سفیر سابق پاکستان در ایران در مقاله ای نوشت؛ تهران موقعیت خود را به گونه ای تثبیت کرده که برای تامین امنیت ملی اش از توان لازم برای مقابله با چالش های منطقه ای و فرامنطقه ای برخوردار است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آصف علی خان دُرانی در مقاله ای که در روزنامه پاکستانی دیلی تایمز منتشر شد، با بیان اینکه هرگونه رویارویی با ایران، برای سعودی ها پر از چالش خواهد بود، تصریح کرد: رویارویی احتمالی میان این دو کشور به سایر کشورهای منطقه نیز سرایت کرده و از سوی دیگر جهان با افزایش شدید قیمت نفت و رکود اقتصادی مواجه خواهد شد همچنین از نظر اقتصادی وضعیت احتمالی برای کشورهای وارد کننده نفت مانند پاکستان نیز فاجعه برانگیز خواهد بود.

وی تصریح کرد: جنگ یمن اعتبار سعودی ها را تحت فشار بزرگی قرار داده است، حتی زمزمه هایی نیز به گوش می رسد که امارات یک پای جنگ یمن، تمایل چندانی به ادامه فعالیت در تحرکات ضدیمنی ندارد و بسیار مشتاق به خروج از این وضعیت است از سوی دیگر حوثی های یمن (گروه مقاومت انصارالله) نیز در صورت تداوم جنگ، امارات را به عملیات تلافی جویانه تهدید کرده است.

سفیر سابق پاکستان در ایران جنگ یمن را به یک تئاتر تشبیه کرد و افزود: سعودی ها و اماراتی ها بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات خرج کرده اند و هنوز هم خسارات و تلفات خود را می شمارند.

وی تاکید کرد: تولیدکنندگان تسلیحات و ابزارهای جنگی در آمریکا بزرگترین سودآوران تنش ها در خلیج فارس و یا تشدید اختلافات میان تهران و ریاض هستند.

آصف دُرانی گفت: ماجرای آرامکو، کارایی سیستم دفاعی موشکی عربستان از منابع غربی به ویژه آمریکا تامین شده را زیر سوال برد. به گفته کارشناسان دفاعی یا سامانه های دفاعی نزد سعودی ها برای خنثی سازی پهپادهای ورودی ناکارآمد است و یا اینکه برخی از فناوری های پنهانی و با دقت بالاتر در مقایسه با سیستم های دفاعی سعودی، برای حمله به تاسیسات نفتی این کشور مورد استفاده قرار گرفته است، به همین دلیل رئیس جمهوری روسیه اخیرا طی نشست خبری در آنکارا به سیستم های دفاعی موشکی این کشور را به سعودی ها پیشنهاد کرد.

وی به بررسی دلایل و پیمادهای تحولات خلیج فارس از بُعد سیاسی پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، اعمال مجدد تحریم های علیه ایران پرداخت و گفت: برنامه های آمریکا برای تغییر نظام در ایران ناکام مانده و این طرح آنان نیز که با تشدید تحریم ها، فشار بر مردم ایران زیاده و مایع یاس آنان از دولت خواهد شد، نیز شکست خورده است.

سفیر سابق پاکستان در ایران و امارات اظهار داشت: تحریم های واشنگتن تنها باعث تشدید احساسات ضدآمریکایی در ایران شده و مردم در این کشور تحریم های آمریکایی را دلیل اصلی مسائل اقتصادی می دانند.

وی افزود: با توجه به سناریوی فعلی، آمریکا در صورت تشدید اوضاع در منطقه با معضل روبرو خواهد شد. عقب نشینی کاخ سفید از ادامه مذاکرات با طالبان در افغانستان آن هم با نزدیک تر شدن به انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، اطمینان نسبت به دولت این کشور را کاهش داده است. همچنین دخالت ترامپ در جبهه های مختلف نظامی نیز احتمال حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس در صورت هرگونه رویارویی نیز را کاهش می دهد و این وضعیت به معنای استفاده از ظرفیت های نظامی دیگر کشورها از جمله پاکستان است.

آصف علی دُرانی خطاب به حاکمان سعودی توصیه کرد که آنان قبل از هرگونه تشدید اقدامات، باید پیامدهای رویارویی مستقیم در منطقه با توجه به تجربه تلخ در یمن، را درک کنند.

وی معتقد است: در صورت نیاز به برقراری صلح پایدار در منطقه باید بازی مشکوک تغییر نظام در ایران چه از جانب آمریکایی و یا سعودی ها باشد متوقف شود.

سفیر سابق پاکستان در ایران افزود: وضعیت فعلی در خلیج فارس مسیر دشواری را برای پاکستان به وجود آورده است در عین حال ایران و عربستان دو کشور مهم و برادر پاکستان هستند.

وی افزود: عمران خان نخست وزیر پاکستان پنجشنبه گذشت با سفر به جده با رهبران سعودی دیدار و ضمن محکومیت حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو با این کشور همبستگی کرد.

دُرانی معتقد است: عمران خان برای هموار کردن مسیر مذاکرات میان ایران و عربستان تلاش خواهد کرد با این حال در بدترین حالت نخست وزیر پاکستان می تواند برای تامین امنیت مرزهای عربستان به این کشور کمک کند اما نمی تواند قولی برای اعزام نیرو به خلیج فارس بدهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin