عدنان محمود سفیر سوریه در ایران با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل دیدار گفت و گو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حسین امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار روابط ایران با سوریه را روابط راهبردی و ممتاز خواند و گفت: سوریه در خط مقدم مقاومت علیه رژیم صهیونیستی و مبارزه با تروریسم نقش افتخارآفرینی را در تاریخ معاصر منطقه ایفاء نموده است که مایه مباهات است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت رفت و آمدهای پارلمانی خاطر نشان کرد: دیدار و مذاکرات مقامات پارلمانی تهران-دمشق با اهتمام ویژه ای از سوی دو کشور جریان دارد و بزودی هیات های پارلمانی ایران و جمهوری عربی سوریه با هم دیدار خواهند کرد.

امیرعبداللهیان که در این دیدار در جریان برنامه جامع کمک رسانی دولت سوریه به مردم در سراسر این کشور قرار گرفت و اقدامات دمشق در دو مسیر مبارزه با تروریسم و تمرکز بر راه حل سیاسی را ستود.

وی با اشاره بر مواضع مشترک تهران و مسکو، تداوم همکاری های تهران – مسکو و سوریه در کمک به سوریه را مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه باز تعریف پرونده سوریه در کاخ سفید در شرایط کنونی حاکی از تغییر تاکتیک و نه تغییر در اهداف دشمنان سوریه است، گفت: از ابتدای بحران سوریه حذف رییس جمهور قانونی، بشار اسد، هدف و اولویت اول دشمنان سوریه بوده است.

وی افزود: علی رغم این خواسته،‌ انتخاب و اراده ملت سوریه تنها راه تعیین کننده سرنوشت نهایی سوریه خواهد بود و ایران از ابتدای این بحران بر گفتگو و مذاکره سیاسی تاکید داشته است.

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل هرگونه بهانه جویی بی اساس آمریکا-عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی را در ترغیب آمریکا بر توسل به زور، اقدامی نسنجیده، شتابزده و تشویق کننده تروریست ها خواند.

وی در رابطه با نقش آفرینی محور آمریکا و رژیم صهیونیستی در بحران های موجود در منطقه گفت: فرسایشی کردن بحران های منطقه از جمله تداوم تجاوز علیه یمن، تهدید نمودن سوریه به حمله نظامی و تداوم تنش در روابط ریاض-دوحه، با هدف فروش سلاح بیشتر به منطقه است.

در ادامه عدنان محمود، سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار با اشاره به روند رو به رشد همکاری های ایران و سوریه گفت: ایران در منطقه جایگاه بسیار مهمی دارد و نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه انکارناپذیر است.

وی افزود: هدف امریکا و غرب دور کردن نقش و نفوذ ایران در منطقه است که تصمیمات مقتدرانه و حکیمانه رهبری جمهوری اسلامی ایران، این هدف را خنثی ساخته است.

عدنان محمود ضمن تجلیل ازحمایت های دولت و ملت ایران از سوریه، با اشاره به اینکه موضع دمشق و تهران در رابطه با بسیاری از تحولات منطقه ای به هم نزدیک است گفت: ایران نقش مهمی در مبارزه با تروریسم در سوریه و منطقه داشته و دارد.

وی با اشاره به ظرفیت های موجود استراتژیک در ایران و سوریه، همکاری های همه جانبه سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و پارلمانی دو کشور را مهم و حائز اهمیت خواند.

سفیر سوریه در پایان با اشاره به تحولات سوریه، یمن، بحرین و لیبی افزود: سوریه از راه حل سیاسی و گفتگو برای کمک به حل بحران های منطقه ای حمایت می کند. وی افزود: راهبرد مشترک و تداوم مشورت های سه جانبه تهران – دمشق- مسکو، در کمک به حل بحران و تحقق منافع مشترک، سازنده و ضروریست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin