سفیر عراق در ایران هرگونه خبری مبنی بر لغو روادید ورود به عراق برای شرکت زائران ایرانی در مراسم اربعین حسینی را شایعه خواند.

به گزارش آوادیپلماتیک، راجح صابر عبود الموسوی، در مرز بین المللی شلمچه در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس توافق ایران و عراق، ورود به عراق بدون داشتن گذرنامه و روادید ممنوع بوده و افراد خاطی تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

وی با بیان صدور یک میلیون و 300 هزار روادید برای متقاضیان سفر به کربلا و شرکت در آیین های اربعین حسینی تا روز جمعه اضافه کرد: صدور روادید برای متقاضیان تا چهارشنبه هفته جاری در دفاتر نمایندگی های صدور رویزا و کنسولگری عراق ادامه دارد.

الموسوی با بیان آمادگی کشورش برای صدور روادید برای 1.5 تا دو میلیون زائر ایرانی ادامه داد: نمایندگی های فعال و کنسولگری های عراق نیز شبانه روزی کار صدور روادید زائران را انجام می دهند.

سفیر عراق در تهران با تجلیل از همکاری دو جانبه در خصوص تردد زائران اربعین حسینی افزود: از این مدل همکاری می توان در راستای افزایش همکاری دوجانبه در همه بخش ها استفاده کرد.

وی راه اندازی و استقرار 11 نمایندگی صدور روادید در ایران را تجربه موفقی برای همکاری دوجانبه خواند و افزود:در مسیرهای منتهی به کربلا به ویژه از محور بصره نیز تمهیدات لازم برای پذیرایی مطلوب از زائران ایرانی اندیشیده شده است.

دو مرز چذابه و شلمچه در استان خوزستان و مهران در استان ایلام از مبادی تردد زائران اربعین حسینی به مقصد کربلای معلی هستند.

مسیر اهواز- چذابه حدود 110 کیلومتر و خرمشهر- شلمچه نیز 30 کیلومتر می باشد که زائران عتبات عالیات همه ساله از این دو مسیر راهی کشور عراق می شوند.

در ایام اربعین پارسال 580 هزار زائر از مرز شلمچه برای حضور در عزاداری اربعین در کربلای معلی تردد کردند که پیش بینی می شود این تعداد در سال جاری به بیش از یک میلیون نفر افزایش یابد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin