سفیر عراق در ایران یشرفت و شکوفایی اقتصادی بندرهای راهبردی بصره و خرمشهر در گرو لایروبی اروندرود دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، راجح صابر عبود الموسوی، در حاشیه دیدار از نمایشگاه مواد غذایی و صنایع وابسته در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی منطقه آزاد اروند، روابط 2 کشور ایران و عراق را در راستای احترام متقابل، غلبه بر چالش های منطقه ای دانست و افزود: ایران و عراق برای گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی عزم جدی دارند.

وی ادامه داد: دو کشور دوست و برادر ایران و عراق به واسطه جنایت های رژیم بعث عراق خسارت های زیادی متحمل شدند و از این رو مسئولان هر دو کشور تاکید دارند تا مناسبات دوجانبه به نقطه مطلوبی ارتقا یابد.

سفیر عراق در ایران گفت: این کارگروه ها نظر کارشناسی خود را به معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر عراق ارائه می دهند تا در این خصوص تصمیم گیری نهایی شود.

راجح صابر عبود الموسوی روابط عراق و ایران را در حال گسترش دانست و اظهار کرد: در هشت سال گذشته حجم مبادلات تجاری ایران و عراق از 2 میلیارد دلار به 14 میلیارد دلار افزایش یافت و عبور و کامیون ها در مرز شلمچه از 100 کامیون به 600 کامیون در روز رسیده است.

وی گفت: این افزایش تجارت بین دو کشور در حالی محقق شد که ایران با تحریم روبه رو بود و کشور عراق نیز گرفتار مشکلات داخلی است.

وی افزود: باید قبول کرد، مشکلاتی برای گسترش روابط اقتصادی وجود دارد و برخی از بازیگران اقتصادی و سیاسی در منطقه دوست ندارند تا همکاری های ایران و عراق افزایش یابد.

سفیر عراق در ایران همچنین در سخنانش به امضای یاداشت تفاهم در خصوص تسهیل در سرمایه گذاری، تعاون گمرکی و افزایش نیافتن تعرفه های گمرکی بین 2 کشور در سه ماه گذشته اشاره کرد و افزود: نباید در برابر فشارهای خارجی و داخلی عقب نشینی کرد و با مجاهدت بر مشکلات پیروز شد.

سفیر عراق به مشکلات برخی از تجار و بازرگان در مناطق مختلف برای صادرات کالای خود به این کشور با اشاره کرد و گفت: تفاوت امور گمرکی در مرز کردستان عراق با سایر مرزهای باعث شده تا بازرگانان و تجار ایرانی برای صادرات کالاهای خود در برخی از مناطق مرزی با برخی از قوانین دست و پاگیر روبه رو شوند که در این خصوص در حال رایزنی برای یکچارچه سازی قوانین در مرزهای عراق هستیم.

وی از سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری به عراق در آینده نزدیک خبر داد و افزود: یک هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رئیس جمهوری ایران را در این سفر همراهی می کنند و سعی می شود تا قوانین و مشکلات باقی مانده برای گسترش روابط اقتصادی در این سفر بررسی شود.

راجح صابر عبود الموسوی سفیر عراق در ایران در ادامه با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای کمک به ملت عراق در مبارزه با تروریسم، گفت: مردم عراق هرگز کمک های مردم ایران را فراموش نمی کنند.

وی افزود: کمک های مردم و دولت ایران به ملت عراق باعث شده تا طی چند ماه گذشته پیروزی های خوبی را در جبهه های نبرد شاهد باشیم.

سفیر عراق در ایران گفت: بصره به عنوان استان راهبردی عراق در جنوب، 90 درصد نفت این کشور را به خارج صادر می کند و از این رو ظرفیت زیادی برای سرمایه گذاری 2 کشور در این استان وجود دارد.

وی راه اندازی نمایشگاه دائمی تولیدات خوزستان و منطقه آزاد اروند در استان بصره عراق را خواستار شد و افزود: منطقه آزاد اروند به واسطه نزدیکی به استان بصره می تواند در اقتصاد این استان تاثیرگذار باشد.

وی اظهار کرد: وجود نمایشگاه دائمی در استان بصره عراق می تواند در شناسایی تولیدات ایرانی به بازرگانان و شهروندان عراقی موثر و تجارت 2 کشور را گسترش دهد.

دومین نمایشگاه مواد غذایی و صنایع وابسته، چهارشنبه گذشته در راستای افزایش صادرات غیرنفتی به کشور عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس در در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی سازمان منطقه آزاد اروند گشایش یافت.

در این نمایشگاه بیش از 40 شرکت و تولید کننده موادغذایی آخرین محصولات و دستاوردهای تولیدی خود را به معرض نمایش عموم گذاشته اند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin