سفیر سابق ویتنام در ایران با استقبال از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و فروریختن دیوار تحریم ها، از اشتیاق هانوی برای توسعه روابط با ایران خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نگوئین کوانگ خای، سفیر سابق ویتنام در ایران و معاون فعلی انجمن دوستی ایران و ویتنام در گفتگو با ایرنا ضمن تبریک این موفقیت بزرگ به دولت و ملت ایران و لغو تحریم ها، اجرای برجام را یک امر با ارزش تاریخی خواند.

وی گفت: برای نخستین بار است که یک مساله پیچیده جهانی از طریق مسالمت آمیز و مذاکره حل و فصل شد و این موفقیت می تواند الگویی برای حل سیاسی دیگر چالش های منطقه ای و بین المللی با هدف ایجاد صلح و ثابت پایدار در منطقه خاورمیانه و سایر نقاط جهان باشد.

این تحلیلگر و کارشناس ویتنامی توسعه تجارت با آفریقا و خاورمیانه در ادامه تصریح کرد: لغو تحریم ها برای بار دیگر نشان دهنده نقش تعیین کننده جامعه بین الملل و ایران در یکی از دشوارترین مسائل جهان است.

به اعتقاد وی، لغو تحریم ها علیه ایران فرصتی برای بازسازی اقتصاد کشورمان است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در ویتنام اظهار امیدواری کرد که مردم جهان به همت ملت ایران و با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و سیاست خردمندانه حسن روحانی و ظرفیت های گسترده اقتصادی و انسانی، ایرانی آبادتر را شاهد باشند که به طور فعال در صلح و امنیت منطقه و جهان نقش ایفا می کند.

نگوئین کوانگ خای، در ادامه به تشریح موقعیت ایران پرداخت و گفت که ایران ظرفیت بالایی دارد. دومین کشور بزرگ خاورمیانه، هیجدهمین کشور بزرگ جهان و هفدهمین کشور پرجمعیت دنیا از ویژگی های ایران است و با 158 میلیارد بشکه ذخیره نفت و 34 هزار میلیارد متریک تن ذخیره گاز از توان بالایی برخوردار است.

وی گفت: با آزاد شدن 50 میلیارد دلار از 100 میلیارد سرمایه بلوکه شده ایران که در اختیار این کشور قرار می گیرد، پیش بینی می شود رشد اقتصادی ایران تا هشت درصد افزایش یابد.

به اعتقاد سفیر سابق ویتنام در ایران، لغو تحریم ها امکان سرمایه گذاری شرکت های معتبر جهانی در ایران را فراهم می کند و باعث می شود گام مهمی برای پیوستن ایران به اقتصاد جهانی برداشته شود.

وی افزود: با این شرایط من مطمئن هستم ایران با اعتماد به نفس کامل وارد اقتصاد جهانی می شود. این ظرفیت های بزرگ همچنین باعث کمک ایران به اقتصاد جهانی می شود.

به گفته معاون انجمن دوستی ویتنام و ایران، دو کشور روابط سیاسی خوبی دارند و برای دستیابی به استقلال و آزادی به یکدیگر کمک کرده اند.

وی افزود: ویتنام و ایران باید با هم همکاری کنند تا به خواسته های خود جامه عمل بپوشانند.

نگوئین کوانگ خای، خاطرنشان کرد: لغو تحریم ها محیط مناسبی برای تقویت و توسعه روابط ایران و ویتنام فراهم کرده و می توان روابط تجاری را همچون روابط سیاسی به سطح عالی ارتقا داد.

وی همچنین گفت که در هشتمین نشست کمیسیون مشترک ایران و ویتنام که به تازگی در هانوی برگزار شد، مقرر گردید دو طرف با افزایش همکاری ها، حجم روابط تجاری دو جانبه را در سال جاری به 500 میلیون دلار ارتقا دهند.

معاون انجمن دوستی ویتنام و ایران گفت: ویتنام می تواند کالاهایی از قبیل برنج، ماهی، کائوچو، پوشاک و کالاهای مصرفی به ایران صادر کند و در مقابل نفت، محصولات پتروشیمی، مس، آلمینیوم، استیل و دیگر مواد خام را از ایران وارد کند.

وی افزود: فرصت های زیادی در بخش گردشگری، کشاورزی و نفت و گاز در ایران وجود دارد و ویتنام آمادگی دارد در مقابل تامین انرژی از سوی ایران، امنیت غذایی در این کشور ایجاد کند.

به گفته وی، در بخش سرمایه گذاری نیز شرکت نفت و گاز ویتنام (پترو ویتنام) آماده از سرگیری فعالیت در میدان نفتی دانان است و از سرمایه گذاران ایرانی در بخش پالایش نفت و دیگر طرح ها در ویتنام استقبال می کند.

در بخش قراردادهای نفتی در سال 2008 ویتنام با امضای قرارداد نفتی چهارساله با ایران به منظور حفر چاه در میدان نفتی ‘دانان’ در جنوب غربی ایران متعهد به حفاری سه حلقه چاه اکتشافی با هزینه 115 میلیون دلار شد.

نگوئین کوانگ خای همچنین از آغاز پرواز مستقیم بین ایران و ویتنام در آینده نزدیک خبر داد و گفت که مناسبات تهران و هانوی با آغاز خطوط پروازی شرکت ماهان که از ماه مارچ فعالیت خود را آغاز می کند، بیشتر توسعه یافته و توسعه صنعت گردشگری نیز در برنامه های دو کشور قرار می گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin