“محمد مجید الشیخ” سفیر عراق در ایران با حضور در برنامه زنده کنکاش شبکه جهانی جام جم به اهمیت انتخابات پارلمان عراق به بحث و گفتگو پرداخت.سفیر عراق در ایران با اشاره بر اینکه انتخابات پارلمان عراق در 7 دسامبر برابر با 16 اسفند ماه 88 برگزار می شود، گفت: این انتخابات دومین انتخاباتی است که در کشور عراق اتفاق می افتد و این انتخابات برای ایران وکشورهای همسایه بسیار اهمیت دارد و از آزادی بسیار کاملی برخوردار است و همه چشم به این انتخابات و عراق دارند .
مجید الشیخ افزود: ما امروز تلاش داریم یک نظام الگو و کاملی برای مردم و منطقه داشته باشیم. در این انتخابات که در آستانه آن قرار داریم قریب به 3218 نامزد در فرایند انتخابات عراق تلاش دارند و می خواهند وارد پارلمان عراق شوند. از این تعداد نزدیک به 1089 نامزد زن وجود دارد و تلاش می کنیم یک نظام دموکراتیک مردمی، پایدار و با ثبات که مبتنی بر رای مردم و تصمیم گیری مردم است ، تشکیل شود.
وی با اشاره به فضای انتخابات در عراق گفت: همانطور که می دانید و در رسانه ها اعلام شد قریب به 3218 نامزد، کاندیدا شده اند که برای بدست آوردن 335 کرسی پارلمان عراق رقابت دارند و تمامی نهادهای مدنی و مجامع در این انتخابات فعالیت دارند که بخشی از این حضور احزاب عراق هستند. همچنین زمینه های لازم برای تبلیغات انتخاباتی فراهم شده است. حدود یکصد روزنامه و هفته نامه در عراق فعالیت انتخاباتی خود را شروع کرده اند تا با چنین شور و هیجان سالم انتخاباتی بتوان یک انتخابات آزاد و تاثیر گذار در عراق برگزار کرد .
سفیر عراق در ایران تصریح کرد: بنابراین با این اوصاف تجمعان و نیروهای سیاسی در عراق فعال هستند و همه از آزادی کامل برای شرکت در این انتخابات برخوردار بوده و بطور کلی هر شهروند عراقی با هوشیاری کامل و اطلاعات لازم و کافی می تواند به راحتی نامزد مورد نظر خود را انتخاب کند. از اهداف مهم این انتخابات اینست که همه شهروندان عراقی برای حضور در انتخابات آزاد هستند مسلمان شیعه و سنی، مسیحیان و حتی یزیدیها از آزادی کاملی برای شرکت در انتخابات برخوردار هستند .
وی در پاسخ به این سوال که دغدغه نخست وزیر عراق جناب آقای نوری المالکی از فضای ناسالم در انتخابات حاکم باشد، گفت: در این فضای انتخاباتی آزادی کاملی وجود دارد. اتفاقاتی که در عراق و منطقه وجود دارد طبیعی است که یکسری نگرانی ها وجود داشته باشد، دخالت برخی کشورهای خارجی در عراق و همچنین همسایه عراق از طریق پول و وعده های توخالی موجب شده که یک سری نگرانی ها وجود داشته باشد البته این موارد نمی تواند خدشه ای در انتخابات ایجاد کند و مسئولین امر مصمم هستند که انتخابات به نحو احسن برگزار شود .
مجید الشیخ با اشاره به آثار منفی این دخالتها در آستانه انتخابات عراق افزود: خاص و اراده مردم عراق و قدرت دولت عراق مانع دخالت خارجی ها در امور عراق شده است. بنابراین دخالتها همیشه وجود دارد و حکمت و اراده مردم هم مانع این کار در انتخابات خواهد شد. با این حال عراق امروز و جدید می خواهد با صلابت و آرامش در کنار کشورهای همسایه زیست داشته باشد و کل دنیا از اقدامات مثبت در عراق بهره برداری کنند اما بعضی از کشورها می خواهند که مانع پیشرفت و ثبات در این کشور شوند که دولتمردان و مردم عراق مقابل چنین اقدامات نامطلوبی ایستاده اند .
سفیر عراق در ایران با توجه به ممانعت از حضور بعثی ها در انتخابات چه واکنشهایی را در بین مردم عراق داشته است و چه تصمیم در این قبال گرفته شده است ، اظهار داشت: همانطور که اشاره کردم دخالتهای خارجی که یک دلیل بر این قضیه بوده است. مردم عراق با قدرت در کنار احزاب ملی عراق در برابر بعثی ها ایستاده اند و حضور بعثی ها را در انتخابات منع کرده اند. امروزه هر خانواده عراقی از بعثی ها بیزار هستند چرا که مردم عراق تجاوزات وکشتارهای بعثی ها خونخوار را در سالهای گذشته و دور فراموش نکرده اند و نخواهند کرد .
وی افزود: مگر مجلس عراق چیست، مجلس خاص و اراده مردم عراق است و به همین خاطر مجلس و مردم در مقابل بعثی ها ایستاده اند. رژیم سابق عراق جنایتکار بودند و همیشه مشکلاتی برای عراق و مردم این کشور ایجاد می کرد اما آیا آنها می توانند مردم عراق را وادار به جنگ علیه کشورهای منطقه بکنند. آیا می توانند مردم عراق را نسبت به هم بدبین کنند و بگویند که با هم بجنگید و خون و خونریزی راه بندازید و می بینید که در شرایط فعلی مردم عراق کاملاً آگاه و هوشیار در برابر این اقدامات بعثی ها ایستاده اند. امروز می بینید مردم عراق به تکاپو و حرکت در آمده اند و هیچ ترس و نگرانی نسبت به بعثی ها ندارند و با جان و دل به مقاومت خود با حضور در انتخابات مشت محکمی به دهان بیگانگان و تجاوزگران بعثی خواهند داد .
مجید الشیخ در پاسخ به این سوال که در چارچوب بحث مداخلات کشورهای خارجی و بعثی ها ، شما نتیجه این جریانات را به چه شکل ارزیابی می کنید، گفت: معتقدم این افراد صریحاً وآشکارا نمی گویند و حتی جرات نمی کنند بگویند بعثی هستند اما فکرشان بعثی است با این حال نمی توانند در این زمینه اظهار نظر بکنند تا چه برسد که بتوانند برای مردم و امور داخلی کشور عراق تصمیم گیری بکنند. امروز عراقی ها کاملا هوشیار و بیدار هستند و می دانند که چه کسی را انتخاب کنند و بهترمی توانند برای کشور و سرنوشت امور داخلی کشور خود تصمیم بگیرند. امروز مردم عراق برخودشان حکومت می کنند بنابراین هیچ کشوری از جمله آمریکا نمی توانند دخالت بر امور داخلی عراق داشته باشند .
سفیر عراق در ایران تصریح کرد: مجلس آینده نمایندگان عراق مجلس بهتری نسبت به این مجلس خواهد بود. در گذشته تقسیم بندی های طایفه ای در عراق بود که مانع پیشرفت عراق و مردم این کشور شده بود اما امروز دیگر چنین چیزی وجود ندارد بلکه نظر مردم و ملت عراق به مجلس نمایندگان منعکس خواهد شد و آنها برای ملت و سرنوشت عراق تصمیم خواهند گرفت .
وی در پایان در پاسخ به این سوال و در خصوص نیروهای آمریکایی در عراق و تاثیر حضور آنها در جریان انتخابات افزود: درست است که نیروهای آمریکایی در عراق وجود دارند اما این دلیل نمی شود که در امور انتخابات عراق دخالت بکنند. کلیه امور امنیتی بر عهده وزارت کشور و وزارت دفاع خواهد بود و تدارکات و هماهنگی های لازم در این زمینه فراهم شده است. در حدود 500 هزار نفر از نیروهای وزارت کشور و دفاع حافظ امنیت انتخابات خواهند شد و در کنار این اگر نیاز باشد ما در موارد خاص از نیروهای خارجی استفاده خواهیم کرد

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin