در ملاقات سفیر جمهوری عراق در تهران و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، دو طرف برای تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان اتاق تهران و بخش بازرگانی سفارت عراق در تهران، توافق کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران در این دیدار، با اشاره به فعال شدن کمیته‌های بازرگانی مشترک میان اتاق تهران و برخی از سفارتخانه‌های کشورهای همسایه از جمله پاکستان و افغانستان، تصریح کرد که به‌رغم مناسبات بالای اقتصادی ایران با عراق، برخی از مشکلات و موانع بر سر راه تجار دو کشور کماکان وجود دارد که با ایجاد کمیته بازرگانی مشترک اتاق تهران و سفارت عراق، علاوه بر رسیدگی به رفع این مشکلات، راهکارهایی نیز برای بهبود تبادلات تجاری میان دو کشور به دست خواهد آمد.

وی همچنین از آمادگی اتاق تهران برای استقرار میز اتاق تهران در اتاق بازرگانی بغداد برای تسهیل در روابط اقتصادی تجار و بازرگانان دو کشور خبر داد و یادآور شد که ایجاد میز متناظر اتاق بغداد در اتاق بازرگانی تهران نیز قابل انجام است.

خوانساری همچنین به تدارکات اتاق تهران برای میزبانی از رئیس اتاق بغداد و هیات تجاری این کشور طی هفته‌های آتی خبر داد و با بیان اینکه در ملاقات با هیات تجاری عراق، مسائل و راهکارها برای بهبود مناسبات اقتصادی بخش‌ خصوصی دو کشور مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار خواهد گرفت، افزود: از جمله پیشنهادهای اتاق تهران در این ملاقات، مشارکت در نمایشگاه‌های مجازی برای معرفی و شناسایی توانمندی‌های تولیدی و اقتصادی دو کشور است.

رئیس اتاق تهران همچنین در این ملاقات، یکی از مشکلات بر سر راه تجار ایرانی را دشواری آنها در دریافت ویزا برای سر تجاری به عراق عنوان کرد و از سفیر عراق در تهران خواست تا تسهیلات بیشتری برای تجار ایران در زمینه صدور ویزا صورت گیرد.

سفیر جمهوری عراق در تهران نیز، با اشاره به آمادگی کامل این سفارت برای همراهی با اتاق تهران در راستای حل مشکلات و موانع موجود بر سر راه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی تجار دو کشور، افزود: با توجه به توافق دولت‌های دو کشور برای افزایش حجم مناسبات بازرگانی دو طرف از 12 میلیارد دلار در سال به 20 میلیارد دلار، بخش‌خصوصی دو کشور می‌توانند زمینه‌ساز این جهش باشند.

نصیر عبدالمحسن عبدالله، همچنین از آمادگی سفارت عراق در تهران بر تسهیل در صدور ویزا به تجار ایران خبر داد و با اشاره به اینکه، محدودیت‌ها در صدور ویزا، ناشی از اپیدمی کرونا است، افزود: با این حال، آماده هستیم ویزای تجاری را برای بازرگانان ایرانی با معرفی‌نامه اتاق تهران صادر کنیم.

وی با استقبال از طرح اتاق تهران برای تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان این اتاق و بخش بازرگانی سفارت عراق، ایجاد نمایشگاه‌ها در دو کشور برای معرفی توانمندی‌های کالایی و خدمات بنگاه‌های دو طرف را ضروری دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin