سفیر صربستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با صربستان درسایه همکاری تجار و بازرگانان هر دو کشور در حال افزایش است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دراگان تودوروویچ در نشست با فعالان اقتصادی استان مرکزی در اراک افزود: نتایج مطلوب و خاصی با حضور هیات تجاری صربستان در اراک برای هر دو طرف اقتصادی به دست خواهد آمد.

وی گفت: روابط سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با صربستان در سطح مطلوبی قرار دارد و در تلاشیم این ارتباطات در ابعاد مختلف اقتصادی و تجاری افزایش پیدا کند.

تودوروویچ افزود: از تجار استان مرکزی برای بازدید از توانمندی و ظرفیت های اقتصادی صربستان دعوت می کنیم و تا پایان امسال در انتظار دیدار دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران در بلگراد خواهیم بود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: هیات تجاری صربستان با هدف افزایش سطح مناسبات تجاری دو کشور ایران و صربستان، با دعوت اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان استان مرکزی به این استان سفر کرده است.

محمود نعمتی افزود: نرخ بیکاری استان مرکزی هفت و سه دهم درصد، نرخ تورم 12 و سه دهم درصد، و رشد اقتصادی این استان براساس آخرین آمارها 11 و نیم دهم درصد اعلام شده است.

وی گفت: یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در قالب 43 طرح اقتصادی در استان مرکزی مصوب و جذب شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: این استان قطب چهارم کشور با 3 هزار واحد صنعتی در حوزه صنایع مادر تخصصی، قطب صنایع بزرگ از نظر تنوع تولید در سطح کشور است.

محمدرضا حاجی پور افزود: صنایع ریلی، نفت، گاز، سنگ و شیشه عمده فعالیت بخش صنعت استان مرکزی را شامل می شود.

وی اظهار کرد: سال گذشته 87 میلیون دلار انواع کالا از این استان صادر شده که از این میزان 169 هزار دلار به مقصد صربستان بوده است.

وی اظهار کرد: این استان آمادگی دارد از صربستان کالاهایی نظیر چرخ محور، اجزای خط آهن و قطعات کمباین را وارد کند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی گفت: صربستان و کشورهای منطقه بالکان از گذشته با ایران روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی مستحکمی داشته و این ارتباطات باعث حذف ویزا بین دو کشور شده است.

نادره السادات نجفی زاده افزود: قدم های مطلوب با استفاده از تجربه مثبت گذشته برای استحکام بخشی بین دو کشور در ابعاد مختلف وجود دارد.

مدیر مرکز تجاری ایران در بالکان گفت: فعالیت تجاری و اقتصادی این مرکزدر 2 سال اخیر با اخذ مجوز آغاز شده است.

سعید حسینی افزود: جایگاه تجارایرانی و شرکت های مهم با راه اندازی این مرکز ارتقا یافته و مقامات صربستان در بلگراد این مرکز را مورد حمایت خود قرار داده اند.

نماینده دفتر تحکیم، تعمیق و توسعه روابط ایران و کشورهای منطقه نیز گفت: شناسایی ظرفیت و توانمندی های ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس و صربستان نخستین گام این دفتر است.

سیدعلیرضا موسوی افزود: نخستین مجوز تلویزیون خصوصی برای معرفی توانمندی های اقتصادی ایران به زبان خارجی اخذ و اکنون تمام منطقه را پوشش می دهد.

وی اظهار کرد: صاحبان واحدهای تجاری و صنعتی باید در مرحله اولیه، تبلیغات و شناسایی محصولات را داشته باشند که این فرصت توسط شبکه ایران تو دی فراهم شده است.

موسوی افزود: این دفتر آمادگی دارد با کمک استادان، اعضای هیات علمی و دانشگاهی قراردادهای معرفی محصولات را منعقد کند.

در این نشست به پرسش صاحبان برخی واحدهای صنعتی استان پیرامون تعامل و همکاری با هیات تجاری صربستان پاسخ داده شد.

هیات تجاری صربستان در سفر 2 روزه به استان مرکزی از واحدهای بزرگ صنعتی این استان دیدن و با فعالان صنعتی استان نشست های جداگانه دارد.

استان مرکزی چهارمین قطب صنعت کشور و دومین قطب صنایع مادر تخصصی کشور است که در تنوع تولیدات صنعتی در کشور رتبه نخست را دارد

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin