سفیر عراق در تهران گفت: دریافت روادید برای همه زائران ایرانی عتبات عالیات در عراق به منظور شرکت در آیین اربعین حسینی اجباری است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، راجح صابر عبود الموسوی در دیدار با استاندار مازندران در ساری افزود: اگر روادید اربعین برداشته شود، حداقل برای این مناسبت 10 میلیون زائر ایرانی وارد عراق می شوند که برقراری امنیت، جابه جایی و اقامتشان ما را دچار مشکل می کند.

وی ادامه داد: ما با اجباری کردن دریافت روادید برای زائران ایرانی اربعین حسینی، به دنبال کنترل آنها و تامین امنیتشان هستیم.

الموسوی افزود: در اربعین سال گذشته 2 میلیون و 400 هزار زائر ایرانی به کربلا سفر کردند و امسال نیز سفارت عراق آماده صدور روادید برای این تعداد زائر است.

سفیر عراق در تهران گفت: طرح حذف روادید برای زائران ایرانی به عراق نیز مد نظر مسوولان کشورمان است و این کار نیاز به زمان دارد.

الموسوی افزود: ما باید حرکت گام به گام خود را به سمت حذف روادید داشته باشیم و قطعا این کار یکی از برنامه های بلند مدت ما خواهد بود.

استاندار مازندران در این دیدار گفت: هم اکنون حدود 10 شرکت بزرگ تولیدی و صنعتی این استان در عراق حضور دارند و شرکت لبنی با برند کاله آمل در حال انتقال صنعت تولید لبنی به عراق است.

ربیع فلاح جلودار افزود: باید مسوولان عراقی تلاش کنند تا شرکت های مازنی بتوانند واحدهای صنعتی خود را به این کشور منتقل کنند.

وی اضافه کرد: جوانان مازندران در تامین امنیت عراق نقش زیادی داشتند و تعدادی از این جوانان نیز برای دفاع از حرم جان خود را برای امنیت عراق از دست دادند.

استاندار مازندران راه اندازی سرای تجاری و نمایشگاه دستاوردهای این استان را در عراق و تسهیل در صدور روادی برای تجار را از مطالبات مازنی ها اعلام کرد.

ربیع فلاح ابراز امیدواری کرد: با رفع موانع توسعه روابط بین عراق و استان مازندران، تجار این خطه شمال کشور بتوانند حضور پررنگتری در عراق داشته باشند.

در سال جاری 150 میلیون دلار کالا از مازندران به عراق صادر شد و پیش بینی می شود در صورت رفع موانع از جمله کاهش تعرفه گمرکی و تسهیل در صدور ویزا برای تجار مازنی صادرات این استان به عراق به افزون بر 500 میلیون دلار برسد.

در سال گذشته در مجموع مازندران 500 میلیون دلار کالا از گمرکات استانی کالای غیر نفتی به کشورهای خارجی صادر کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.