سفیر سوئد در تهران در حاشیه بازدید از مرکز مشاوره 1480 گفت: به نظر می رسد ایران برنامه های حمایتی زیادی از زنان و خانواده دارد و خدمات ایران در این زمینه قابل ستایش است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، هلنا سانگلند و هیات همراه در حاشیه بازدید از این مرکز در جلسه ای با مسئولان سازمان بهزیستی و نمایندگان معاونت امور زنان ریاست جمهوری افزود: ارائه گزارش از برنامه های حمایت از زنان و خانواده ایران به درک بهتری از خدمات ایران در این زمینه کمک می کند.

یکی از اعضای هیات همراه سفیر سوئد در تهران در این جلسه، آمار ملی خشونت علیه زنان در ایران را سوال کرد و گفت: به طور مثال آمار رسمی زنان خشونت دیده و کشته شده در اثر خشونت طی یک سال در سوئد بسیار کمتر از واقعیتی است که در این کشور اتفاق می افتد.

فاطمه عباسی معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سئوال اظهار داشت: آمار رسمی در این زمینه وجود ندارد اما سال گذشته 65 هزار نفر با خط اورژانس اجتماعی 123 تماس گرفتند که این تماس ها در زمینه کودک آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری و معلول آزاری بوده است و حتی شماری از گزارش ها درمورد مردانی بود که از سوی زنان خود تحت خشونت و آزار قرار گرفته بودند.

لیلا فلاحتی مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان خانواده ریاست جمهوری نیز در پاسخ به این سئوال توضیح داد: به رغم ایجاد ساختارهای مختلف برای ثبت خشونت علیه زنان در نهادهایی مانند وزارت کشور، وزارت بهداشت و تشکل های مردمی، چالش های عمده ای در زمینه آمار خشونت علیه زنان داریم که مربوط به مسائل فرهنگی می شود.

وی افزود: حساسیت را در همه مراکز بالا بردیم که اگر اطلاعی در زمینه خشونت علیه زنان مشاهده کردند، آن را ثبت کنند اما به دلیل مسائل فرهنگی، برخی افراد به ثبت آمار علاقه ای ندارند.

فلاحتی اظهار داشت: لایحه تامین امنیت زنان بر اساس برنامه پنجم توسعه تصویب شده و معاونت امور زنان ریاست جمهوری در حال آماده کردن آن است که ابعاد مختلف حقوقی و قضایی زنان را دربرمی گیرد و حمایت جامعی برای زنان از پیشگیری تا بازتوانی را شامل می شود.

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در این جلسه با اشاره به سخنان عباسی رئیس مرکز توسعه پیشگیری این سازمان مبنی بر ثبت مواردی از خشونت خانگی مردان از سوی همسرانشان گفت: این موارد بسیار کم است و بیشتر موارد خشونت علیه زنان مشاهده می شود.

مرکز 1480، خط مشاوره تخصصی تلفنی است که از سوی سازمان بهزیستی کشور راه اندازی شده است و کارشناسان متخصص از جمله متخصصان روانشناسی و مددکاری، از طریق این خط تلفن در حوزه های مختلف، به صورت رایگان مشاوره هایی به مردم ارائه می دهند. کارشناسان در همه زمینه ها از جمله خشونت علیه زنان، کودک و نوجوان، تحصیلی و تربیتی، شغلی، مشکلات خانوادگی، سئوالات پیش از ازدواج و روانشناسی بالینی شامل اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب و وسواس به مردم مشاوره می دهند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin