سفیر عمان در ایران در دیدار با استاندار کهگیلویه وبویراحمد در یاسوج تاکید کرد که کشورش آماده سرمایه گذاری و گسترش همکاری های اقتصادی، تجاری و بازرگانی در حوزه های گوناگون در این استان غنی و با ظرفیت های متنوع است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سعود بن احمد البروانی در دیدار با علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه وبویراحمد اظهار داشت: در اسرع وقت هیاتی تجاری و اقتصادی از کشور عمان برای آشنایی بیشتر با ظرفیت های متنوع این استان به یاسوج سفر خواهند کرد.

وی تصریح کرد که کشورش همواره آماده گسترش روابط اقتصادی و تجاری با ایران از جمله مناطق مستعد و با ظرفیت های متنوع همچون کهگیلویه وبویراحمد است.

سفیر عمان در تهران همچنین با اشاره به وجود برخی موانع در زمینه روادید و صدور ویزا برای تجار و بازرگانان ایرانی گفت که گام های مناسب و مثبتی برای حل این معضل برداشته شده است.

وی تصریح کرد که پادشاه عمان همواره بر تقویت گسترش روابط کشورش با ایران تاکید داشته است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز در این دیدار گفت: توسعه مبادلات و مناسبات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با کشورهای مختلف جهان به ویژه در دوره پسابرجام یکی از رویکردهای مهم و راهبردی دولتمردان جمهوری اسلامی است.

علی محمد احمدی افزود: این استان غنی و سرشار از ظرفیت های طبیعی، کشاورزی، گردشگری و با سایر قابلیت های مهم اقتصادی آماده جهش برای توسعه سرمایه گذاری خارجی است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: زمینه ها و بستر لازم برای انجام سرمایه گذاری های اقتصادی و تجاری با سرمایه گذاران، تجار و فعالان اقتصادی کشور دوست و همسایه عمان در ایران و این استان فراهم است.

وی یادآور شد که هم اینک بسیاری از کشورهای اروپایی علاقه مند به سرمایه گذاری در بخش های مختلف ایران در پسابرجام شده اند که البته جمهوری اسلامی مایل است که این مناسبات و همکاری های اقتصادی وبازرگانی بیشتر با کشورهای مسلمان وهمسایه خود باشد.

احمدی ابراز امیدواری کرد که کهگیلویه وبویراحمد با تمام توان و ظرفیت شرایط لازم را برای تجار و سرمایه گذاران عمانی و جذب سرمایه گذاری های خارجی و همکاری های بین المللی آنها فراهم خواهد کرد.

وی خواستار اعزام هیات تجاری و بازرگانی و اقتصادی از کشور عمان برای شناسایی بیشتر ظرفیت ها و زمینه های مشترک سرمایه گذاری در کهگیلویه وبویراحمد شد.

احمدی وجود مناظر بکر و طبیعی، جنگل های انبوه، وجود افزون بر 2 هزار گونه گیاه دارویی، 10درصد منابع آبی کشور با حدود 11 میلیارد مترمکعب روان آب، 20 درصد تولیدات نفت کشور برای سرمایه گذاری در صنایع وابسته و پتروشیمی را گوشه ای از ظرفیت های مهم اقتصادی استان برای حضور سرمایه گذاران خارجی دانست.

وی بیان کرد: دولت و مجموعه مدیریتی استان آماده هرگونه همکاری، ایجاد زیرساخت های مناسب و ارایه مشوق های لازم به سرمایه گذاران، تجار و فعالان اقتصادی از کشورهای مختلف به ویژه شرکت های تجاری عمانی است.

احمدی به برخی اشتراکات فرهنگی و روابط تاریخی ایران و عمان اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی و دولتمردان این کشور تنها به دنبال گسترش روابط تجاری و اقتصادی با کشورها نیستند بلکه بر ایجاد روابط و مناسبت های سیاسی و فرهنگی نیز تاکید ویژه دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin