نمایشگاه پوسترهای اشتفان بوندی گرافیست مطرح معاصر با حضور سفیر سوییس و علاقه‌مندان در موزه امام علی (ع) افتتاحیه شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم ایرج میرزاعلیخانی هنرمند گرافیست و استاد دانشگاه طی سخنانی گفت: این نمایشگاه از سلسله نمایشگاه‌هایی است که از هنرمندان سراسر دنیا برای حضور در ایران دعوت می‌شود. ما از لهستان، دانمارک و … هنرمندانی را برای حضور در ایران و برپایی نمایشگاه دعوت کردیم تا این‌که نوبت به سوییس رسید.

او ادامه داد: مرتضی ممیز و فرشید مثقالی در شکل‌گیری چنین نمایشگاه‌هایی در ایران نقش مهمی داشتند. آن‌ها با ایده‌هایی که داشتند باعث شدند به این فکر بیفتیم که طراحان بزرگ مکتب‌های مهم دنیا را دعوت کنیم و از نزدیک شاهد آثارشان باشیم. اعتقاد دارم که آثار هنری باید از نزدیک شوند. روبه‌رو شدن با پوستر و از نزدیک با لی‌اوت و تصویرسازی‌های آن آشنا شدن، داستان دیگری است.

این گرافیست همچنین بیان کرد: برپایی این نمایشگاه‌ها در ابتدا با مکتب لهستان که مکتب مهمی به‌شمار می‌رود، آغاز شد. پس از آن، از مکتب دانمارک نمایشگاهی داشتیم و چندماه پیش هم مهمان «لخ مایفسکی» بودیم. در نمایشگاهی که از مکتب سوییس در خانه هنرمندان برپا شده بود، سفیر سوییس قول داد اشتفان بوندی به ایران بیاید و نمایشگاه بگذارد که در نهایت این اتفاق افتاد.

میرزا علیخانی ادامه داد: من و لادن رضایی فکر کردیم دیدن آثار این هنرمند از نزدیک می‌تواند تاثیر شگرفی در کارهای خودمان بگذارد، همان‌طور که برپایی نمایشگاه‌های مختلف از مکاتب دیگر، در این سال‌ها روی طراحی‌های ما تاثیر گذاشته است.

در ادامه جولیو هاس سفیر سوییس در تهران پشت تریبون رفت و گفت: همان‌طور که در خانه هنرمندان قول داده بودم، اشتفان بوندی به ایران آمد تا او را به عنوان یکی از بهترین طراحان سوییس معرفی کنیم. او به خانواده بزرگی از طراحان سوییسی تعلق دارد که هسته‌ی کاری آن‌ها طراحی‌های خوب و قابل توجه است.

او افزود: کارهای این هنرمند در موزه هنر مدرن نیویورک، کتابخامه ملی فرانسه در پاریس و موزه‌های معتبر دیگر دنیا به نمایش درآمده است. او تاکنون برنده جوایز بسیاری در زمینه‌ی گرافیک، طراحی لوگو و پوستر شده است. اصلا شاید پوستر بعدی فستیوال فجر را او طراحی کند! امیدوارم این اتفاق بیفتد و امیدوارم از نمایشگاه بوندی لذت ببرید.

در بخش دیگری از این مراسم، لادن رضایی گرافیست و استاد دانشگاه نیز در معرفی اشتفان بوندی و آثارش اظهار داشت: بوندی برای ما دانشجویان قدیمی بخشی از خاطرات‌مان را می‌سازد که آثار او را در کتابخانه با اعجاب و تحسین نگاه می‌کردیم. بوندی سال 1950 در سوییس متولد شده است. بیشتر شهرت او به خاطر پوسترهایش است، اما بوندی در زمینه‌های دیگر هم آثار برجسته‌ای خلق کرده است.

او ادامه داد: این سوال پیش می‌آید که چه چیزی پوسترهای بوندی را متمایز کرده است؟ رگ و ریشه‌ی آثار او در مکتب قانونمند و منطقی است، اما در شاخ و برگ پا را از چارچوب‌ها و محدودیت‌ها فراتر گذاشته و به افق‌های تازه‌ای دست پیدا کرده است.

این گرافیست همچنین بیان کرد: خلاقیت منحصربه‌فرد او در آثارش پیام خود را به صراحت بازگو می‌کند و در حافظه‌ی مخاطب حک می‌شود. رنگ‌آمیزی‌های آثار او جذاب و تاثیرگذار است.

در پایان نوبت به اشتفان بوندی رسید که برای حاضران سخن بگوید. او پشت تریبون قرار گرفت و با تشکر از موزه امام علی (ع) و معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای برپایی نمایشگاه آثارش در تهران، گفت: ممکن است در بعضی آثار به جای اسم من با امضای دیگری مواجه شوید که معنای «روز بخیر» می‌دهد. در واقع نام من در یکی از شاخه‌های زبان سوییسی به همین معنی است و به این دلیل برخی از آثارم را این‌گونه امضا کرده‌ام.

سپس نمایشگاه پوسترهای این هنرمند با حضور سفیر سوییس، هنرمندان و علاقه‌مندان افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار اشتفان بوندی هنرمندانی چون قباد شیوا، جواد بختیاری، بیژن بیژنی، علی خسروی، مصطفی اوجی و طاهره تابان حضور داشتند.

نمایشگاه آثار این هنرمند تا 20 بهمن‌ماه در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به نشانی خیابان ولیعصر، روبه‌روی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره 35 میزبان علاقه‌مندان به هنر گرافیک است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin