سفیر سابق پاکستان در ایران با استقبال از سفر «عمران خان» نخست وزیر کشورش به جمهوری اسلامی ایران، به دولت اسلام آباد توصیه کرد که ما باید در برابر تصمیم اخیر دولت ترامپ علیه سپاه پاسداران، در کنار تهران بایستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، «آصف علی خان دُرانی» در مقاله ای که در ارتباط با سفر عمران خان با عنوان «عمران خان فراتر از برقراری توازن»، که در روزنامه «مورنینگ میل» پاکستان منتشر شد، نوشته است: آمریکا در اقدامی که در روابط بین الملل اشتباه محض است، سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه های تروریستی قرار دارد، بنابراین زمان آن فرا رسیده است که پاکستان با ایران ابراز همبستگی کند.

وی افزود: تصمیم آمریکا درباره سپاه دوگانگی در رویکرد واشنگتن را نشان می دهد چون ترامپ پیش از رسیدن به منصب ریاست جمهوری، از مبارزه سپاه علیه تروریست های داعش در سوریه و عراق تمجید کرده بود.

آصف دُرانی افزود: سفر نخست وزیر پاکستان به ایران در زمانی که منطقه با تحولات فراوانی روبرو است، همچنین تصمیم ترامپ علیه سپاه و تحریم های یکجانبه آمریکا بسیاری حائز اهمیت است.

وی افزود: تصمیم آمریکا درباره سپاه هدفی جز تشدید تنش ها با ایران ندارد در حالی که ترامپ در سال گذشته از توافق هسته ای ایران نیز به صورت یکجانبه خارج شد و سپس تحریم های جدیدی علیه تهران وضع کرد.

سفیر سابق پاکستان در ایران و امارات اظهار داشت: موضوعات مرزی، مبارزه با تروریسم، تقویت تجارت، اوضاع منطقه ای، تحولات خاورمیانه به ویژه افغانستان اصلی ترین موضوعاتی خواهد بود که عمران خان با مقام های عالی رتبه ایران در خصوص آن بحث و تبادل نظر می کند.

وی خطاب به دولت عمران خان تاکید کرد که ما نیز باید مانند ترکیه که با رد فشارهای آمریکا تجارت با ایران را گسترش داده است، به تقویت مناسبات بازرگانی و اقتصادی با ایران بپردازیم.

آصف علی خان دُرانی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های بنادر چابهار و گوادر، افزایش گذرگاه های مرزی میان دو کشور در منطقه بلوچستان، افزود: سواپ ارزی یا استفاده از ارز محلی می تواند گامی موثر در گسترش همکاری های تجاری میان ایران و پاکستان باشد.

وی با اشاره به اوضاع خاورمیانه و تحولات مربوط به روابط تهران و کشورهای حوزه خلیج فارس، گفت: انتظار می رود نخست وزیر پاکستان که پیش تر پیشنهاد میانجیگری بین تهران و ریاض را مطرح کرده بود، موضوع بهبود روابط میان کشورهای اسلامی را پیگیری کند.

سفیر سابق پاکستان اظهار داشت: ابتکار اسلام آباد برای میانجیگری، تا زمانی که تغییری در نگرش سرسختانه و تند ریاض ایجاد نشود، موثر نخواهد بود در حالی که طرف ایرانی بارها تمایل خود را برای مذاکره و بهبود روابط اعلام کرده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin