سفیر سابق پاکستان در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اهمیت حفظ روابط با تهران و ریاض گفت: عربستان باید در اولویت‌های منطقه‌ای خود تجدیدنظر کند زیرا زمان آن است که برای صلح تلاش جمعی انجام دهیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رادیو دولتی پاکستان این اظهارات را به نقل از «آصف علی خان دُرانی» همزمان با سفر نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان به عربستان و دیدارهای آنان با مقام‌های بلندپایه سعودی اعلام کرد.

دُرانی که از شهریور ۹۵ تا مرداد ماه ۹۷ در ایران به عنوان سفیر و پیش از آن نیز معاون سفارت پاکستان در تهران فعالیت کرده، معتقد است: اسلام‌آباد باید روابط خود را با تهران و ریاض به طور مساوی حفظ کند در عین حال پاکستان قادر است تا نقش مهمی را برای تنش‌زدایی میان این دو کشور ایفا کند.

وی اظهار داشت: دولت فعلی آمریکا به ریاست جوبایدن پس از به قدرت رسیدن رویکرد متفاوتی نسبت به عربستان سعودی در پیش گرفته است بنابراین ریاض باید اولویت های خود را در مورد مسائل منطقه بررسی کند.

سفیر سابق پاکستان در ایران تاکید کرد: زمان آن فرا رسیده است که مسائل جزئی را نادیده بگیریم و برای صلح منطقه‌ای تلاش جمعی کنیم.

نخست وزیر پاکستان در راس یک هیات بلندپایه سیاسی-نظامی-اقتصادی روز جمعه برای هفتمین سفر رسمی خود به عربستان، وارد جده شد و با محمدبن سلمان ولیعهد سعودی دیدار کرد. در این سفر ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان نیز حضور داشت.

عمران خان درحالی سفر سه روزه به عربستان انجام داد که نهم اردیبهشت ماه امسال از سخنان ولیعهد سعودی مبنی بر امیدواری به داشتن روابط خوب با جمهوری اسلامی استقبال کرد و تلاش ریاض برای ترمیم روابط با تهران را به نفع امت اسلامی دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin