سفیر سابق پاکستان در ایران، مطالبه تهران برای لغو تحریم‌های ظالمانه را منطقی و مطابق با روح توافق هسته‌ای دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آصف علی خان دورانی همزمان با ادامه مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ در قالب نشست وین ۸، طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد گفت: درخواست تیم مذاکراتی ایران در نشست‌های وین برای لغو تحریم‌ها منطقی است.

وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها باید برای موفقیت مذاکرات وین رویکرد خود در قبال ایران را تغییر دهند زیرا آنان مسئول خرابکاری در برجام هستند نه طرف ایرانی و این دونالد ترامپ بود که ۳ سال پیش به طور یکجانبه آمریکا را از توافق بین المللی هسته‌ای خارج کرد.

عضو ارشد اندیشکده پژوهش‌های سیاسی اسلام‌آباد (IPRI) گفت: جمهوری اسلامی ایران عضو ان پی تی است و از حق مشروع برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برخوردار می‌باشد. در عین حال واشنگتن هیچ توجیهی برای کنار کشیدن از برجام نداشت و بهانه‌های آنان نادرست تفسیر می‌شود.

وی تاکید کرد: پاکستان حامی احیای برجام است و همواره از اعضای آن خواسته که تمامی مسائل را با تعامل و دیپلماسی حل و فصل کنند، بنابراین طرف‌های برجام باید ضمن پایبندی به تعهدات خود، به چارچوب این توافق عمل کنند.

آصف دورانی اظهار داشت: برجام یک چارچوب کامل و دیپلماسی موفق برای حال اختلافات است و اگر یکی از طرف‌های معاهده مشکلی داشته باشد می‌تواند آن را در چارچوب توافق مطرح کند.

وی افزود: اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه کار را برای ایران مشکل کرد، این تحریم‌ها مشکلات زیادی را برای مردم ایران و سیستم بانکی آن‌ها ایجاد کرده و معتقدیم که اکنون زمان آن فرا رسیده است که طی اقدام فوری تحریم‌های ضدایرانی برداشته شود.

دورانی تاکید کرد: تسریع روند مذاکرات وین و خروجی موفقیت آمیز آن در گروی تغییر لحن و رویکرد آمریکا، اجتناب از بکارگیری سیاست‌های منفی در قبال ایران و عمل به تعهدات از جانب تمامی طرف‌ها است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin