نگوئین کوانگ خای، سفیر سابق ویتنام در عراق و امارات متحده عربی، در آستانه سفر رئیس جمهور این کشور به تهران، گفت: ایران می تواند امنیت انرژی ویتنام را تضمین کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این دیپلمات سابق ویتنام، گفت در حالی که ایران می تواند امنیت انرژی ویتنام را تضمین کند، ویتنام نیز می تواند امنیت غذایی ایران را تضمین کند.

وی افزود: تهران و هانوی روابط دوستانه بسیار خوبی دارند، اما روابط تجاری – اقتصادی متناسب با ظرفیت ها توسعه نیافته است. ایران و ویتنام در یک پروژه اکتشاف و بهره برداری از میدان های نفتی نیز همکاری می کنند.

نگوئین کوانگ خای، خاطرنشان کرد: دیدار رئیس جمهور ویتنام از تهران در زمان مناسبی انجام می شود و چشم انداز وسیعی برای همکاری دو کشور در بخش های نفت و گاز، صنعتی، کشاورزی و … وجود دارد.

این دیپلمات سابق ویتنام، ایران را کشوری بزرگ با موقعیت ژئوپلتیک مهم نه تنها در خاورمیانه و آسیای مرکزی، بلکه در جهان دانست و گفت: ویتنام و ایران روابط دوستانه و همکاری بسیار خوبی برقرار کرده اند و بین دو طرف چندین توافقنامه امضا و برنامه همکاری در زمینه های مختلف اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه در دوران تحریم ایران، چندین پروژه همکاری بین دو کشور اجرایی نشده و یا با مشکلاتی مواجه شد، یادآور شد: با لغو تحریم های بین المللی علیه ایران و سفر رئیس جمهور ویتنام به تهران به یقین چشم انداز عالی برای همکاری بین دو کشور در بخش تجارت و سرمایه گذاری به ویژه در زمینه نفت و گاز، صنعتی، کشاورزی وجود دارد.

نگوئین کوانگ خای، افزود: علاوه بر این، ویتنام یکی از اعضای فعال جامعه اقتصادی آ.سه.آن است و ایران نیز یکی از اعضای موسس سازمان همکاری های اقتصادی ‘اکو’ است و این دو کشور می توانند به عنوان یک پل بین دو سازمان عمل کنند.

وی در ادامه گفت: ویتنام می تواند از تجربه ایران در زمینه نفت و گاز، پتروشیمی و پالایش نفت بهره ببرد و شرکت نفت و گاز ویتنام نیز می تواند در اکتشاف و بهره برداری از نفت و گاز در ایران سرمایه گذاری کرده و مشارکت کند.

معاون فعلی انجمن دوستی ایران و ویتنام با اشاره به موانع مالی و بانکداری در دوران تحریم برای برقراری مناسبات اقتصادی بین دو کشور، گفت: روسای جمهوری ایران و ویتنام احتمالا در مورد اقداماتی برای مقابله با این مشکل نیز رایزنی می کنند و دو طرف به منظور تسهیل مناسبات اقتصادی و روابط شرکت های دو کشور اسنادی را امضاء خواهند کرد.

رئیس جمهور ویتنام که در سفر دوره ای خود در موزامبیک در قاره آفریقا بسر می برد روز یکشنبه در پایان سفر سه روزه خود به این کشور، عازم کشورمان خواهد شد. روسای جمهوری ایران و ویتنام اردیبهشت ماه امسال نیز پیش از اجرای برجام در حاشیه اجلاس سران کشورهای آسیایی و آفریقایی در جاکارتا پایتخت اندونزی دیدار و مذاکره کردند.

ویتنام و ایران روابط دیپلماتیک خود را سال 1973 برقرار کردند. ایران در سال 1991 و ویتنام در سال 1997 نسبت به ایجاد سفارت در کشور طرف مقابل اقدام کرده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin