به دنبال بازگشایی سفارت سنگال در ایران و تعیین “بابکار با” به عنوان سفیر جدید این کشور در تهران، شاهد گسترش روز افزون روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور هستیم. “بابکار با” که تمایل دارد اقامت طولانی تری در تهران داشته باشد بر این نکته تاکید می کند که سنگال و مراکش روابط بسیار قوی و سنتی با یکدیگر دارند و این کشور می تواند به عنوان میانجی برای از بین بردن اختلافات میان مراکش و ایران گام بردارد. در آخرین روزهای پایانی ماموریت دیپلماتیک سفیر سنگال در ایران، فرصتی فرآهم شد با وی درباره روابط دو کشور و دستاورهای سه سال حضورش در ایران گفتگویی داشته باشیم که در ادامه می خوانید.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با “بابکار با” سفیر سنگال در ایران

هم اکنون که به پایان دوران فعالیت خودتان به عنوان سفیر سنگال در ایران رسیده اید تا چه اندازه به اهدافی که در طول این دوره برای خودتان برنامه ریزی کرده بودید دست یافتید؟

قبل از هرچیز، بگذارید تصریح کنم که نخستین وظیفه من خدمت و بازگشایی سفارت سنگال در تهران بود.

دو کشور از سال 2010 تا 2013 با چالش هایی مواجه شدند و سفارت سنگال نزدیک به 4 سال تعطیل بود، اما به دنبال انتخابات سال 2012، رئیس جمهور جدید یعنی آقای ماکی سال، با جناب آقای روحانی سال 2013 در قاهره دیدار کردند. پس از این دیدار، تصمیم آنها بازگشایی سفارتخانه و احیای روابط دیپلماتیک میان سنگال و ایران بود.

یک سال بعد، در سال 2014، من به عنوان سفیر در تهران منصوب شدم و سفارتمان را بازگشایی کردم.

از زمان حضور من در تاریخ 15 فوریه 2015 تا به امروز، وظیفه داشتم تا روابط میان دو کشور را احیا کنم. در این بخش، سعی من آن بود تا برنامه هایی را برای احیای روابط خوب میان ایران و سنگال ترتیب دهم و از آن دوران، ما میزبان بازرگانان و گروه های خصوصی بسیاری از ایران بوده ایم که مایل به دیدن سنگال بودند. همچنین دیدارهای مقامات سنگالی را ساماندهی کردیم.

هم اکنون نیز در حال شناسایی حوزه های مختلف همکاری در سطوح مختلف در ایران نظیر حوزه سلامت هستیم و برنامه داریم شرکت های داروسازی ایرانی را به سنگال دعوت کنیم تا نه تنها بتوانند محصولات دارویی یا تجهیزات پزشکی خود را بفروشند، بلکه به سنگال کمک کنند تا شرکت های بومی را به منظور تولید محصولات دارویی و بهداشتی تجهیز کنند.

در بخش دیگر، ما دانشجویانی را داشتیم که برای تحصیل به ایران آمدند و در دوره های تخصصی نفت و گاز شرکت کردند. این خود از پیشرفت های انجام گرفته در روابط دو کشور بحساب می آید، چراکه تا قبل از آن، دانشجویان سنگالی تنها برای یادگیری زبان، تمدن و فرهنگ فارسی به ایران می آمدند.

در حال حاضر، انتظار داریم تعداد بیشتری برای تحصیل در رشته های فنی، حوزه های کشاورزی، پزشکی، علوم و فناوری به ایران بیایند.

همانطور که شما نیز اطلاع دارید، چندی پیش در سنگال ذخایر عظیم گازی کشف شده و در چهارسال آینده، ما نیازمند مهندسانی هستیم که در این بخش فعالیت کنند.

در کل، می توان گفت که روابط میان ایران و سنگال از زمان حضور من، روند روبه رشدی داشته است. دیدار جناب وزیر امور خارجه، دکتر ظریف از سنگال در ماه آوریل سال جاری نیز مهر تأییدی بر نتایج مثبت تلاشهای ما برای تقویت روابط میان دو کشور است.

چالش اخیر دیپلماتیک بین ایران و مغرب بر روابط ایران با سایر کشورهای آفریقایی از جمله کشور سنگال چه تاثیری خواهد گذاشت؟

من دقیقاً نمی دانم ماجرای پشت پرده این اتفاق چیست، زیرا تنها منبع اطلاعاتی من روزنامه ها بودند و طرف مراکشی دید منفی نسبت به ایران پیدا کرده است.

حرف آنان این است که ارتباطی میان حزب­الله لبنان و جبهه پولیساریو وجود دارد؛ جبهه ای که شما هم می دانید به دنبال کسب استقلال در منطقه صحرا است.

سنگال به استقلال منطقه صحرا اعتقادی ندارد و حمایت کشورهای خارجی از شورشیان در کشورهای دیگر نیز رویداد جالبی نیست. حرف من در این مورد همین است.

همانطور که می دانید، سنگال و مراکش روابط بسیار قوی و سنتی با یکدیگر دارند. امید من این است که چنانچه در این موضوع کاری از ما ساخته است، بتوانیم میانجی­گری کنیم و اختلافات میان مراکش و ایران را از بین ببریم، چراکه هر دو دوستان سنگال هستند و نمی خواهیم مشکلی میانشان وجود داشته باشد.

دستور ترامپ برای بازگشت تحریم های اعمالی علیه ایران چه تاثیری بر روابط اقتصادی ایران و سنگال خواهد داشت؟

پیش از هر چیز، باید بگویم که این تصمیم، بسیار تأسف برانگیز است. تحریم راه درستی برای رفع مشکلات نیست.

ما دیپلمات هستیم و همیشه روشها و مذاکرات دیپلماتیک را مفیدتر می دانیم و پس از مذاکرات دو یا سه ساله، برجام بدست آمد.

به نظرم روش درست آن است که همه طرفین به توافقی که توسط 5+1 امضا شد، پایبند باشند. آن فرایند به غایت سخت و هوشمندانه بود که در چارچوب توافقی جامع و با کیفیت جای گرفت.

جای تأسف است که یکی از طرفین از آن پا پس کشید، بویژه که این اقدام از سوی ایالات متحده انجام شد. چنین اقدامی ممکن است باعث تضعیف برجام شود، زیرا ایالات متحده کشوری بزرگ با قدرت اقتصادی عظیم است.

پول ملی آنها، دلار، ارزی قدرتمند است که در بسیاری از تراکنش های بین المللی، خصوصاً توسط بخش خصوصی مرتبط با ایران، بکار می رود.

بخش های خصوصی ممکن است از همکاری با شرکت های ایرانی بترسند و این مایه تأسف ما است. اما امیدواریم خرد جمعی بگونه ای حکمفرما شود که راهی برای حل این وضعیت، بویژه از سوی کشورهای اروپایی، یافت شود. دلیلش نیز آن است که در برابر چنین موضعی از سوی امریکا، اروپا با چالش های بیشتری مواجه می شود.

در افریقا، ما امید داریم که اروپایی ها و طرفین دیگر ترغیب شوند تا هرچه در توان دارند را برای حفظ این توافق بکار گیرند، زیرا من فکر می کنم این تنها راه حفظ صلح و ثبات در منطقه و بهترین راه برای ارتقای همکاری، اقتصاد و مبادلات میان کشورها است.

دیپلماسی باید مبنای رفع مشکلات باشد و زمانی که از طریق دیپلماسی به روشی می رسیم و توافقی حاصل می شود، باید همگی به تعهداتمان احترام بگذاریم.

به دنبال اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تا چه اندازه بستر مبادلات بانکی و اقتصادی توانست به روابط اقتصادی ایران و سنگال کمک کند؟

من می دانم که اروپایی ها سود خودشان را از این توافق بردند، زیرا از زمان امضای آن در سال 2015 تا کنون، حجم تجارت آنها سه برابر شد. بنابراین باید گفت که این توافق برای آنها حرکت مثبت و مفیدی بود. دلیل مبارزه آنان برای حفظ برجام نیز همین است.

ما ارتباط بسیار نزدیکی با اروپا داریم و اگر تجارت میان ایران و اروپا خوب باشد، وضعیت داد و ستد میان افریقا و ایران نیز به همین ترتیب خواهد بود، چراکه بیشتر تراکنش های ما از طریق بانک های اروپایی انجام می شود و ما با بسیاری از شرکت های اروپایی تجارت می کنیم.

فرانسه که روابط دیرینه ای با سنگال دارد، یکی از همین موارد است و ما ارتباط مالی بسیار قوی با شرکت های فرانسوی داریم. در نتیجه، اگر فرانسه روابط تجاری خوبی با ایران داشته باشد، تاثیر آن در روابط میان ایران و سنگال نیز مشهود خواهد بود، زیرا ما ارتباطات تجاری و بانکی مشابهی داریم. اما فارغ از این ها، ما باید ساز و کار روابط بانکی خودمان را ایجاد و ترویج کنیم.

در طول دوران فعالیت دیپلماتیک شما در تهران شاهد تلاش های حضرتعالی برای توسعه مبادلات کشاورزی و همچنین تهیه اقلام دارویی از ایران بودیم. در این زمینه چه توفیق هایی حاصل شده است؟

خیز مثبتی در بحث محصولات دارویی برداشته شده است. یکی از شرکت های بزرگ به نام “شرکت داروسازی کاسپین تامین” به سنگال رفته و با بسیاری از مقامات وزارت بهداشت دیدار کردند. همچنین با شرکای بسیاری در بخش خصوصی دیدار داشتند و آنها را برای بازدید از کارخانجات و نحوه تولید دارو به ایران دعوت کردند.

به نظر من در سنگال، فرصت بزرگی برای تولید این داروها وجود دارد، نه تنها بصورت واردات و مبادله، بلکه از طریق تأسیس شرکت هایی که این اقلام را تولید می کنند.

این را هم باید بگویم که ما از شرکت های ایرانی بسیاری برای شرکت در نمایشگاه بین المللی ماه آینده در سنگال دعوت کردیم که به محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص دارد. در حوزه کشاورزی، ما فعالیت بسیاری داشتیم، اما هنوز به نتایج مثبتی نرسیده ایم.

روز گذشته، من با (نمایندگان) یک شرکت ملاقات داشتم. آنها موافقت کردند در صورتی که به زمین، آب و برخی تسهیلات و تجهیزات دسترسی داشته باشند، به سنگال بروند. این شرکت هم اینک آماده است در فعالیت های کشاورزی به ما کمک کند و آنها را بهبود بخشد. اما این همه ماجرا نیست و ما به مواد اولیه کشاورزی و تجهیزاتی نظیر تراکتور نیاز داریم.

من به سراغ کارخانه تراکتورسازی تبریز رفتم و این کارخانه نیز آمادگی حضور در سنگال و بررسی بازار آن را دارد. دولت ما برنامه اکیدی برای تهیه 2 هزار دستگاه تراکتور دارد تا به کشاورزان کمک کند و آنان نیز بتوانند با دستیابی به ابزارآلات فنی و مدرن، کشاورزی را به روز نمایند.

حوزه دیگر انرژی است. همانطور که می دانید، ما سرانجام به نفت و گاز رسیدیم، اما هنوز از آن بهره برداری نکردیم. در عین حال، بحث انرژی ترکیبی را نیز ارتقا می دهیم. ما به منابع نیروگاههای انرژی خورشیدی نیاز داریم و بسیاری از شرکت های ایرانی گفتند آماده حضور در سنگال و کاوش در بازار آن هستند تا بتوانند مصالح مورد نیاز برای ایجاد نیروگاههای انرژی خورشیدی را تأمین نمایند.

این ها دیگر حوزه هایی است که ما در آن فعال هستیم و البته، خودروسازانی نظیر ایران خودرو را نباید از یاد برد که در سنگال حضوری بسیار فعال دارند. در سفر دکتر ظریف، قرارداد بزرگی به ارزش 50 میلیون دلار برای احداث 5 هزار مسکن در سنگال به امضا رسید. فاز اول این برنامه بزودی و با ساخت هزار خانه در سنگال بطور مشترک توسط شرکت های ایرانی و سنگالی آغاز می شود. این فرایند کمک بسیاری به ارتقای دسترسی شهروندان ما به اسکان شهری می کند.

آیا اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران می تواند مبادلات اقتصادی و تجاری ایران و سنگال را به چالش بکشاند؟

ایالات متحده یک کشور است. روابط میان ایالات متحده و ایران یک چیز است و روابط میان ایران و سنگال یک چیز دیگر. سنگال کشوری مستقل و آزاد است. ما روابط خود با ایران را بر اساس روابط میان ایران و ایالات متحده ارزیابی یا طرح ریزی نمی کنیم. ما کشوری مستقل و غیروابسته هستیم و روابط خود را براساس اراده سیاسی، منافع مشترک و مشارکت مثبت با ایران تعریف می کنیم.

روابط ایران و سنگال به ایالات متحده یا دیگر کشورها وابسته نیست و ما آزادیم تا روابط دیپلماتیک خود را بر اساس اصول، دیدگاه و منافعمان ترسیم کنیم.

ایده جایگزینی یورو با دلار در معاملات بین المللی ایران با سایر کشورها چه تاثیری بر روند مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و سنگال دارد؟

همانطور که گفتم، دلار ارز بسیار قدرتمندی است و در مبادلات بین المللی بکار می رود. اما در غرب افریقا، ما شانس آن را داریم تا ارز خود را داشته باشیم؛ فرانک سی.اف.ای که با یورو نیز مرتبط است.

بنابراین ما می توانیم از یورو در تراکنش خود با ایران و کشورهای غرب افریقا که با فرانک کار می کنند استفاده کنیم. فرانک نرخ ثابتی با یورو دارد.

همچنین اکوبانک خودمان را داریم؛ بانک مرکزی خودمان را داریم. این نهادها می توانند بگونه ای با ایران کار کنند که تراکنش ها به یورو یا ارزهای محلی شان انجام شود.

در واقع استفاده از یورو می تواند کارگشا باشد، زیرا یورو و فرانک سی.اف.ای نرخ برابر و ثابتی دارند. هرچند که  ممکن است مشکلاتی هم داشته باشیم، زیرا تجارت بین المللی با دلار امریکا انجام می شود و یقیناً موانعی وجود خواهد داشت، اما اگر به دنبال تعامل مثبت میان نظام های بانکی خود هستیم، باید آنها را رفع کنیم.

به عنوان یک دیپلمات تحلیل شما از نوسانات شدید قیمت دلار و یورو در بازار ایران چیست؟

برای همگان مایه شرمندگی است که ایران بدین صورت ضرر می بیند. دلار امریکا اینجا مصارف بسیاری دارد و همه به دنبال دلار هستند. ایران هم نیاز دارد تا مواد اولیه را از کشورهای دیگر وارد کند و برای تأمین مالی این داد و ستدها به دلار احتیاج دارد.

بنابراین معنای این روند آن است که در کشور، بسیاری از بازرگانان دلار می خواهند و دقیقاً همین جا است که مشکلات نظام پولی میان بانکها، صرافی ها و دولت نمایان می شود.

دولت می خواهد نرخ 4200 تومان به ازای هر دلار را ثابت نگاه دارد و صرافی ها چنین چیزی را قبول نمی کنند و همین امر باعث ایجاد بازار سیاه شده که به نفع هیچ کس نیست.

ما و سفارتمان نیز دچار همین مشکلات هستیم، زیرا برای پرداخت مخارج به دلار نیاز داریم و اگر دسترسی به دلار سخت یا غیرممکن باشد، ممکن است مشکلاتی برای همه افراد ایجاد شود. به هر حال امیدواریم این وضعیت هرچه زودتر درست شود.

حضرتعالی برای همکاری های آموزشی و تحقیقاتی با قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات ایران مذاکراتی داشته اید در این زمینه چه توافق هایی انجام شده است؟

در حوزه دانشگاهی، بین دانشگاههای سنگال، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران روابط قدیمی وجود دارد. ما در گذشته دانشجویانی داشتیم که برای فراگیری ادبیات و تمدن فارسی به ایران می آمدند. اما همانطور که گفتم از زمان آمدن من، صحبت برآن بود که تمرکز صرف بر ادبیات کافی نیست.

به آموزش مهارت های علمی و فنی برای تربیت مهندسان تازه نفس نیاز داریم. هدف ما از کار با وزارتخانه، گسترش حوزه همکاری میان دانشگاهها و افزایش دانشجویان برای تحصیل در ایران یا شرکت در دوره های فنی و علمی بود، زیرا ما می دانیم که ایران کشوری با علوم و فنون بسیار قوی است. ایران دانشگاههای بسیاری دارد که دوره های علمی پیشرفته ارائه می کنند.

شما دانشگاههای خوبی دارید که در سنگال چندان شناخته شده نیستند. هدف ما انتقال دانشجویان جوان از سنگال و گذراندن دوره های نفت و گاز، مهندسی برق و مکانیک است. هرچند که نباید از علوم پزشکی غافل شد. ما در حال حاضر روابط خود را در مبادلات ورزشی ارتقا داده ایم و وزیر ورزش ما برنامه ای برای سفر به ایران و امضای توافق نامه دارد، چراکه ما می دانیم ایران در فعالیت های مختلف ورزشی یک الگو است و به نظر من، می توانیم از همکاری در این زمینه بهره مند شویم. وزیر سنگال بزودی به ایران می آید تا مشروح چارچوب همکاری در فعالیت های ورزشی را با ایران تبیین کند.

برای سال 2018 چه تمهیداتی در حوزه گردشگری بین دو کشور در نظر گرفته شده است؟

گردشگری یکی از اهداف من است. از سوی وزیر گردشگری مجوز دارم تا راههای ارتقای روابط گردشگری میان ایران و سنگال را بررسی کنم. ما مشغول برنامه ریزی برای ساماندهی فعالیت های گردشگری در این بخش هستیم و ایران نیز تجارب خوبی دارد.

از سوی دیگر ما می خواهیم که مردم ایران، افریقا را بهتر بشناسند، زیرا بسیاری از آنها شناخت درستی از غرب افریقا و ساحل غربی این قاره ندارند و به شرق افریقا نظیر کنیا، تانزانیا، جیبوتی و … می روند.

من با یک شرکت و آژانس مسافرتی در سنگال صحبت کردم تا برنامه های ترویجی برای ایرانیانی که مایل به دیدن سنگال هستند برگزار کنند. ما جداً مایل به ارتقای روابط در این زمینه هستیم.

تا الآن مشکل این است که پرواز مستقیم از تهران به غرب افریقا وجود ندارد و رفتن به سنگال از طریق دوبی یا استانبول بسیار طولانی است. در همین بخش، ما نیاز به ارتباطات پروازی بیشتری داریم. من برنامه داشتم تا با شرکت هواپیمایی ماهان و برخی شرکت های ایرانی دیگر ملاقات کنم تا ببینم چگونه می توان خط پروازی مستقیمی میان تهران و داکار برقرار کرد. چنین اقدامی برای ارتقای گردشگری و مبادلات دوجانبه بسیار سودمند خواهد بود.

حضرتعالی از سال 2003 تا 2007 سفیر سنگال در سازمان کنفرانس اسلامی بودید و به همین منظور با تحولات جهان اسلام آشنا هستید. با توجه به چالش های به وجود آمده بین کشورهای خاورمیانه آیا امکان وقوع جنگ دیگری در این منطقه وجود دارد؟

دیدن این همه درگیری و رنج مردم در خاورمیانه که زادگاه همه ادیان از اسلام تا مسیحیت و یهودیت است برای همه کشورهای مسلمان دغدغه بزرگی است.

جامعه مسلمانان از اقدامات تروریستی و افراطی گری در عذاب است و این واقعیتی است که نمی توانیم از آن چشم بپوشیم. ما باید برای حل این مشکل متحد شویم. همه همیشه از امت اسلامی حرف می زنند، اما تلاش چندانی برای آن نمی کنند. ما باید همانقدر که می گوییم مسلمانیم، اصول امت را نیز دنبال کنیم و به کتاب مقدس باور داشته باشیم؛ هرچند که در عمل چنین نیست.

برخی افراد هستند که تفسیر نادرست آنها از کتاب مقدس به افراطی گری، خشونت و کشتار مردم منجر شده است. قربانیان در اکثر مواقع مسلمان هستند و از سوی دیگر، ما دولت هایی را می بینیم که قدرت و تعهد لازم برای اتحاد و حل این مشکل را ندارند. این چالش باید توسط سازمان کنفرانس اسلامی حل شود.

رسالت سازمان در وهله اول تلاش برای کمک به مردم فلسطین برای مبارزه با اشغال انجام ­گرفته و در مرحله بعد، ارتقای همبستگی میان کشورهای عضو به منظور رفع چالشهایی که گریبانگیر امت اسلامی است ولی متأسفانه، ما شاهد بروز شکاف بیشتر میان کشورهای بانفوذ و عضو این سازمان هستیم.

ما باید هوشیار باشیم، چراکه برخی کشورهایی که خارج از امت اسلامی قرار دارند، بین ما تفرقه می اندازند. ما باید بدانیم که ضعف ما، در نبود اتحاد قوی برای حل این مشکل است. در این باره، سازمان کنفرانس اسلامی باید تلاش بیشتری کند تا روابط میان ما قویتر شود و بتوانیم با وضعیت پیش رو مقابله کنیم.

شما به انسجام بین کشورهای اسلامی اشاره کردید واکنش دولت سنگال به انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به بیت المقدس چیست؟

بطور حتم، سنگال به رفع مشکل فلسطین متعهد و همواره در راستای تحقق حقوق راستین مردم فلسطین گام برداشته است. همانطور که می دانید، اکنون بیش از 40 سال است که سنگال ریاست کمیته مسئول حقوق فلسطینیان را برعهده دارد.

مسئله فلسطین اکنون همه امت اسلامی را درگیر کرده است. همه ما می دانیم که بیت ‌المقدس برای مسلمانان بسیار مهم است. سنگال کشوری مسلمان و عضو کمیته قدس است و برای حفظ هویت قدس شریف مبارزه می کند.

جنبه دیگر این مشکل سیاسی و دیپلماتیک است. همیشه گفته شده که بیت‌المقدس باید پایتخت اسرائیل و فلسطین باشد، شرق آن برای فلسطین و شاید غرب آن برای اسرائیل. این چیزی است که همخوان با ماهیت وجودی برای زندگی در کنار هم است.

سنگال از این راهکار حمایت می کند تا آنها بتوانند در کنار یکدیگر زندگی کنند و بیت‌المقدس پایتخت هردوی آنها باشد. در حال حاضر این مشکل هنوز حل نشده و نیاز به مذاکرات بیشتری در سطح سازمان ملل و میان طرفین دارد. البته سنگال از ایده انتقال یا افتتاح سفارت آمریکا حمایت نکرد، چرا که مشکل هنوز پابرجا است. بنابراین، ما نباید قدس را بعنوان پایتخت بپذیریم.

در پایان ماموریت خودتان به عنوان سفیر سنگال در ایران، اگر نکته ایی درباره روابط دو کشور باقی مانده است که می خواهید به آن اشاره کنید خوشحال می شویم که بیان کنید؟

می خواهم بگویم که من در حال ترک ایران هستم و حس می کنم به همه اهدافم نرسیدم. مایل بودم اقامت طولانی تری داشته باشم. علاوه بر این، روابط خوبی با بسیاری از ایرانیان دارم که دلتنگشان خواهم شد.

شرکت های بسیاری درصدد آمدن به سنگال هستند و افقهای امیدبخش زیادی میان دو کشور وجود دارد. مایلم به تلاشهای خود برای تقویت این روابط ادامه دهم. باید دوستان زیادی را در ایران ترک کنم. این یکی از ابعاد منفی زندگی دیپلماتیک است اما از سوی دیگر، انتظار دارم پس از دیدار دکتر ظریف از سنگال و تصمیماتی که اخذ شد، بتوانیم با نگاهی روشن به روابط ایران و سنگال بنگریم.

من بسیار خوشبین هستم، ولی از هردو کشور می خواهم تلاش بیشتری کنند، بویژه از بازرگانان، زیرا فعالیت تجاری ما هنوز به سطح مطلوبی نرسیده است.

ما به ارتقای تجارت میان دو کشور نیاز داریم. موانعی در این بین وجود دارد که مربوط به تراکنشها و فاصله بسیار زیاد میان سنگال و ایران از حیث پرواز و کشتیرانی است؛ اما بر تمام این موانع می توان غلبه کرد.

حرفهای من درباره سنگال، در مورد بیشتر کشورهای غرب افریقا که می خواهند روابط تجاری خوبی با ایران داشته باشند صدق می کند، اما هنوز مشکلاتی در برقراری ارتباطشان وجود دارد.

در پایان این راه، حس خوبی از اقامت سه ساله خود و بازگشایی سفارت دارم؛ برای من مایه افتخار بود تا به روابط میان دو کشور کمک کنم و آنها را به مسیر درست بازگردانم.

از تلاش های شما در راستای ترویج رابطه ایران و سنگال در این سال ها قدردانی می کنیم و برای شما آرزوی موفقیت روز افزون داریم.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin