سفیر عمان در اتاق بازرگانی ارومیه با بیان اینکه نیازمند برنامه ریزی برای توسعه سطح روابط هستیم افزود: برای رسیدن به نقطه ایده‌آل همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان فاصله داریم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سعود بن‌احمد بن‌خالد البروانی با بیان اینکه آذربایجان غربی استانی با ظرفیت بسیار بالای تجاری و اقتصادی است افزود: همکاری‌ها در حوزه تجاری، اقتصادی و گردشگری بین عمان و این استان می‌تواند با استفاده از این ظرفیت‌ها روز به روز توسعه یابد.

سفیر عمان در ایران با اشاره به بازدید از ظرفیت‌های گردشگری، تجاری و اقتصادی آذربایجان غربی عنوان کرد: قابلیت‌های اقتصادی این استان منحصر به فرد است و امیدواریم این سفر دستاوردهای مثبتی را برای ارتباط این استان با کشور عمان داشته باشد.

البروانی از برگزاری جلسات مشترک بین اتاق بازرگانی ایران و عمان طی آبان ماه سال‌جاری به میزبانی تهران، خبر داد و افزود: آذربایجان‌غربی با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیری که دارد، می‌تواند نسبت به معرفی این قابلیت‌ها در این نشست اقدام کند.

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه نیز در این گردهمایی با اشاره به ظرفیت‌های آذربایجان‌غربی در حوزه‌های مختلف گفت: وجود ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور، برخورداری از پنج پایانه مرزی، ۳۳ شهرک صنعتی و ظرفیت‌های کشاورزی منحصر به‌فرد از جمله مزیت‌های این استان است.

حسن انتظار افزود: در آذربایجان‌غربی سالانه ۲.۵ میلیون تن چغندرقند، ۱.۵ میلیون تن سیب، ۲۱ هزار تن عسل، ۲۰۰ هزار تن انگور با ۷۴ نوع مختلف و نزدیک به ۴۰۰ هزار تن میوه هسته‌دار تولید و روانه بازار مصرف داخل و خارج کشور می‌شود.

وی اضافه کرد: این استان با سهم ۶۵ درصدی در تولید آبمیوه و کنسانتره کشور و همچنین حضور در رتبه‌های برتر تولید قیر و عایق‌های رطوبتی سهم بسزایی در بازار این محصولات دارد.

انتظار گفت: عمان علاوه بر مراوده اقتصادی دو طرف با این استان، با توجه به اینکه ظرفیت‌های بالای تجاری با کشورهای آفریقایی دارد، می‌تواند سکوی پرتابی برای آذربایجان‌غربی در راستای تجارت با این کشورها باشد.

در این جلسه، اعضای حاضر به بیان ظرفیت‌های استان در بخش‌های مختلف اقتصادی، تجاری، گردشگری، کشاورزی و صنعتی پرداختند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin