سفیر جدید سیرالئون در ایران، یکی از جوانترین سیاستمداران این کشور است که سابقه تصدی سمت وزارت امورجوانان را در کارنامه خود دارد. وی تلاش می کند به عنوان یکی از گزینه های تصدی سمت ریاست جمهوری سیرالئون وارد مرحله جدیدی از سپهر سیاسی خود در این کشور شود. دکتر آمارا کامرا در گفتگویی که با آوا دیپلماتیک داشته است تاکید می کند به دنبال گسترش روابط ایران و سیرالئون است و این روند نیز با تلاش وی جهت حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تداخلی ایجاد نمی کند.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با دکتر علی مامی آمارا کامرا،

سفیر سیرالئون در ایران

حضرتعالی قبل از تصدی سمت سفیر سیرالئون در ایران، دارای سابقه فعالیت دیپلماتیک بودید؟

این نخستین ماموریت من در دنیای دیپلماسی است. قبل از آن، در سیرالئون یک سیاستمداران فعال بودم. در واقع سالها پیش، وقتی جوان بودم، برای حضور در مجلس جمهوری سیرالئون انتخاب شدم و دوره پنج ساله اول را تا انتخاب مجدد در سال 2012 سپری کردم و در همان دوران نیز به عنوان وزیر امور جوانان منصوب شدم.

به مدت سه سال در این سمت خدمت کردم و پس از آن سفیر مقیم در جمهوری اسلامی ایران شدم. همچنین هم اکنون سفیر آکرودیته در لبنان، پاکستان و بنگلادش هستم.

با توجه به سوابق سیاسی که در سیرالئون داشتید، جالب است که به عنوان سفیر در ایران منصوب شدید. این اتفاق چگونه رخ داد؟

جناب آقای رئیس جمهور، دکتر ارنست بای کوروما با ملاحظات خردمندانه خویش، تصمیم به انتصاب من در دستگاه سیاست خارجی به عنوان سفیر تام الاختیار گرفتند.

پیش از آن، عضو یکی از رهبران جوان و متعهد حزب کنگره مردم که منزلگاه من است، بودم و انتصاب خود را بدین ترتیب، عاملی انگیزشی می دانم.

در واقع در جایگاه رهبر حزب جوانان، نمایندگی مجلس و عضو کابینه ایفای نقش کرده ام. باور من این است که شاید جناب رئیس جمهور مایل بودند دیپلماسی نیز به اندوخته تجربیات من اضافه شود.

یادم می آید یک بار که از حضور ایشان مرخص می شدم، جناب رئیس جمهور بیان داشتند که ایران را ملتی راهبردی می دانند که به فردی پرانرژی، با پذیرش بالا و پرتلاش جهت تقویت روابط دیرینه دوجانبه میان دو ملت نیاز دارد.

اینطور که به نظر می آید شما قرار است در فصل انتخابات، نامزد انتخاب ریاست جمهوری سیرالئون شوید.

پس شما هم شنیده اید. در سطح احزاب، در حال آماده سازی مقدماتی هستیم که طی آن، پرچمداری را گزینش یا منصوب کنیم که بتواند نامزد ریاست جمهوری شود.

من اعلام کرده ام که می خواهم پرچمدار حزب خود باشم، چراکه فکر می کنم از صلاحیت لازم برای تصدی این جایگاه و نیز از حمایت بدنه حزب برخوردار هستم.

در واقع من تجربیاتی در مجلس و کابینه داشته ام و با تجربه ای که اکنون در جهان دیپلماسی کسب می کنم، معتقدم با پشتوانه بیشتری ریاست کشور خودم را بدست بگیرم.

من علاقمندی خود را بطور شفاف و بی پرده اعلام کردم و در حال حاضر، رایزنی هایی را درباره گزینش یا انتصاب پرچمدار نهایی حزب انجام می دهیم.

من می دانم که قشر جوان مرا حمایت می کند؛ هرچند که در این مسیر عجله ای ندارم و بعنوان یک جوان، صبورانه امور را دنبال می کنم. البته باید بگویم که اگر حزب، تصمیم به انتخاب شخص دیگری بگیرد، من به یادگیری و کسب تجربه ادامه خواهم داد.

کار ما اکنون در حد رایزنی است؛ من نیز رایزنی هایی را انجام می دهم و مسایل را در سطح حزب به بحث می گذاریم. طبیعی است که موضوع مرگ و زندگی نیست اما بعنوان یک سیاستمدار، شما باید پا پیش بگذارید و من نیز همین کار را کردم.

در آینده نزدیک قرار است به کشورم برگردم تا طی گفتگویی مشخص شود چه کسی قرار است در رأس حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری قرار گیرد و من نیز برای رهبری حزب خود، در این مسیر گام برمی دارم و آنقدر این فرایند را تکرار می کنیم تا پرچمدار مورد نظر حزب در تصمیم گیری نهایی مشخص شود.

رأی گیری درون حزبی چه زمانی انجام می شود؟

انتخابات در تاریخ 7 مارس 2018 برگزار می شود. من نیز امیدوارم بتوانم در جولای یا آگوست به فرایند مهندسی انتخابات برسم و در آن شرکت کنم.

آیا تشکیل، هدایت و مشغله های کارزار حزبی بر عملکرد شما به عنوان سفیر سیرالئون در ایران تاثیری نداشته است؟

خیر. شما باید بدانید که در سفارت، رئیس مجموعه وجود دارد که از انجام مسئولیتهای مدیریتی روزانه اطمینان حاصل می کند و شخص سفیر رئیس کل ماموریت است اما در سیرالئون، همانطور که در سوابق خودم توضیح دادم، من یک سیاستمدار هستم و در واقع، حضورم در ایران را مزیتی افزوده به اندوخته تجربیات خودم می دانم.

من شانس این را داشتم که بعنوان یک مرد جوان، تجربیات فراوانی کسب کنم. اطرافیان مرا از ابتدای دوران دانشجویی به پویایی می شناسند. از این رو، فکر می کنم آمدنم به ایران، ارزشی افزوده در رویکرد و نحوه مدیریت مسایل از طریق دیپلماسی ایجاد کرده است.

ایران کشوری بزرگ و پهناور و ابرقدرتی در خلیج فارس است و من فرصت دیدار با همکاران و تبادل تجربیات، تعامل با مردم را در این سطح دارم همین اتفاق می تواند برگ برنده ای باشد و فعالیت مرا به عنوان سفیر از گزند تاثیرات پیرامونی حفظ کند.

اگر بخواهید رئیس جمهور سیرالئون شوید، باید بتوانید ارزش لئون را افزایش دهید و نرخ تورم را کنترل کنید. آیا برنامه ای برای سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی سیرالئون دارید؟

بله، برنامه من مشخص است. هرکس که رویای رسیدن به این جایگاه را دارد، باید برنامه و بینش داشته باشد. هرچند که هنوز برای من زود است تا در این مقطع به تدوین برنامه هایم بپردازم. پس می توان گفت همه چیز در مسیر توسعه قرار دارد و در آینده ای نه چندان دور، بطور شفاف در مانیفست سیاسی من تشریح خواهد شد.

هنگامی که استوارنامه خود را به آقای روحانی تقدیم می کردید، ایشان از تعمیق و تقویت روابط میان ایران و سیرالئون بسیار استقبال کردند. برنامه عملی شما برای گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور چیست؟

این دقیقاً همان چیزی است که رئیس جمهور ما، بخاطر آن مرا به جمهوری اسلامی ایران فرستاد تا بعنوان سفیر تام الاختیار در این کشور انجام وظیفه کنم. من همچنین وظیفه دارم تا در راستای تعمیق و تقویت روابط مستحکم میان دو کشور که از آغازشان در سال 1996 جریان دارند، همه تلاش خود را بکار گیرم. اگرچه ما هنوز قویاً به دیپلماسی سیاسی باور داریم، اما روند جاری در قرن 21 به سمت دیپلماسی اقتصادی تغییر جهت داده که در آن، تجارت، سرمایه گذاری، معدن و توسعه بخش کشاورزی نسبت به دیگر بخشها، در اولویت قرار دارند.

در طول سفارت خود در این کشور، من به کار با دولت و شرکای خصوصی، اتاق بازرگانی ایران و دیگر طرفین علاقمند به بررسی امکان و ظرفیت گسترش روابط در حوزه های مذکور خواهم پرداخت.

سیرالئون یکی از صادرکنندگان اصلی برنج، قهوه و کاکائو است. آیا برنامه ای برای صادرات این اقلام به ایران هم وجود دارد؟

صادرات برنج در سالهای قبل و دهه 1960 رواج داشت. در حال حاضر، ما برنج را بطور عمده از بنگلادش، چین، تایلند، هند و … وارد می کنیم در واقع جای تأسف دارد که زمانی صادرکننده برنج باشید و اکنون واردکننده آن.

در آینده، اگر بتوانیم تلاش خود را بیشتر کنیم و بار دیگر به صادرکننده برنج بدل شویم، معتقدم که جمهوری اسلامی ایران مقصدی حتمی برای صادرات آن خواهد بود. ما همچنین تولیدکننده مقادیر زیادی کاکائو، قهوه، بادام زمینی، دانه کولا و … هستیم که برخی از آنها را به کشورهای همسایه و اروپا صادر می کنیم. در بحث مبادلات، سیرالئون تنها طرف صادرکننده نیست و در راستای گسترش تجارت، ایران نیز برخی کالاهای ضروری و ساخت خود را به سیرالئون صادر می کند.

ارزش دلاری مبادلات تجاری میان دو کشور چقدر است؟

در حال حاضر نمی دانم و آمار آن را در اختیار ندارم. اما نکته قابل توجه آن است که نمایشگاه سالیانه ایران در سیرالئون آنچنان گسترده شده که کالاهای ایرانی بطور عمومی در دسترس خریداران سیرالئونی قرار می گیرد. این بارزترین رویداد یا فعالیت در چرخه روابط تجاری ما است. دو کشور هم اکنون در حال بررسی ساز و کاری برای حفظ و ارتقای سطح روابط خود هستند.

معادن بسیاری در سیرالئون وجود دارد که می تواند توجه سرمایه گذاران ایرانی را بخود جلب کند. آیا رایزنی در این زمینه انجام داده اید؟

مشغول بررسی آن هستیم. می دانید که ما یک یا دوبار با بازرگانان ایرانی ملاقات کرده ایم و در حال رایزنی و در انتظار عملی شدن این برنامه ها هستیم.

ما تلاش خود را می کنیم و سیاست کار روی معادن و نحوه آغاز تجارت با کشورمان را در اختیار آنان قرار داده ایم؛ اتفاقی که نسبتاً جدید است و ما تلاش می کنیم علاقمندی افراد را به حوزه معدن افزایش دهیم و با رشد آگاهی، واقعیت و فرصتهای سرمایه گذاری موجود را به آنان معرفی کنیم.

آیا با رئیس اتاق بازرگانی ایران که بزرگترین نهاد خصوصی کشور است دیدار کرده اید؟

فکر می کنم ملاقات کرده ایم و ایشان قول دادند که می آیند. برخی اسامی را نمی توانم بخاطر بیاورم. هماهنگی آن از طریق اتاق بازرگانی صورت می گیرد و من ایشان را دیده ام. ما مشغول بررسی آن هستیم و در آینده، باز هم دیدارهایی خواهیم داشت، چرا که از سوی آنان نیز تمایل به ملاقات وجود دارد.

همانطور که می دانید، در یکی از جلسات، یک شرکت فعال تجاری ایرانی را فرستادند و بار دیگر، یکی از استادان دانشگاه تهران را اعزام کردند که کتابی درباره فرهنگ سیرالئون نوشته است.

در همین راستا، ملاقات هایی را با این استاد دانشگاه ترتیب داده ایم تا درباره ترجمه این اثر صحبت کنیم، زیرا می خواهیم نظر ایرانیان را درباره فرهنگ خود بدانیم. آنقدر این اتفاق برایم جالب است که می خواهم فری‌تاون را در جریان آن قرار دهم. همه از اینکه «ایرانیان می خواهند راجع به فرهنگ ما بدانند» هیجان زده هستند و ضروری است که همه را از آن آگاه کنیم.

چه رایزنی هایی در حوزه کشاورزی و انتقال فناوری حمل و نقل انجام داده اید؟

ما نامه نگاری خود را با مقامات انجام داده ایم، زیرا پروتکل ایجاب می کند تا از مجرای وزارت امورخارجه وارد شویم و بدین ترتیب، نشستی در افریقا در حال ساماندهی است. ما منتظر دیدار با وزیر کشاورزی هستیم و من درباره بازدید از گلخانه ها اطلاع رسانی کرده ام که تا کنون خبری نشده است.

صنعت شیلات نیز یکی از بخشهایی است که به دنبال فعالیت در آن هستیم. این ها اقداماتی است که از جانب ما صورت گرفته و فعلاً، منتظر تماس وزارت امورخارجه هستیم.

چه پارامترهایی فراتر از آنچه شما در نظر دارید برای عملی شدن افق گسترش روابط میان دو کشور وجود دارد؟

دغدغه شخصی من کمک به ایجاد یا پیشبرد روابط دوجانبه کشور سیرالئون و مردم ایران است. تلاشهای ما در این بخش بسیار است و می خواهیم تعامل بیشتری را با مردم و بازرگانان و متخصصان ایرانی را شاهد باشیم.

نمی دانم هنوز هم اینگونه است یا خیر، اما به یاد دارم در گذشته ایران دوره آموزش دیپلماتیک را برگزار می کرد.

این ها فعالیتهای من است و به دنبال بهبود روابط بین دو کشور هستم. مردم ما می خواهند ایران را بیشتر بشناسند. نکات خوبی درباره ایرانیان وجود دارد که باید از آن آگاه شوند؛ مسایلی که به عقیده من، به رغم وجود سفارت از سالهای دور، هنوز مغفول مانده است.

کارهای بسیاری برای افزایش آگاهی مردم سیرالئون از ایران باید صورت گیرد و ما از روابط محکم و احترام متقابل میان دو کشور برخورداریم. همچنین، با توجه به سطح پیشرفت ایرانیان، می خواهیم از مزایای حضور آنان جهت توسعه کشور و از طریق روابط دوجانبه منتفع شویم. ما مواد خام را در اختیار داریم و می توانیم برای حرکت کشورمان به سمت توسعه و پیشرفت، از فناوری ایرانی نیز بهرمند شویم.

آیا چالش میان ایران و عربستان سعودی، روابط میان ایران و سیرالئون را تحت تاثیر قرار داده است؟

نه. چالشهای میان ایران و عربستان سعودی هیچ ارتباطی به روابط میان سیرالئون و جمهوری اسلامی ایران ندارند. سیرالئون پیروی سیاست بی طرفی است و در سیاست داخلی هیچ کشور مستقل دیگری مداخله نمی کند.

ما سیاست «درهای باز» را با تمرکز بر همکاری های دو و چند جانبه میان کشورهای عضو دنبال می کنیم.

در مورد چالشی که به تازگی میان عربستان سعودی و قطر بروز کرده چه می گویید؟ سعی دارید به کدام کشور نزدیکتر باشید؟

همین الآن سیاستمان را برایتان توضیح دادم. سیاست ما بی طرفی است و با همه دوست هستیم.

اما رئیس جمهور سیرالئون یک ماه قبل به عربستان سعودی سفر کرده بود…

من سیاستمان را به شما گفتم؛ سیاست بی طرف. این عبارت سرلوحه سیاست سیرالئون است. ما در منازعات، از کسی جانبداری نمی کنیم.

ایشان به دعوت پادشاه سعودی به آنجا رفتند. سفیر ما در این کشور مستقر است و روابط خود را داریم. ما در امور دیگر کشورها دخالت نمی کنیم و تعامل با کشورها، خواه دوجانبه یا چند جانبه، را بر مبنای احترام متقابل قرار می دهیم.

ما در امور داخلی کشورهای مستقل مداخله نمی کنیم. حمایت ما از ایرانیان براساس روابط دوجانبه است و من به همین دلیل اینجا هستم. این باور و اعتقاد رئیس جمهور سیرالئون است و به مردم ایران احترام می گذاریم؛ اصلی که همه جا آن را به نمایش گذاشته ایم. این سیاست ما است.

دکتر ارنست بای کوروما در اجلاس اسلامی امریکایی اعراب که در 21 مه در پایتخت عربستان سعودی برگزار شد حضور داشند. دونالد ترامپ نیز در این جلسه سخنرانی داشت. موضع ایشان درباره این اجلاس چیست؟

مواضع ما همانند مواضع ایرانیان، ساده است و بر علیه هر مبحث مرتبط با تروریسم موضع می گیریم. من مطمئنم این باور رئیس جمهور سیرالئون است.

همه ما می دانیم تروریسم مشکل جهانی است و متأسفانه، چندی پیش در مجلس در تهران و در کشوری مملو از صلح، شاهد وقوع آن بودیم.

رئیس جمهور کوروما، همه مقامات و مردم سیرالئون بر علیه تروریست هستند و از تلاشهای هر فرد یا ملتی که در کنار یکدیگر، برای شکست تروریسم فعالیت می کند حمایت می کنیم.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin