزی، انرژی و امور زیربنایی می‌توان سرمایه‌گذاری کرد.

وی با اعلام اینکه در سه سال اخیر تلاش بسیاری برای برقراری ارتباط بین تجار ایرانی با کشور غنا انجام شده است، اظهار داشت: میزان سود تولید در کشور غنا بیشتر بوده و این امر باید مورد توجه تجار و بازرگانان ایرانی قرار گیرد.

سفیر جمهوری غنا در ایران هدف از سفرها بهبود روابط تجاری و سیاسی است، اظهار داشت: باید زمینه را برای همکاری اقتصادی و تجاری بین همدان و غنا فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه با وجود برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران سیستم جابه‌جایی و انتقال پول نیز تسریع یافته است، گفت: در غنا نباید نگران حمل و نقل و جابه‌جایی پول بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin