“محمد مجید الشیخ”، سفیر عراق در تهران از طرح بازسازی عتبات عالیات و توسعه حرم امامان شیعه در عراق خبر داد.سفیر عراق در تهران گفت:‌ با توجه به اینکه عتبات عالیات در عراق در دوران حکومت بعثی ها تخریب شده است، تلاش می کنیم چهره شهرسازی جدیدی را در کربلا به نمایش بگذاریم.

“محمد مجید الشیخ” افزود: این طرح ابتدا از توسعه حرم حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) آغاز و تاکنون مکان های زیادی نیز در اطراف حرم تملک شده است.

وی با اشاره به بازسازی کربلا خاطرنشان کرد:‌نخستین طرح های عمرانی هم از این حرم مقدس آغاز شده است و امیدواریم در آینده ای نزدیک شهری در شان زائران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) به همه شیعیان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در کربلا داشته باشیم.

سفیر عراق افزود :‌ توسعه هتل های مناسب زائران هم در دستور کار است و باید بتوانیم خدمات آسان و راحتی را تقدیم زائران عزیز بکنیم که بخش عمده آنها هم از ایران اسلامی هستند.

مجید الشیخ با قدردانی از همکاری ها و مشارکت ایرانی در بازسازی عتبات عالیات تاکید کرد:‌ در بعضی روزها مانند ایام عاشورا و اربعین حسینی(ع) تا 13 میلیون زائر هم در کربلا حضور یافته اند و خدمات رسانی به این تعداد نیازمند ساختار جدید در توسعه حرم مقدس حضرت امام حسین(ع)‌و حضرت ابوالفضل(ع) و همچنین فضای بین الحرمین است.

وی پیش بینی کرد طرح های توسعه حرم و اطراف آن در کربلای مقدس تا سه سال آینده به اتمام برسد و پس از آن دیگر طرح های عمرانی در شهر کربلا در اولویت اجرا خواهد بود.

سفیر عراق در تهران گفت: ظرفیت اسکان زائران و پذیرایی از آنها در حال حاضر کافی نیست و تلاش می کنیم طرح های عمرانی عتبات عالیات را در نجف اشرف و شهرهای سامرا و کاظمین هم اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه امسال 7 میلیون زائر در روز شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) در کاظمین حضور داشتند، افزود: طرح بازسازی حرم ائمه در این منطقه نیز در دستور کار است.

وی درباره شهر سامرا، محل حرم حضرت امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) هم گفت: با توجه به اینکه بافت جمعیت شهر سامرا که بیشتر از اهل تسنن است این شهر مورد توجه تروریست های تکفیری و باقیمانده های بعثی و دشمنان اهل بیت بوده و بافت شهر هم خیلی عقب مانده است و تلاش می کنیم در این شهر نیز امکانات خوب برای پذیرایی و اسکان زائران فراهم شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin