سفیر سابق فرانسه در ایران معتقد است که اکنون زمان رسیدن به توافق نهایی است و ممکن است مذاکرات تنها چند روز دیگر تمدید شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فرانسوا نیکولو، سفیر سابق فرانسه در ایران در گفتگو با خبرنگار نامه نیوز، در پاسخ به این سوال که توافق تا پایان 16 تیر حاصل می شود یا نه، گفت: اکنون گفتن اینکه توافق نهایی تا ضرب الاجل هفتم جولای (16 تیر) حاصل می شود یا نه، سخت است و ممکن است چند روز دیگر برای ادامه مذاکرات نیاز باشد. اما من متقاعد شده ام که یا اکنون زمان دستیابی به توافق است یا هیچ وقت.

وی افزود: در شرایط کنونی اگر مذاکره کنندگان نتوانند در چند روز آینده به توافق دست پیدا کنند، گزینه تمدید مذاکرات برای چند هفته و یا چند ماه دیگر کارایی ندارد.

نیکولو درباره ضمانت اجرایی تعهدات غرب به توافق نهایی احتمالی نیز گفت: معتقدم که طرفین مذاکرات منافع قابل توجه و قوی در اجرای دقیق و با وسواس این توافق نامه دارند چرا که هرگونه نقض عهدی به آسانی به شکست کامل مذاکرات و عواقب غیرقابل پیش بینی آن منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظریف بهترین انتخاب برای رهبری مذاکرات هسته ای بود، تاکید کرد: با توجه به تجربه طولانی مدت و سوابق دیپلماتیک آقای ظریف، وفاداری وی به جمهوری اسلامی ایران و همچنین دانش و شناخت وی از غرب، آقای ظریف بهترین انتخاب برای رهبری مذاکرات هسته ای بودند.

نیکولو تاکید کرد: ظریف تصمیم درخشان آقای روحانی بود و تیم مذاکرات هسته ای ایران بالاترین حد کیفیت و تخصص را دارند. تیم مذاکرات هسته ای ایران، حقیقتا یک تیم رویایی است.

سفیر سابق فرانسه در ایران همچنین درباره احتمال رد توافق نهایی در کنگره آمریکا، گفت: در صورت ادامه مانع تراشی کنگره و رد احتمالی توافق نهایی هسته ای، اوباما مطمئنا از قدرت وتوی خود استفاده خواهد کرد و من معتقدم که دو سوم آراء لازم برای شکست وتوی رئیس جمهور آمریکا در کنگره وجود نداشته باشد. بنابراین من مطمئنم که اگر توافقی حاصل شود دولت آمریکا آن را اجرا خواهد کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin