سفیر سوئد در ایران با آیت الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پیتر تیلر سفیر سوئد در دیدار با آیت الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان، اظهار داشت: هفته گذشته نمایشگاه مشترک فرهنگ و هنر کشورهای اروپای شمالی در تهران برگزار شد و ما در روز ویژه سوئد این وقت را به کتاب و ادبیات کودکان در سوئد اختصاص دادیم.

سفیر سوئد در ایران بیان کرد: پیام ما در بخش ادبیات کودکان خلاف کتب کودکان که با شادی تمام می‌شود، این است که کودکان از همان کتاب‌ها با حقوق و استقلال خود آشنا شوند.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه اولیاء است که کودکان را از همین سن به عنوان یک بزرگسال برای زندگی آماده کنند تا کودکان به‌عنوان یک بزرگسال برای خود بتوانند تصمیم‌گیری کنند. این نقطه‌نظری است که کل سوئد و جامعه آن نگاه می‌کند و آن جامعه‌ای است که به شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود احترام می‌گذاریم.

تیلر با اشاره به اینکه یکی از ارکان جامعه ما این است که هر فردی به نسبت فرد دیگر و به صورت برابر حق‌ و حقوقی دارد، تصریح کرد: آن برابری از نظر کیفیت در داخل سوئد بین سوئدی‌ها و نیز بین خارجی‌ها و سوئدی‌ها از نظر نژادی، دین و فرهنگ است.

وی گفت: همین طور که به لرستان آمده‌ام هرچه بیشتر در مورد آن بدانم بهتر است و اگر من به نمایندگی از جامعه خود موردی در لرستان تعریف کنم تا برای مردم لرستان نیز قابل‌درک باشد. من تمام استان‌های ایران و کشورهای دیگر را نیز بازدید می‌کنم و مشتاقانه منتظر این سفر بودم و از اتاق بازرگانی به جهت این دعوت تشکر می‌کنم.

سفیر سوئد در ایران در رابطه با وجود تروریست عنوان کرد: من با شما هم‌عقیده هستم که اثرات مخرب تروریست همه ما را اذیت می‌کند و باید همه باهم و دست به دست هم به دنبال از بین بردن آن باشیم.

وی افزود: به خاطر مشکلاتی که در کشورهای مختلف جهان است سوئد یک کشور پناهنده‌پذیر از کشورهای مختلف است و اصول قانون اساسی ما به این صورت است که یک درصد جمعیت خود را هر سال سهمیه پناهنده داریم.

آیت الله سید احمد میرعمادی در دیدار با سفیر سوئد در ایران با بیان اینکه روابط بین ایران و سوئد چندین قرن است که در سطح بالایی قرار دارد، اظهار داشت: زمینه های همکاری خوبی بین ایران و سوئد وجود دارد.

وی افزود: کشور سوئد تجربه خوبی در زمینه مشارکت مردم و فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری دارد که این تجربه برای ما بسیار ارزشمند است.

آیت الله میرعمادی در پاسخ به سوال سفیر سوئد مبنی بر وظیفه نماینده ولی فقیه در هر استان چیست چنین گفت: مسئولیت نماینده ولی فقیه در هر استان رسیدگی به امورات دینی مردم و پاسخگویی به سوالات دینی، اقامه نماز جمعه و جماعت و ایجاد تعامل بین دستگاه های اجرایی هر استان است.

وی افزود: نقش نماینده ولی فقیه در هر استان نقش پدری است که مجموعه مدیران و مسئولان تحت اشراف او مشغول خدمت هستند همچنین نقش وی دعوت به اتحاد، برادری، خدمت به مردم و رسیدگی به مردم است لذا این شخصیت مانند پدری در کنار مسئولین اجرایی بوده و آنها را برای خدمت به مردم حمایت می کند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه موضوع روحانیت شیعه با مسیحیت کاملا متفاوت است، بیان داشت: روحانیت شیعه در مسائل اجرایی و امور سیاست دخالت می کند و دین را جدای از سیاست نمی داند بلکه زندگی دنیا و آخرت مردم را در کنار هم می بیند.

آیت الله میرعمادی سعادت بشر را در گروه توجه به مسائل مادی و معنوی و در کنار هم بودن این دو بعد از زندگی دانست و گفت: آنچه امروز جوامع به آن نیاز دارند گسترش روابط حسنه بر اساس صداقت و محبت بوده و بهترین راه محبت نیز همین روابط رودررو است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin