سفیر سوئد در ایران وجود ایرانی‌های مقیم سوئد را پایه خوبی برای گسترش روابط تجاری بین دو کشور ایران و سوئد دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پیتر تیلر سفیر سوئد در ایران در دیدار با استاندار لرستان اظهار داشت: از کشوری می‌آیم که بخش خصوصی در آن بزرگ و مستحکم است.

وی افزود: توسعه اقتصادی در سوئد به ویژه در دو بخش جهانگردی و گردشگری در دست بخش خصوصی است.

سفیر سوئد عنوان کرد: پیغامی که از این سفر به کشور خود می‌برم این است که لرستان آمادگی تعامل با بخش خصوصی سوئد را دارد.

وی خاطرنشان کرد: در بدو ورود به استان لرستان، حضور سوئدی‌ها را در استان و سایر استان‌های کشور ایران مشاهده کردیم و تعدادی از ایرانی‌ها نیز در سوئد زندگی می‌کنند به‌طور یکه بیش از یک درصد جمعیت سوئد ایرانی‌های مهاجر هستند و اکثر آن‌ها ایرانی ـ سوئدی هستند.

تیلر بابیان اینکه با وجود آیین‌های سیاسی، روابط بسیار خوبی بین ایران و سوئد وجود داشته است، تصریح کرد: علی‌رغم وجود تحریم‌ها، روابط تجاری بین دو کشور ایران و سوئد را افزایش می‌دهیم.

وی بیان کرد: بازار ایران در سوئد بسیار پرطرفدار است و در سوئد نیز طی یک تا یک و نیم سال گذشته، میل به تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران افزایش‌یافته است و بازار سوئد هم برای ایران باز است.

سفیر سوئد اظهار داشت: وجود ایرانی‌های مقیم سوئد، پایه خوبی برای گسترش روابط تجاری بین دو کشور ایران و سوئد است زیرا این افراد به زبان سوئدی مسلط هستند.

وی با بیان اینکه خیلی مشتاقانه به این سفر نگاه می‌کنم، افزود: هدف از سفر به لرستان، آشنایی با ظرفیت‌های استان و پی بردن به اینکه این استان چه چیزهایی برای عرضه دارد، بوده است تا بتوانم لرستان را از نظر اقتصادی به کسانی که در دفتر کارم من را ملاقات می‌کنند معرفی کنم.

تیلر خطاب به استاندار لرستان گفت: وظیفه من و شما این است که دو طرف را به یکدیگر وصل کنیم ولی چون من در زمینهٔ تجارت خیلی کار کشته (باتجربه) نیستم، پیام شما را به کشورم می‌رسانم و بخش خصوصی را در جریان ظرفیت‌های لرستان قرار می‌دهم تا اگر لازم شد تعاملات بهتری صورت بگیرد.

وی عنوان کرد: با وجود رکود اقتصادی اروپا، سوئد به سرعت در حال پیشرفت است و یکی از کشورهای صنعتی بزرگ اروپاست، چون وابسته به تجارت بین‌الملل است.

سفیر سوئد ضمن آرزوی موفقیت برای استان لرستان، خاطرنشان کرد: نقش دولت در روابط اقتصادی این است که اجازه رشد را برای بخش خصوصی فراهم کند و چارچوب فعالیت آن را تعیین کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin